У Придністров’ї відбуваються президентські вибори

11 Грудня 2011, 10:15

Правда, боротьба за посаду буде нелегкою: президентське крісло готові зайняти ще п'ять претендентів. Серед них – екс-спікер придністровського парламенту, лідер руху «Відродження Придністров'я" Євген Шевчук та чинний голова Верховної ради невизнаної республіки, керівник партії "Оновлення" Анатолій Камінський. На думку експертів, з цими трьома іменами – Смирнова, Шевчука і Камінського – і пов'язана головна інтрига голосування.

Москва, яка завжди підтримувала Ігоря Смирнова, цього разу від нього відвернулася. 13 жовтня керівник адміністрації президента Росії Сергій Наришкін назвав чергове висунення Ігоря Смирнова кандидатом на пост президента невизнаної республіки "помилковим кроком". А вже на наступний день у Росспоживнагляду з'явилися, за висловом Геннадія Онищенка, "питання до горезвісного коньяку KVIN" тираспольського виробництва. Головний санітарний лікар Росії пригрозив: "Може бути, ми введемо обмеження на його ввезення на територію РФ".

Наприкінці жовтня на Олега Смирнова, сина чинного придністровського лідера, відкрили кримінальну справу. Його підозрюють у розтраті 160 млн рублів російської гуманітарної допомоги. Напередодні виборів до Держдуми РФ Верховний суд Росії скасував реєстрацію кандидата в депутати від партії "Справедлива Росія" Марини Смирнової, невістки Ігоря Миколайовича.

Коментуючи зміну ставлення Кремля до "вірного друга Росії", молдавський політик Юрій Рошка назвав Смирнова "своєрідним регіональним царьком", який контролює контрабандні потоки, що йдуть через Одесу та Іллічівськ. За 20 років у нього з'явилися зв'язку в Москві та Києві, політики, яких, ймовірно, він "підживлює". Рошка вважає, що російська влада хочуть змінити ситуацію, зробивши ставку на іншого кандидата.

Але Смирнов не збирається. Офіційні ЗМІ регіону критикують російську позицію, МЗС невизнаної республіки висловив невдоволення заявами Наришкіна, а також глави російського зовнішньополітичного відомства Сергія Лаврова, який під час недавнього візиту до Кишинева заявив, що Придністров'я має залишатися частиною Молдови. А сам тираспольський лідер змінив передвиборну риторику: в недавньому інтерв'ю одному з українських ЗМІ він повідомив, що допускає проведення референдуму про приєднання до України.

На думку молдавського політолога Оазу Нантоя, Росія лукавить. Якби Москва справді хотіла поставити на місце главу Придністров'я, вона перейшла б від слів до справи. Вона могла б зажадати виплати боргів за газ у розмірі двох з половиною мільярдів доларів, припинити виплачувати придністровцям пенсії, заборонити імпорт коньяків, зрештою, позбавити Ігоря Смирнова російського громадянства, вважає Нантой. А якщо нічого цього не робиться, значить, в разі переобрання Смирнова Москва і надалі буде з ним співпрацювати.

Сьогодні Москва робить ставку на діючого спікера придністровського парламенту, лідера партії "Оновлення" Анатолія Камінського. Його політформувань – партнер "Єдиної Росії". Сергій Наришкін назвав програму Камінського "конкретною і реальною".

У Кишиневі вважають таку "перезавантаження" Кремля не найвдалішою.

Політичний аналітик, доктор історії Віталій Андрієвський нагадав про недавні вибори в Південній Осетії, де ставленик Москви програв вибори. Можливо, вважає експерт, підтримка Камінського пов'язана з бажанням будь-що-будь де факто повернути Придністров'я до складу Молдови, зламати опір Смирнова, який наполягає на незалежності невизнаної республіки. Але тут треба рахуватися і з думкою жителів регіону, більшість з яких, за словами Андрієвського, не хочуть об'єднання з Кишиневом.

Важко сказати, хто з трьох лідерів придністровської електоральних перегонів більше б влаштував Кишинів, – зізнався політолог Богдан Цирдя. Ймовірно, Євген Шевчук, який виявляє у відносинах з молдавською столицею нехай стриманий, але конструктивізм.

Екс-спікер придністровського парламенту Шевчук займає друге місце в рейтингу електоральних уподобань. Перше, згідно з дослідженням, проведеним за місяць до виборів інформаційно-аналітичним агентством Socium, придністровці віддали Анатолію Камінському. Третє – чинному главі регіону. Але, за даними соціологів, ніхто не набере 50% голосів, необхідних для перемоги.

Читайте також: ПМР в імлі