У колоніях і СІЗО Київщини звітують про зменшення смертності

10 Червня 2013, 08:47

Так, за 5 місяців цього року померли 22 людини, в той час як минулого року за аналогічний період таких випадків було 48, пише "Коммерсантъ-Украина".

При цьому основною причиною загибелі людей у цьому році стали різні захворювання. Зокрема, понад 50% смертей сталося через ВІЛ-інфекції та крайнього ступеня її прояву – СНІДу.

На другому місці – серцево-судинна патологія, на третьому – хронічні захворювання печінки, нирок і легень. У статистику смертей також потрапив один випадок самогубства в одній з колоній і один нещасний випадок на виробництві.

У Києві та області налічуються сім місць позбавлення волі. Це п'ять виправних колоній – Бучанська, Білоцерківська, Кагарлицька, Березанська та Бориспільська, один виправний центр в Ірпені (у ньому відбувають покарання у вигляді обмеження волі), а також Лук'янівське СІЗО в столиці.

За даними ДПС, більше половини засуджених вперше проходили повний медичний огляд лише при оформленні в колонії.

"Зменшення кількості смертей сталося у зв'язку із зростанням витрат на покупку медикаментів (фінансування збільшилося на 15% порівняно з 2012 роком. – Ред.) і установкою сучасного медичного обладнання", – повідомили в прес-службі.

У секретаріаті уповноваженого Верховної ради з прав людини Валерії Лутковської зазначили, що показники смертності знизилися через внесення ряду змін до нормативних актів. Наприклад, минулого року вийшов наказ про порядок надання медичної допомоги ув'язненим і взятим під варту. Він дозволяє їм проходити лікування в медустановах МОЗ, котрі не є підконтрольними пенітенціарній службі.

В офісі омбудсмена також відзначають, що зниженню смертності сприяв і вступ в силу в кінці 2012 року нового Кримінального процесуального кодексу.

"Наприклад, кількість людей, які перебувають під вартою в СІЗО, скоротилося (з 37,6 тис. у 2012 році до 30,8 тис. на початку 2013 року. – Ред.). Менше людей – менше смертей", – заявили в секретаріаті.

Разом з тим глава ради правозахисної організації «Донецький меморіал» Олександр Букалов відзначає, що статистика по Києву та області не впливає на загальну тенденцію збільшення смертності серед ув'язнених у всій країні, яка в останні два роки зросла на 40%.

"Скористатися можливістю лікуватися у лікарнях МОЗ можуть одиниці. У СІЗО і колонії в основному потрапляють люди з маргінальних верств суспільства – повії, жебраки, бомжі, безробітні. У них немає грошей на лікування. Тому не можна говорити про глобальне зниження смертності в місцях ув'язнення", – заявив Букалов.