У зростання української економіки не вірить ніхто, крім Азарова

5 Червня 2013, 18:37

Наприкінці 2012-го уряд мав два прогнози щодо зростання внутрішнього валового продукту на наступний рік: за оптимістичним сценарієм ріст мав складати 3,4% за інфляції у 4,8%, за песимістичним – 2,5% при інфляції 6,1%. Бюджет-2013 передбачає ріст ВВП на рівні 3,4%.

3 січня під час засідання уряду прем’єр-міністр Микола Азаров поставив перед Кабміном завдання – домогтися росту ВВП до кінця року на рівні 3,5%. Втім, експерти наголошували – можна очікувати росту лише на рівні 0,5%.

Вже у другій половині січня Світовий банк переглянув свої прогнози щодо України з 3,8% зростання ВВП до 2,2%. Через кілька днів Азаров виступив із заявою, в якій зазначив, що попри несприятливу ситуацію на світових ринках, Україна досягне зростання ВВП у 3-4% за інфляції 3%. Втім, наприкінці місяця міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов зазначив, що 2013-го не слід очікувати значного зростання економіки.

У квітні Світовий банк знову погіршив економічні прогнози для України – з 2,2% ВВП, прогнозованих у січні, до 1%.

Згодом свої прогнози оприлюднив і Міжнародний валютний фонд, згідно з якими за сталої політики Україна завершить рік із нульовим ростом ВВП – тобто показник внутрішнього валового продукту дорівнюватиме цифрам кінця 2012 року. У МВФ також додали, що за таких умов Україна перетворюється на економічного аутсайдера як у Східній Європі, так і в СНД.

Держстат 30 квітня оприлюднив інформацію, згідно з якою ВВП України за перший квартал 2013 року порівняно з аналогічним періодом знизився на 1,3%.

У травні Європейський банк реконструкції та розвитку погіршив прогноз розвитку економіки – їй прогнозували зниження на 0,5%. У ЄБРР зауважили, що основними ризиками для розвитку економіки залишаються проблемні кредити і доларизація фінансового сектору.

У середині травня служба кредитних рейтингів Standard & Poors оприлюднила свій прогноз щодо української економіки, в якому зазначила, що зростання ВВП у 2013 році можна очікувати на рівні 1%. В організації також додали, що до 2015 року зростання ВВП очікується на рівні 2,5% через зниження попиту на товари українського експорту.

Однак, український прем’єр під час зустрічі з віце-президентом групи з питань зовнішньої політики Європарламенту Лібором Роучеком заявив, що Кабінет міністрів прийняв програму активізації української економіки і планує до кінця року, попри негативні прогнози, вийти на рівень ВВП у 3%.

30 травня член ради Національного банку Роман Шпек заявив, що за результатами січня-червня спад ВВП складе 2,3%.

А вже 5 червня стало відомо, що у Кабінеті міністрів підготували проект «Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2014 рік…», у якому зазначалося, що рецесія економіки завершиться, а зростання ВВП країни у 2014-2015 роках буде дорівнювати 3-4%.