Transparency International Україна закликав пришвидшити процес перевірки е-декларацій

28 Листопада 2016, 16:16

Антикорупційний центр Transparency International Україна закликає Націоанальне агентство з питань запобігання корупції та Міністерство юстиції чимшвидше розробити та ухвалити документи, необхідні для старту перевірки декларацій чиновників та моніторингу їхнього стилю життя. Про це йдеться у заяві центру, оприлюдненій у понеділок, 28 листопада.

«Нещодавно Міністерство юстиції України відмовило Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) в державній реєстрації документів, які покликані регулювати перевірку декларацій та стилю життя е-декларантів. Мова йде про Порядки проведення контролю та повної перевірки декларацій і здійснення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Реєстрація цих нормативно-правових актів є необхідною умовою для старту проведення НАЗК повних перевірок декларацій та моніторингу стилю життя топ-посадовців. На жаль, Мін'юст визнав подані документи неякісними», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що відповідно до оприлюдненого членом НАЗК Русланом Радецьким Протоколу засідання круглого столу щодо презентації порядку контролю та повної перевірки декларацій від 3 листопада 2016 року, представники Мін'юсту брали участь в його обговоренні, що не відповідає розповсюдженій 24 листопада Міністерством юстиції інформації про власну незалученість «ані на стадії розробки, ані на стадії обговорення».

«Після повторного обговорення з представниками Міністерства юстиції, громадських об'єднань, експертних та наукових установ, погодження з іншими зацікавленими державними органами, повернуті до НАЗК порядки мають бути повторно подані з необхідними додатками на державну реєстрацію з опрацюванням зауважень, висловлених Мін'юстом», – сказано в тексті.

Згідно з текстом, що нові затверджені Національним агентством порядки повинні відповідати чинному законодавству та узгоджуватись з раніше прийнятими актами НАЗК та засадами його функціонування. «У них мають бути відсутні безмежні дискреційні повноваження та дотриманий принцип правової визначеності разом з іншими основоположними принципами правової системи України. Має бути встановлений механізм перевірки достовірності інформації з відкритих джерел, вдосконалений понятійний апарат, визначені зміст та межі предметів повної перевірки і моніторингу стилю життя. Також повинні встановлюватися вимоги до висновку за результатами такої перевірки», – йдеться у повідомленні.

«Водночас, передбачення занадто стислих строків здійснення контролю та повної перевірки може бути не релевантним. Адже перевірка декларацій деяких посадовців може бути пов'язана з направленням численних запитів до іноземних державних органів та отриманням відповідних офіційних відповідей, що займає досить багато часу», – сказано в тексті.

ТІ Україна закликає всі зацікавлені сторони якнайпотужніше докластися до того, щоб нові порядки встановлювали чітке регулювання механізмів контролю та повної перевірки декларацій і моніторингу стилю життя, а порушники не змогли уникнути притягнення до відповідальності.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що Національне агентство з питань запобігання корупції отримає доступ до баз даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.