Житель Нікополя за допомогою розміщення в мережі інтернет безкоштовних відеороликів поширював серед користувачів шкідливе програмне забезпечення. Про це повідомили у прес-службі Кіберполіції України у понеділок, 7 серпня.
Згідно із повідомленням, вже встановлено його причетність до інфікування близько 400 комп’ютерів та установлено перелік компаній, що використовували послуги даної особи для "псевдоінфікування” вірусом, приховування злочинної діяльності та ухилення від сплати штрафних санкцій державі.
"Працівники відділу протидії кіберзлочинам в Чернігівській області Київського Управління кіберполіції Департаменту кіберполіції НП України встановили: 51-річний мешканець Дніпропетровщини (м. Нікополь), який на файлових обмінниках та соціальних каналах мережі Інтернет виклав відео з детальним описом того, яким чином можна запустити вірус «Petya.A» на комп’ютерах", – йдеться у повідомленні правоохоронців..
Зазначається, що за місцем проживання чоловіка працівники кіберполіції провели санкціонований обшук.
"У результаті обшуку поліцейські вилучили комп’ютерну техніку за допомогою якого розповсюджувався комп’ютерний вірус під назвою «Petya.A». Крім того, працівники кіберполіції виявили файли із шкідливим програмним забезпеченням(ШПЗ). Під час їх опрацювання було підтверждено схожість цього ШПЗ з вірусом «Petya.A»", – додали у відомстві.
Оперативники кіберполіції встановили, що цей вірус користувачі мережі завантажили на свої комп’ютери близько 400 разів, таким чином інфікувавши власні технічні пристрої вірусом «Petya.A».
Окрім того, було встановлено перелік компаній, які вирішили скористатися загальнодержавною кібератакою та навмисно завантажували собі даний вірус для приховування своєї злочинної діяльності та ухилення від сплати штрафних санкцій державі. Заходи щодо притягнення керівництва даних компаній до відповідальності уже ведуться.
Наразі вилучену техніку направлено для проведення всіх необхідних експертиз. Триває досудове розслідування у кримінальному провадженні, розпочатому за ч. 1 ст. 361 (Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин) КК України. Вирішується питання щодо оголошення чоловіку підозри.
Нагадаємо, 27 червня в Україні сталася масштабна хакерська атака, внаслідок якої невідомим вірусом уражено українські банки, державні та комерційні підприємства. За даними СБУ, переважна більшість інфікувань операційних систем відбувалася через відкриття шкідливих додатків (документів Word, PDF-файлів), які були надіслані на електронні адреси багатьох комерційних та державних структур. Кіберполіція та Служба безпеки надали рекомендації щодо захисту від вірусу. Крім того, у низці країн Європи та Азії, а також у Росії теж заявили про втручання хакерів.
Крім того, 4 липня фахівці припинили другий етап кібератаки Petya. Пік атаки планувався на 16.00. Кіберполіція заблокувала розсилку та активацію вірусу з серверів інформаційної системи М.Е. Doc.