Національне агенство з запобігання корупції роз'яснило, хто з антикорупціонерів має подавати електронну декларацію про доходи, і що власне являє собою антикорупційна громадська організація. Про це йдеться у відповіді НАЗК голові громадської ради при агентстві Віктору Тарану.
Так, згідно з відповіддю НАЗК, декларантами є особи, які отримують кошти або майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) щодо боротьби з корупцією.
При цьому агентства пояснює, що під сферою запобігання корупції слід розуміти будь-яку діяльність, пов'язану із системою заходів запобігання корупції:
- участь у формуванні чи реалізації антикорупційної політики;
- участь у розробці, виконанні чи контролі за виконанням антикорупційних програм;
- будь-які форми участі громадськості в заходах щодо запобігання корупції;
- інформування НАЗК про можливе відображення недостовірних відомостей у декларації чиновників;
- інформування НАЗК про невідповідність рівня життя суб’єктів декларування задекларованим ними майну і доходам;
- проведення громадської антикорупційної експертизи;
- направлення запитів про отримання інформації.
У НАЗК також пояснили, що якщо будь-яка фізична особа бере участь в антикорупційних заходах, направляє відповідні запити до органів влади або подає скарги на декларації чиновників до агентства, але вона не є членом антикорупційної ГО, то така особа не є суб'єктом декларування.
Також, у Нацагенстві кажуть, що декларантами є особи, які прямо не мають відношення до протидії корупції, але надають послуги, виконують роботи, постачають товари в рамках антикорупційного проекту. Наприклад, це можуть бути послуги з прибирання, постачання продуктів харчування чи канцелярського приладдя тощо. Але, зазначають в агенції, ця норма не поширюється на фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб.
Окрім того, якщо організація не здійснює свою основну діяльність у сфері запобігання корупції, але бере участь у заходах, пов’язаних із цим, то керівники та члени органів управління такої організації мають також подавати декларації.
Нагадаємо, зміни до закону, ухвалені Верховною Радою України в березні, передбачають електронне декларування для антикорупційних активістів.
У посольстві США в Україні вважають, що зміни до законодавства, які додають громадських діячів до переліку зобов'язаних подавати електронні декларації, є кроком назад у процесі реформ в Україні. Такої ж думки посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф. Єврокомісар із питань європейської політики сусідства Йоханнес Хан закликав переглянути прийняті зміни.
Міжнародна неурядова правозахисна організація Freedom House назвала зміни до е-декларування в Україні порушенням стандартів Ради Європи. На їхню думку запровадження цих нав'язливих підриває роботу антикорупційних громадських організацій.
Зазначимо, зобов’язання для заповнення електронних декларацій представниками громадських організацій з’являється лише з 2018 року.