У регіонах посилюється тиск на ЗМІ

12 Листопада 2011, 16:56

Так, у вересні кілька десятків харківських журналістів прийшли під стіни міської ради з вимогою повернути в ефір місцеві телеканали, які раптово припинили мовлення. Журналісти звинуватили у цьому міського голову Геннадія Кернеса, який неодноразово висловлював невдоволення їхніми критичними репортажами.

Як з’ясувалося, провайдери відключити від ефіру канали «АТН», «Фора» та телерадіокомпанію «А/ТВК», яким санепідстанція відмовилася видавати дозвіл на мовлення.

Янукович доручив Кабінету Міністрів та Генеральній Прокуратурі з’ясувати обставини припинення телевізійного мовлення телеканала в Харкові. Згодом у Кернеса повідомили, що результати перевірки Генпрокуратури не виявили причетності влади Харкова до відключення каналів.

Свою стурбованість ситуацією довкола харківських телеканалів висловили експерти українських і міжнародних медіа-організацій. А в ОБСЄ заявили, що сподіваються на відновлення плюралізму ринку телемовлення на Харківщині та в обласному центрі.

Як зазначає Інститут масової інформації, після закриття телеканала «Фора» служба новин «Харьковские вести» почала виходити на каналі «Фаворит». Однак у жовтні служба новин була закрита. Директор «Фаворит продакшн» Ігор Середа, до складу якого входить команда проекту, пояснив, що рішення ухвалене у зв'язку фінансовими чинниками.

Крім того, в жовтні вже в Одесі зникла незалежна телекомпанія «Круг» – компанія повністю відсутня в кабельних мережах міста. Колектив телекомпанії переконаний, що так влада Одеси намагається припинити мовлення єдиного в місті опозиційного телебачення. Офіційна причина: відсутність сигналу в ефірі розподільчої компанії «ЦТБ-Одеса». При цьому всі сигнали інших телеканалів є безперебійними.

Опозиційний канал також нагадує, що зараз у суді розглядаються судові позови міського голови Олексія Костусєва до канала «Круг», по 100 тисяч грн кожен.

8 листопада компанія «Круг» відновила мовлення в Одесі в повному обсязі, «вклавши дуже великі гроші».

Раніше, в липні, на Одещині знімальну групу ТРК «Приморье» не пустили на засідання Котовської міської ради, аргументуючи це тим, що журналісти мають звернутися до мера за добу до початку заходу і зареєструватися. При цьому зазначається, що змінальна група приїхала за годину до початку засідання.

Втім, навіть тих журналістів, які потрапили до зали згодом, попросили залишити залу, оскільки розглядатимуться «конфіденційні питання». Одним із таких питань була приватизація державних квартир.

Це непоодинокий випадок, коли органи місцевого самоврядування, порушуючи вимоги чинного законодавства, обмежують доступ представників ЗМІ.

Так, у Тернополі керівникам ЗМІ повідомили, що потрібно питати дозволу у міського голови Сергія Надала, щоб представники цих видань могли потрапити на засідання виконавчого комітету міськради. Також попередньо журналісти мають узгодити з мером питання, які планують висвітлювати. Тернопільські журналісти заявляють, що за попередньої влади безперешкодно відвідували засідання.

Ще один такий приклад, коли журналістів попросили піти з приміщенні обласної ради Рівного, де у квітні відбулось засідання постійної комісії з питань охорони здоров'я, материнства та дитинства.

Як пояснив голова комісії Юрій Семенюк, журналісти не медики, а отже, можуть неправильно розтлумачити власні та додаткові питання, винесені на розгляд комісії. Зазначимо, що комісія того дня розглядала пробелми фінансування та реорганізації медичних закладів області.

Між тим, у Полтаві під час візиту прем'єра Миколи Азарова до нього не пустили місцевих журналістів. На хлібопекарський комплекс з ним поїхали лише працівники обласного телебачення та інтернет-видання.

У Черкасах 21 жовтня на телеканалі «Рось»  (Черкаська обласна державна телерадіокомпанія)»  не вийшов запланований  випуск Черкаської служби новин. За інформацією працівників ЧОДТРК, які побажали не називатися, випуск був зірваний через те, що від журналістів телеканала вимагався матеріал про те, як неймовірно зростає рейтинг Партії регіонів в області. І це на тлі повідомлень про бажання медпрацівників райлікарні у Червоній Слободі вийти з лав ПР.

Крім того, нещодавно оператор «Воля-кабель» припинив трансляцію черкаського телеканала «Антена-плюс». Останній пов'язує відключення сигналу з політичним тиском.

«За вказівкою голови Черкаської обласної державної адміністрації Сергія Тулуба оператором «Воля-кабель» було припинено трансляцію популярного місцевого незалежного телеканала «Антена-плюс». Адміністрація кабельного провайдера, який є монополістом на місцевому ринку кабельних мереж, жодним чином не повідомило ТРК про відключення», – заявили представники канала.

У свою чергу, журналісти Донецької ОДТРК  заявляють про повернення «темників». За словами працівників державного телебачення, роздруківки з приписами на тему висвітлення основних подій з'явилися в редакціях всіх медіа, що входять до структури обласної ТРК, наприкінці травня.

За їхньою інформацією, «темник» є детальним планом основних тем випусків новин. Як зазначається в повідомленні, основними подіями дня стають офіційні заходи за участю перших керівників Донецької ОДА – губернатора та його заступників.

Також працівники ОДТРК скаржаться, що керівництво телекомпанії вкрай неохоче виділяє техніку, транспорт і ефірний час для репортажів про події, що не входять до заздалегідь складеного переліку.

Нагадаємо також, що на початку весни Національна рада з питань телебачення і радіомовлення відмовила опозиційному ТОВ «Чорноморська телерадіокомпанія» в продовженні терміну дії ліцензії і вирішила виставити на конкурс три частоти компанії.