Лікування Тимошенко у Німеччині
Заяви про можливість лікування Юлії Тимошенко за кордоном, зокрема в Німеччині, звучали ще минулого року. Так, німецьке інформагентство DPA з посиланням на представника уряду ФРН повідомило, що уряд Німеччини веде відповідні переговори з Києвом.
За даними німецької газети Suddeutsche Zeitung, переговори ведуться безпосередньо між адміністрацією президента України Януковича та відомством федерального канцлера Меркель. Як писало видання, Київ навіть запевнив Берлін, що хоче створити юридичне підгрунтя, аби зробити можливим лікування українських ув'язнених за кордоном.
Німеччина у свою чергу неодноразово заявляла, що готова прийняти Тимошенко на лікування. Втім, міністр закордонних справ країни Гідо Вестервелле у липні цього року зазначив, що домовленостей з цього приводу поки не досягнуто.
У свою чергу, керівники України і представники правоохоронних органів неодноразово заявляли, що українське законодавство не дозволяє лікувати ув'язнених за кордоном.
Хоча президент та прем'єр України не заперечували такої можливості. Так, Микола Азаров у травні минулого року в інтерв'ю Euronews заявив, що «якщо авторитетні медичні комісії скажуть, що на території України немає можливості надати відповідне лікування, таке лікування може бути надано в якійсь установі за межами України».
Подібну заяву під час зустрічі з керівниками опозиційних фракцій парламенту, за словами лідера фракції ВО «Батьківщина» Арсенія Яценюка, озвучив і Янукович. «Питання про можливість Юлії Тимошенко отримати медичну допомогу за кордоном розглядається», – процитував президента Яценюк.
Водночас, за словами народного депутата, представника президента у Верховній Раді Юрія Мірошниченка, на зустрічі глава держави визнав, що «в межах чинного законодавства рішення немає, але він (президент – Ред.) не закритий до діалогу, жодного упередження у питанні Тимошенко у нього немає».
І уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська переконувала, що Янукович не впливає на рішення щодо можливості лікування Тимошенко за кордоном. За її словами, для цього потрібен міжнародний договір, що повинен бути ратифікований парламентом.
При цьому Сергій Власенко, захисник Тимошенко, заявляв, що для направлення екс-прем'єра на лікування в іноземну клініку не потрібно вносити зміни в законодавство.
У свою чергу, за інформацією колишнього депутата Тараса Чорновола, Янукович двічі відміняв рішення про дозвіл виїхати Тимошенко на лікування за кордон.
Востаннє це питання Янукович коментував в інтерв'ю українським телеканалам у серпні цього року, де й заявив, що воно вирішуватиметься в рамках закону.
Водночас польська Gazeta Wyborcza повідомила, що до Берліна Тимошенко приїде 15 вересня.
За останньою інформацією з цього приводу, як повідомляло німецьке видання Deutsche Welle з посиланням на джерела у медичних колах, у спеціальному центрі берлінської клініки «Шаріте» вже готують палату для українського прем'єра.
Німецьке видання також нагадало, що колишній президент Польщі Александр Квасьнєвський свого часу в ефірі Polskie Radio казав про те, що «Тимошенко зможе поїхати на лікування за кордон до кінця вересня».
Однак речник німецької клініки Уве Дольдерер не зміг ні підтвердити інформацію про очікування Тимошенко, ні спростувати, заявивши, що нічого про це невідомо.
Хоча міністр закордонних справ Леонід Кожара, відреагувавши на інформацію у ЗМІ, заявив, що МЗС не веде переговори щодо лікування Тимошенко у Німеччині.
Помилування Тимошенко
Тема можливості помилування Тимошенко активізувалася після звільнення екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка у квітні цього року, а також рішення Євросуду, яким визнано затримання та арешт екс-прем'єра незаконним та політично мотивованим.
Втім, Янукович назвав неможливим помилування Тимошенко, доки тривають суди над нею. Таке ж пояснення давала уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська на запитання, чому не направляла президенту прохання про помилування Тимошенко. Зауважимо, що саме з її подачі з-під варти випустили Юрія Луценка.
Разом з тим, Микола Азаров додав, що до завершення усіх судових процедур, може ставитися питання лише про помилування з «гуманітарних міркувань». «Але це не в моїй компетенції», – підкреслив він.
Згодом комісія при президентові у питаннях помилування вирішила, що питання про помилування екс-прем'єра є передчасними. Хоча на думку адвоката Тимошенко Олександра Плахотнюка і колишнього міністра юстиції Олександра Лавриновича, президент може прийняти рішення щодо помилування екс-прем'єра і без рекомендації цієї комісії.
У свою чергу глава МЗС Леонід Кожара під час перебування у Вашингтоні пояснив неможливість помилування Тимошенко верховенством права.
А лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов побачив проблему в «економічних питаннях» для помилування Тимошенко. Він пояснив, що президент не може винести позитивне рішення стосовно екс-прем'єра і сказати людям, що він «вибачив борг у 405 мільйонів».
Хоча позаштатний радник Януковича, народний депутат Ганна Герман вважає, що президент за нагоди скористається своїм правом на помилування Тимошенко.
Водночас політологи та неназвані джерела у ЗМІ висувають версії, що президент очікує звернення до нього з проханням про помилування від самої Тимошенко. Однак екс-прем'єр на це не погоджується.
До речі, активним вирішенням питання Тимошенко опікується місія Європарламенту, представниками якої є Алєксандр Кваснєвський та Пет Кокс. Їх доповідь про результати роботи очікується наприкінці вересня.
Втім, якщо ні перший, ні другий сценарій, ні будь-який інший влада не використає для вирішення питання Тимошенко, і вона відбуватиме покарання, то це поставить під сумнів можливість підписання угоди про асоціацію між Україною і ЄС.