Про це газеті "Коммерсант-Украина" сказало високопоставлене джерело в Міненерго.
"Перш за все, що стосується штрафів за недобір газу або принципу take-or-pay, то вони визначалися у пунктах 6.5 і 6.6 угоди, які були скасовані "харківськими угодами". Тож про штрафи не йдеться. Але в договорі дійсно обумовлюється покупка певного обсягу газу, який ми не купили через його дороговизну", – пояснив співрозмовник газети.
За його словами, головні аргументи України в суперечці з Газпромом – це пункт 3.8 договору, де зазначено, що кількість газу, зазначеного в комерційному акті прийому-здачі, і його вартість є остаточними.
"Оскільки російська монополія підписала акти прийому-здачі за минулий рік, ми вважаємо, що ми їм більше нічого не повинні", – сказало джерело в Міненерго.
Співрозмовник видання відзначає, що, згідно з пунктом 2.2.3, Україна повинна була за 6 місяців погодити зниження споживання газу, що й було зроблено. "Ми повідомили Газпром, що газу буде спожито менше. Письмових заперечень від них ми не отримали. Питання можна вважати узгодженим", – пояснив він.
У Газпромі вчора від офіційних коментарів відмовилися. Однак джерело газети в компанії підтвердило, що письмова відмова споживати газ від України дійсно була отримана, а всі акти прийому-здачі за підсумками 2012 підписані.
"Але погодження передбачає нашу письмову згоду, а не відсутність відмови", – пояснило джерело в Газпромі. У монополії пообіцяли розглянути можливість звернення до міжнародного арбітражного суду з позовом до України у випадку, якщо рахунок не буде погашений.
Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay.
Водночас у Нафтогазі підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький вчора заявив, що вимога Газпрому за недобір газу є неправомірною.
Як відомо, Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (11 млрд 863,9 млн куб. м) порівняно з 2011 роком – до 32 млрд 939,3 млн куб. м.
Експерти вважають , що російська сторона використовуватиме виставлений Нафтогазу рахунок як додатковий важель впливу на Україну у втягуванні її у Митний союз.