У ЄБРР не радять розвивати туризм у Чорнобильській зоні

19 Квітня 2011, 11:28

«Я вважаю, що Чорнобильська АЕС, Чорнобильська зона – не таке місце, де варто розвивати туризм», – заявив Новак.

«І взагалі: питання розвитку якоїсь діяльності у Чорнобильській зоні залежить не лише від здорового глузду урядовців чи бізнесменів, а від рівня радіаційного забруднення довкілля», – зауважив він.

«Врешті-решт, враховуючи радіаційне забруднення Чорнобильської зони, кожна людина сама повинна вирішувати, чи воліє вона її відвідати. Персонал Чорнобильської зони достатньо компетентний, щоб підказати людям, чи варто їм їхати у зону», – заявив Новак.

«Я можу розповідати про Чорнобиль, порівнювати, яким я його бачив чотирнадцять років тому – і яким побачив цими днями. Це досі не дуже гарне та безпечне місце», – зазначив Новак, при цьому зазначивши, що «воно виглядає значно безпечнішим, ніж раніше».

«Тож у своїх матеріалах, запропонованих учасникам конференції (у Києві), я і пишу про Чорнобильський досвід: як українці, іноземні фахівці разом напрацьовували досвід безпечного виведення атомної електростанції з експлуатації, забезпечення контролю за процесами, що відбуваються усередині зруйнованого реактора», – зазначив Новак.

«Не менш важливим є досвід роботи на станції та довкола неї людей, як і досвід підготовки конструкцій нового «Укриття». Бо ж раніше вважалось, що у Чорнобилі безпечна праця неможлива», – сказав він.

Новак зазначив, що міжнародні донори витратили понад 800,5 мільйонів євро на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та забезпечення безпеки українських ядерних реакторів, але цього замало.

Побудова нового сучасного укриття на Чорнобильській АЕС та побудова сховища для ядерного палива потребують понад 300 мільйонів євро.

Відзначимо, що сьогодні відбувається донорська конференція, на яку з’їхалися близько 50 іноземних делегацій різних рівнів.

У рамках донорського фінансування проекту з будівництва нового вкриття над четвертим енергоблоком Чорнобильської атомної електростанції і будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива Європейський банк реконструкції та розвитку заявив про готовність виділити 120 млн євро.

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Пан Гі Мун заявив, що вчені з усього світу зацікавлені в проведенні наукових досліджень у Чорнобильській зоні відчуження.