Тюремні скандали: катування, втечі, масові отруєння, голодування і хабарництво

4 Листопада 2013, 15:19

Голодування у Бердянській колонії

У лютому минулого року у Бердянській виправній колонії в Запорізькій області близько 500 осіб відмовилася від їжі частина ув'язнених. За два дні частина ув'язнених припинила голодування. Згодом прокурорська перевірка підтвердила, що у колонії знущалися над ув'язненими. Проти посадовців колонії порушили кримінальну справу.

«Касетний скандал» у колонії в Єнакієвому

У квітні стало відомо про скандал у колонії в Єнакієвому. Правозахисник Ігор Гаркавенко повідомив, що семеро в’язнів записали на диктофон розмову, під час якої представники адміністрації вимагали від в’язнів гроші. У пенітенціарній службі повідомили, що перевіряють цей факт, а правозахисник заявив, що на сімох засуджених почали чинити тиск.

Фільм про Лук’янівське СІЗО

Чималий розголос спричинив показ фільму журналіста телеканала TBi Костянтина Усова про порушення прав ув'язнених у Лук'янівському СІЗО. За фактоми, які були повідомлені у фільмі, прокуратура Києва проводила перевірку. Більше того, президент Віктор Янукович доручив генпрокурору Віктору Пшонці до 27 квітня організувати перевірку фактів порушень вимог закону в Лук'янівському СІЗО, які були оприлюднені в засобах масової інформації.

11 квітня був призначений новий в.о. начальникаЛук’янівського СІЗО – Павло Голубовський.

Проте 21 травня стало відомо, що одного з героїв розслідування про життя Лук’янівського СІЗО Максима Подугольнікова побили невідомі.

У квітні голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини й співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров підтвердив, що факти, висвітлені у фільмі журналіста Костянтина Усова про Лук’янівське СІЗО, зокрема про стан приміщень, цілком відповідають дійсності.

Масове отруєння ув’язнених

У червні минулого року до медичної частини виправного закладу зі скаргами на погане самопочуття звернулося шестеро засуджених. Враховуючи, що стан здоров'я засуджених погіршувався, було прийнято рішення про термінове етапування хворих до медичних закладів поза межами виправної колонії. Четверо осіб померли у лікарнях. Окрім того, з діагнозом «гостре шлункове отруєння невідомою речовиною» були доставлені ще двоє засуджених, яким надали невідкладну допомогу.

Відтак прокуратура порушила кримінальну справу проти посадових осіб Ольшанської виправної колонії. 

Вбивство співкамерника

У жовтні минулого року стало відомо, що у Лук’янівському СІЗО один з ув’язнених вбив іншого. Шевченківське райуправління міліції 6 жовтня порушило кримінальну справу стосовно ув’язненого СІЗО за фактом вбивства співкамерника, згідно з ч. 1 ст. 115 КК України – умисне вбивство. Відтак начальника Лук’янівського СІЗО та його заступників відсторонили від виконання службових обов’язків на час проведення службового розслідування причин та обставин вбивства ув’язненого. 

Спільний акт самонасильства

Того ж місяця у Хмельницькій області під час етапування з Райківецької виправної колонії №78 до Хмельницького СІЗО четверо засуджених порізали собі вени. Засуджені нанесли собі різані рани передпліччя лівої руки лезами від одноразових станків для бриття, не бажаючи етапуватись до слідчого ізолятора.

Поранені були доставлені до медичної частини, проте довгий час стан їхнього здоров’я залишався задовільним.

Втечі в’язнів

У травні минулого року співробітники Лук'янівського СІЗО затримали 33-річного засудженого , який утік. Раніше за фактом втечі прокуратура порушила кримінальну справу проти працівника Лук'янівського СІЗО за підозрою у службовій недбалості, яка призвела до втечі засудженого. 

А в лютому цього року Московський районний суд Харкова засудив двох молодших інспекторів відділу режиму охорони Харківського слідчого ізолятору, які допустили втечу ув’язненого через те, що заснули. Кожному з них призначено покарання у вигляді 2 років обмеження волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 2 роки.

У квітні 20-річний мешканець Київської області, засуджений до 5 років позбавлення волі за грабіж, крадіжку та незаконне заволодіння транспортним засобом, втік з Лук’янівського СІЗО. За добу його затримали на залізничній станції. За фактом втечі прокуратура Шевченківського району Києва завершила досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно екс-працівника Лук’янівського СІЗО, який, як виявилось, за 500 гривень відпустив з-під варти ув’язненого.

Ув’язнення без вироку

Нещодавно стало відомо, що трьох арештантів Закарпатського слідчого ізолятора утримують під вартою понад дев'ять років – з травня 2004 року. Про це повідомив віце-президент Агентства журналістських досліджень Максим Шпаченко. Окрім того, станом на 18 березня 2013 року в українських слідчих ізоляторах містилося під вартою без обвинувального вироку близько 14 тис. осіб, з них не менше 1721 людина – понад 18 місяців.

Скарги донецьких засуджених

Нещодавно засуджені Донецької області народним депутатам з проханням захистити їх від свавілля з боку тюремників. За їхніми словами, у колоніях Донецької області працівники пенітенціарної служби займаються вимаганням грошей у в'язнів, тортурами і змушують їх йти на крайні заходи аж до самогубства.

"Засуджених не годують, всі ремонти проводяться за їх рахунок і на гроші їх родичів. Немає ніякого побуту – засуджені з ранку до вечора перебувають на вулиці, не зважаючи на погодні умови. За медичне обслуговування кожен місяць вимагають 500 грн: якщо не дав – вмирай, з кабінету лікаря просто виганяють … щоб добре харчуватися засуджений повинен заплатити 300 грн, щоб заробити "подяку" – заплатити 300 грн", – зазначалося в одному із звернень.