У Лівії процвітає контрабанда зброї

3 Листопада 2011, 14:23

Як зазначає видання, до формування нового уряду тимчасове керівництво Лівії знаходиться в підвішеному стані та не може впоратися з цими завданнями. Тимчасовий лідер Лівії, відповідаючи на міжнародні заклики про захист арсеналів зброї, серед якої і хімічна, сказав, що він не може зробити багато, тому що йому не вистачає коштів.

Нагадаємо, минулого місяця дослідники Human Rights Watch виявили, що без охорони зараз перебувають склади зброї  з тисячами ящиків реактивних гранат та зенітних патронів.

Посилює проблему також безліч бригад революціонерів, які поки відмовляються роззброїтися. Крім того, між представниками різних збройних формувань активізуються протистояння, подібно до перестрілки в лікарні Тріполі цього тижня.

Як зазначає The Guardian, лівійські лідери применшували небезпеку масового зберігання зброї, проте ця проблема зараз все більше турбує міжнародну спільноту. Так, Генсек ООН Пан Гі Мун відвідав Лівію в середу, щоб особисто висловити свою стурбованість з приводу незахищеної зброї.

Посилаючись на слова командира патрульних підрозділів на кордоні Єгипту та Лівії Аделя аль-Moтірді, The Guardian зазначає, що контрабанда зброї через кордон до Єгипту «відбувається протягом всього дня і ночі» та контролюється потужними кланами в цьому районі. «Ми нічого не можемо зробити, щоб зупинити її», – зазначає командир. За його словами, серед контрабанди, зокрема, були і кулемети, і ракетні установки.

Ізраїльські офіційні особи також заявляють, що деякі з цих озброєнь досягли сектору Газа, яким управляє ХАМАС. Члени бедуїнського племені на Синайському півострові Єгипту, який примикає до Гази, додають, що контрабанда стала більш розповсюдженою, як через проблеми з безпекою після падіння режиму Хосні Мубарака в лютому, так і через те, що кордон між Лівією та Єгиптом стає все більш ненадійним.

Член Національної перехідної ради Лівії Абдель-Хафіза Гога заявив, що Лівія шукає допомоги з боку дружніх країн, у тому числі Катару, для забезпечення безпеки кордонів. «Але там не буде (іноземних) військ, оскільки це буде суперечити нашому національному суверенітету», –  сказав він. 

НАТО, яке цього тижня згорнуло свою 7-місячну операцію в Лівії, підтримує оптимістичний тон. Генсек НАТО Андерс Расмуссен заявив, що окремі члени НАТО, можливо, готові допомогти, проте, він упевнений, що лівійці можуть самі впоратися з прикордонним контролем та іншими питаннями безпеки.

Разом з тим, експерти називають такі коментарі Расмуссена «дуже передчасними» та заявляють, що важко повністю оцінити, скільки зброї вже зникло з території Лівії. 

Крім того, незважаючи на неодноразові оголошення, уряд так і не почав збирати зброю у революціонерів.