Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Технофронт. Старі смартфони, блокування 5 тисяч сайтів та кампанія проти VPN

16 Липня 2022, 10:31

Цифрова блокада

Ніхто краще за російську владу так ретельно не створює цифрову блокаду навколо Росії. Іще однією метрикою цієї ситуації стали результати підрахунку, зроблені організацією Роскомсвобода. З початку повномасштабної війни проти України в Росії було заблоковано більше 5,3 тисяч веб-сайтів. Серед них багато українських медій, але й не менше російських, які пишуть про війну. Також до цього списку потрапили сайт для шахістів Chess.com, онлайн-енциклопедія образотворчого мистецтва WikiArt, сайт відеогри S.T.A.L.K.E.R. 2.

А за минулий тиждень під це блокування потрапив сервіс стокових фото Depositphotos. У Генпрокуратурі Росії пояснили блокування наявністю на сайті матеріалу про «спеціальну воєнну операцію» російської армії. При цьому ще на початку березня компанія Depositphotos закрила доступ до свого сайту росіянам та білорусам і пояснила це рішення початком війни та санкціями проти Росії.

Ніхто не хоче мати справу з країною-загарбником. Шведський виробник побутової техніки Electrolux Professional повністю припиняє всі операції в Росії та передасть або продасть бізнес місцевому менеджменту.

Читайте також: Технофронт. Цифрові атаки в електронній пошті та соцмережах

Стало відомо, що країна-злодій, яка називає відверту крадіжку «паралельним імпортом», продовжує купувати ліцензії компанії Cisco, яка вийшла з російського ринку. При чому піратські копії продаються практично відкрито, через російські компанії, до прикладу, ними торгує російский інтегратор «Рамэк-ВС» та називає цю послугу «поверненням стабільності інфраструктури Cisco». Компанія гарантує повну конфіденційність та відсутність проблем в російському правовому полі. Компанія обіцяє оновлення ПЗ та перенесення ліцензій. Іншими словами, фірма готова здійснити крадіжку і обіцяє, що за це ні її, ні того, хто купить крадений продукт, не буде покарано.

Проте, попри спроби росіян красти технології, експерти все одно впевнені в тому, що розвиток технологій цій країні найближчими роками не загрожує. Експерти у сфері мобільного зв’язку заявили, що найближчим часом в Росії неможливо буде запустити технології 5G. Це пов’язане з низкою об’єктивних причин: найреальніша частота для 5G-інтернету зайнята військовими, а окрім того, в країні немає обладнання, яке може підтримувати технологію.

Іще одні наслідки технологічної блокади відобразилися  в  тому, що в Росії почали продавати вживані смартфони. Наразі це моделі iPhone, які продаються з поміткою «як нові». Цікаво, що ціни цих гаджетів мало відрізняються від вартості нових відповідників.

Цифрові атаки

Найбільш несподівана цифрова атака минулого тижня – активні дописи російських блогерів про технологію VPN. Ці дописи стали з’являтися у «ВКонтакте» ще за тиждень до цього, проте минулого тижня кампанія стала масовою. Дописи майже ідентичного змісту не рекомендують росіянам використовувати VPN-інструменти через те, що вони можуть красти персональні дані, негативно впливати на роботу смартфонів. Дописи публікуються як в персональних акаунтах, та і в пабліках окремих російських міст. Експерти «Роскомсвободи» впевнені, що за цією кампанією по дискредитації VPN стоїть не хто небудь, а сам «Роскомнадзор». А її мета – дискредитувати інструменти, які б дозволяли читати заблоковані сайти та отримувати інформацію про війну в Україні.