The Jamestown Foundation: Скандал в Генштабі відображає інституційний занепад безпеки і оборони України

8 Листопада 2013, 16:51

Заява Віктора Януковича про скасування обов'язкового призову до Збройних Сил у 2014 році 14 жовтня майже збіглася зі скандалом за участю трьох провідних українських генералів у Генштабі. «Українські ЗМІ визначили цей скандал як «пов’язану із Росією змову» та підкреслили випадки корупції. Однак,  більш ймовірно, що скандал із Генштабом насправді є боротьбою за владу, що відображає занепад урядування в українському секторі безпеки та оборони», – вважає Максим Бугрій у своїй статті для The Jamestown Foundation.

Військові аналітики Ігор Козій з Інституту Євро-Атлантичного співробітництва та полковник (у відставці) Ігор Козирков у коментарі The Jamestown Foundation 24 жовтня пояснили, що «генеральський скандал» більше пов'язаний з політикою, ніж із контррозвідкою. Одного із учасників цього скандалу першого заступника начальника Генерального Штабу Збройних сил України адмірала Ігоря Кабаненка звинувачують у розголошенні державної таємниці та у корупції. На думку Бугрія, докази того, що «генеральський скандал» – це «більше політика», можна також знайти і у одній із статей газети «Коммерсантъ Украина», яка покладаючись на власні джерела в українському міністерстві оборони та Генеральному Штабі стверджує, що деякі генерали не згодні з реформою Збройних Сил, яка спрямована на професійну військову підготовку за контрактом.

«Ситуація в українській армії проливає світло на інституційний занепад в секторі безпеки і оборони, який також є віддзеркаленням в цілому поганого урядування в Україні. Реформа українського оборонного сектора рухається повільно і свідчить і,  як свідчить «генеральський скандал», не має повної підтримки у Генеральному штабі», – вважає Максим Бугрій.

На думку експерта, ризики того, що військова реформа може провалитися дуже високі, в першу чергу через проблеми з фінансуванням. «Міністерство оборони попросило підвищити фінансування на 2014 рік на 70%. Але ще більший ризик, мабуть, як і раніше, полягає у відсутності професіоналізму, лідерства та цілісності в управлінні оборонним сектором, що частково пояснюється «розривом між поколіннями» 1990-х років, коли «найкращі і найрозумніші» офіцери нерідко були змушені покинути службу через скрутне економічне становище. Поки ці проблеми не буде вирішено, увагу від військової реформи в Україні й далі відволікатимуть скандали за участю вищого генералітету і персоналу оборонного сектора», – наголошує Максим Бугрій.