У ЦВК розповіли про можливі сценарії проведення київських виборів

16 Лютого 2013, 14:55

«Питання цілком перейшло у площину політичної доцільності. Вирішити його може лише парламент», – підкреслив він.

Представник Центрвиборчкому нагадав, що і чинна Київрада, і колишній мер були обрані на позачергових виборах у травні 2008 року.

«За нормами тодішньої редакції Конституції, депутати міськради обиралися строком на п'ять років, мер – на чотири роки. Тобто, термін повноважень для депутатів Київради повинен був закінчитися 2013 року, для мера – 2012-го. Однак у 2010 році було відновлено дію Конституції в редакції 1996 року. Строк повноважень, за її положеннями, складав чотири роки і для депутатів, і для мерів. У лютому 2011-го до Конституції були внесені зміни, за якими термін повноважень і депутатів, і мерів становить п'ять років. Але тільки для тих, хто обраний на чергових виборах», – зауважив він.

За його словами, оскільки 2012 року повноваження мера Києва припинилися достроково, наступні вибори міського голови, очевидно, повинні бути позачерговими.

«Про дострокове припинення повноважень Київської міської ради мова поки що, здається, не йде. Якщо ж міськрада відпрацює весь відведений їй Конституцією термін, наступні вибори депутатів міськради будуть черговими. Що це означає? Це означає, що на наступних виборах депутати Київської міськради будуть обрані на п'ять років, а мер – лише до наступних чергових загальнонаціональних місцевих виборів», – пояснив Охендовський.

Що стосується дати проведення виборів, за словами представника ЦВК, також існують дві точки зору: 2014-ий або 2015-ий рік.

«Проект постанови про проведення їх у 2014 році був зареєстрований у Верховній Раді буквально вчора. Обґрунтований він тим, що в момент проведення місцевих виборів у 2010 році діяла Конституція в редакції 1996 року, відповідно до якої депутати місцевих рад та міські голови обиралися на чотири року. Внесені в лютому 2011 року в Конституцію норми про п'ятирічний термін повноважень як депутатів місцевих рад, так і сільських, селищних і міських голів, ретроспективно застосовуватися не можуть. З юридичної точки зору, проведення чергових місцевих виборів у жовтні 2014 року виглядає незрівнянно привабливіше, ніж у жовтні 2015-го. З політичної – все очевидно. Але вирішувати парламенту», – зазначив він.

Водночас, Охендовський висловив упевненість, що для держави було би краще, щоби терміни проведення всіх без винятку чергових місцевих виборів на території України були синхронізовані.