“Угода, яка ніколи не подобалась Росії”. Що відомо про договір про РСМД

23 Жовтня 2018, 17:36

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп заявив, що Вашингтон готовий вийти з договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності з Росією. Вашингтон і раніше звинувачував Росію в тому, що вона порушує договір. Але якщо у 2015 році Сполучені Штати наполягали на тому, щоб повернути Росію до виконання договору та зберегти його життєздатність, то тепер експерти кажуть про "найсерйознішу кризу в галузі контролю над ядерними озброєннями з 1980-х років". Тиждень.ua  нагадує, які події передували погрозам адміністрації Трампа вийти з договору. 

 

У 1987 році американсько-радянський договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, підписаний першим і останнім президент СРСР Міхаїлом Горбачовим та тодішнім президентом США Рональдом Рейганом, справді став знаковою угодою. Сторони зобов'язались не виробляти, не випробовувати та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої і малої дальності. Крім цього, були створені спеціальні інспекції для стеження за ліквідацією ракет протилежною стороною. 

 

 

Однак упродовж останніх років в світі все частіше говорять про те, що Росія має два батальйони заборонених крилатих ракет. Один з них до цих пір знаходиться на випробувальному полігоні Капустін Яр на південному сході країни. Це відомий ще за часів Радянського Союзу полігон, де випробовують балістичні ракети. Адміністрація колишнього президента США Барака Обами наполягала на тому, що подібні дії Москви порушують двосторонній договір.

 

Так, у 2015 році у Держдепартаменті США повідомили, що фіксують порушення з боку РФ  вже другий рік поспіль.

 

Занепокоєння викликають, зокрема, ракети, які у НАТО позначають як SSC-8 (а в російській класифікації — 9М729), здатних нести ядерний заряд та радіус дії яких становить близько 2,5 тис.км. Як пускові установки для цих ракет може бути використана модифікація вже відомого російського ракетного комплексу "Іскандер-К". У міністерстві оборони РФ заявили, що російські військові не раз перекидали ракетні комплекси "Іскандер" в Калінінградську область і будуть робити це в майбутньому в рамках бойової підготовки. У НАТО негативно оцінили такі дії Росії. Президент Литви Даля Грибаускайте назвала розміщення Росією ракетних комплексів «Іскандер» у Калінінградській області актом агресивної демонстрації сили проти всієї Європи.

 

У лютому 2017 року Пентагон звинуватив Росію в тому, що вона з порушенням угоди таємно розмістила нові крилаті ракети SSC-8 наземного базування. Цей тип зброї РФ розробляла і випробовувала впродовж кількох останніх років попри протести з боку Вашингтона. Натомість Росія звинувачення в порушенні угоди про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності категорично відкинула й висунула Сполученим Штатам зустрічні претензії щодо невиконання ними договору.

 

У грудні 2017 року Міністерство торгівлі США застосувало санкції щодо двох російських компаній, які працюють на військово-промисловий комплекс. Ці компанії відповідальні за виробництво крилатих ракет, заборонених договором.  У Міністерстві закордонних справ Росії вкотре розкритикували рішення США, назвавши звинувачення «безпредметними».

 

У вересні військові посадовці Сполучених Штатів Америки заявили, що у жовтні 2018 року Пентагон виведе деякі з американських ракетних систем з Близького Сходу. За словами військових чиновників, міністр оборони США Джеймс Меттіс вирішив вивести чотири ракетні системи Patriot з Йорданії, Кувейту та Бахрейну у наступному місяці для перегрупування сил, щоб зміцнити протистояння проти загроз з боку Росії і Китаю. Переміщення має стати найбільш яскравою ознакою того, що Пентагон тепер зосередиться на РФ і КНР, відходячи від довготривалих конфліктів на Близькому Сході і в Афганістані. Дані ракети розроблені як система протиракетної оборони. Але вони можуть бути використані для наступальних операцій, якщо це буде необхідно для захисту не лише військових баз і об’єктів на території США, а й в країнах-союзниках.

 

2 жовтня Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг висловив стурбованість тим, що Росія не дотримується зобов’язань за договором. Тоді ж Столтенберг наголосив на розробці Росією нової ракети наземного базування великого радіусу дії, 9М729.

 

"Росія не надала жодних надійних відповідей на цю нову ракету. Всі союзники погоджуюся, що Росія порушує домовленості", – заявив Столтенберг.

 

 В свою чергу постійна представниця США в НАТО Кей Бейлі Хатчісон наголосила, що в разі необхідності США розглянуть можливість знищення російського ракетного комплексу, який, на переконання американської влади, Москва розбудовує, порушуючи угоду про ядерну зброю. Вона також закликала Росію припинити розробку ракет 9М729.

 

За словами Хатчісон, США зберігають відданість дипломатичному шляху вирішення проблеми, проте можуть розглянути і варіант військових дій в разі потреби. Утім пізніше вона уточнила, що не мала на увазі превентивний удар по Росії.

 

Слова Хатчісон викликали бурхливу реакцію російських політиків.Зокрема, на заяву відреагували офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова, яка назвала слова постпреда "небезпечними", та речник Росії Дмітрій Пєсков. 

 

4 жовтня голова Пентагону Джеймc Меттіс заявив, що Вашингтон повинен буде вживати заходів,якщо Москва не повернеться до виконання своїх зобов'язань.

 

"Не було жодних розбіжностей у тому, що росіяни були порушниками", – наголосив він під час зустрічі міністрів оборони країн НАТО в Брюсселі.

 

21 жовтня президент США Дональд Трамп, виступаючи перед журналістами після передвиборчого заходу в Неваді, заявив, що США виходять з договору РСМД з Росією.  Більш того, він зауважив, що це не перше порушення договору Росією.

"Вони порушують її протягом багатьох років, і я не знаю, чому президент Обама не вів переговори і не виходив (з договору – ред)", – заявив Трамп.

 

При цьому не всі світові політики одностайно підтримали рішення американського президента. Так, 22 жовтня президент Франції Еммануель Макрон провів телефонну розмову із  Трампом, у ході якої підкреслив важливість Договору. Макрон наголосив, що свого часу угода "фактично завершила епоху Холодної війни між СРСР та США". 

 

Багато експертів погодились з тим, що Росія порушує Договір, але розкритикували рішення розірвати його взагалі. Так, колишній посол США в Німеччині Річард Барт у коментарі Newsweek назвав проблемою те, як саме адміністрація Трампа все влаштувала.

 

"США виходять з угоди, яка ніколи не подобалася Росії",  – заявив він.

 

22 жовтня на тлі заяв президента США радник Білого дому з питань національної безпеки Джон Болтон прибув до Росії з офіційним візитом, під час якого мав зустрітися з міністром закордонних справ Сергєєм Лавровим та президентом Владіміром Путіним.  Вже у Москві Болтон заявив, що США та Росія не зможуть самостійно вирішити проблему і домовитися щодо договору про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності. За його словами, перегляд відповідного документу вимагає переговорів всіх зацікавлених країн. Він наголосив, що зараз ракети "середнього радіусу дальності, крилаті ракети" виробляють не тільки США і Росія.

 "Це і Північна Корея, це і Китай, звичайно. І виходить дуже незвичайна конфігурація, ситуація для США і Росії: двосторонній договір тепер вже не є монопольним договором", – підкреслив Болтон.