У 2012 році гривня може знецінитись на 5-10%

20 Грудня 2011, 13:40

З наближенням до нового року банкіри все більше вважають, що українська економіка втратить імпульс до розвитку, який вона мала 2011 року. Збільшення фінансової нестабільності та звуження доступу до кредитів, заганятиме інвесторів в глухий кут, а споживання допомогосподарств зростатиме на щонайбільше 4-5%, відповідно до прогнозів Citigroup.

Найбільшим ризиком для економіки є нова девальвація гривні в 2012 році. Так, валюта вже втратила третину своєї вартості з часів кризи 2008 року, проте економісти вважають, що вона може подешевшати ще на 5-10% в 2012 році, досягнувши рівня 8.5 грн за $1.

Населення хвилюється через ситуацію та купило близько $2 млрд у вільно конвертованій валюті у вересні та майже $1,4 млрд у жовтні. Через це НБУ був змушений накласти адміністративні бар’єри на купівлю іноземної валюти як засіб уповільнити «кровотечу», яка загрожує підірвати валютні резерви та викликати їх різке падіння. Аналітики вважають, що певна форма девальвації неуникна, хоча деякі банки, такі як наприклад, Deutsche Bank вважають, що уряду вдасться підтримати валюту впродовж 2012 року або принаймні до виборів.

Єдиною світлою плямою можливого сценарію девальвації, на думку експертів, є те, що металургійні та гірничодобувні компанії могли б значно від неї виграти, оскільки їх запаси гривні скоротяться, а доходи експорту залишаться такими ж.

Крім девальвації на Україну у 2012 році чекає також і збільшення боргу. Так, за підрахунками банку Renaissance, сукупний борг України наступного року зросте до $53,6 млрд (що в 1,6 разів більше за валютні резерви України). Для того, щоб поповнити бюджет уряд має три варіанти: укласти угоду з МВФ, позичити закордоном (у Росії) або здійснити приватизацію. Україна має здійснити це все у 2012 році, проте, економісти зазначають, що якщо не буде грошей від МВФ чи угоди з Росією про тарифи на газ, то всі проблеми з 2012 році перенесуться в 2013, коли вони можуть лише загостритись. «За обмежених резервів та ризику девальвації ми вважаємо, що Україна потребуватиме зовнішньої підтримки, можливо, російської та угоди МВФ для того, щоб уникнути неконтрольованої девальвації», – зазначає спеціаліст Morgan Stanley Якоб Нелл.