Після рішення ВАСУ віце-президент Європейського парламенту Яцек Протасевич на своїй сторінці у Twitter написав: "У Власенка відібрали депутатський мандат, незважаючи на заклики міжнародного співтовариства. Я боюся, що це ще один крок назад від підписання Угоди про асоціацію".
Згодом єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле висловив своє здивування рішенням у справі щодо депутатського мандату захисника екс-прем’єра Юлії Тимошенко.
"Позбавлення депутата свого мандата, як було здійснено у випадку з Власенком, – це не європейський шлях. Хіба це наближає Україну до ЄС?", – написав Фюле у Twitter.
Того ж дня депутат Європейського парламенту Ребекка Гармс в інтерв’ю 5 каналу заявила, що проти представників уряду України можуть запровадити візові санкції у випадку зловживання судовою владою в політичних цілях. Вона також додала, що обов’язково поінформує про останні події в Україні всіх колег з інших фракцій. "Якщо Власенко потрапить за грати, я не бачу жодних шансів на те, що буде підписано Угоду про асоціацію", – підсумувала євродепутат.
Президент Світового конгресу українців Євген Чолій в інтерв'ю Голосу Америки зауважив, що позбавлення Власенка мандату віддаляє Україну від Європи.
"Я думаю, що сучасні владні структури України повинні прислухатись до закликів ЄС повертатись до більш демократичного способу правління. І такі рішення як сьогоднішні віддаляють Україну від ЄС", – сказав президент СКУ.
Чолій наголосив на важливості підписання Угоди про асоціацію України з ЄС і додав, що «коли українська влада буде робити такі кроки, як зараз та віддаляти Україну від Європи, вона мусить за ті кроки відповісти перед електоратом».
Екс-голова моніторингового комітету ПАРЄ Ганне Северінсен в коментарі Тиждень.ua заявила, що позбавлення Сергія Власенка мандата погіршує і без того поганий імідж Віктора Януковича.
"Люди, які перебувають при владі у нинішній Україні, грають з законом, а не за законом. Можна сперечатися, чи мав Власенко вжити заходів раніше, щоб уникнути маніпулювання його статусом адвоката, але він явно діяв як захисник в межах своїх повноважень депутата, а тому я вважаю, це дуже недружнім перекручування правил, якими керується закон про несумісництво депутатів…", – підкреслила Северінсен.
"Зважаючи на те, що у ЄС реформи прокуратури і судових органів чекають не лише в законодавстві, а й на практиці, то цей акт (позбавлення Власенка мандата – Ред.) свідчить, що судочинство є всього лише інструментом влади. Немає жодного верховенства права. Таким чином Україна далека від виконання необхідних копенгагенських критеріїв…", – додала вона.
Експерт зі Східної Європи в лондонському банку Standard Bank Тімоті Еш у коментарі виданню Business New Europe заявив, що своїми діями, зокрема позбавленням Сергія Власенка депутатського мандата, українська влада спалює всі мости з ЄС.
"(Вирок Власенку – Ред.) досить неймовірний крок з боку української влади, який, здається, йде всупереч намірам держави просувати угоду про вільну торгівлю. ЄС в останні тижні і місяці, в тому числі, ймовірно, під час візиту Януковича в Брюссель минулого тижня, абсолютно ясно заявив, що застосування вибіркового правосуддя має бути припинене як ціна отримання угоди про зону вільної торгівлі у встановлений ЄС термін до травня. Здається, що український уряд буквально спалює мости з ЄС та Заходом, і в процесі цього підриває свої позиції в переговорах з Москвою", – вважає Еш.
В свою чергу, генеральний Секретар Ради Європи Турбйор Ягланд закликав українську владу пояснити, чому Сергія Власенка позбавили мандату.
"Я вважаю дуже незвичайним, що депутата, якого обрав народ, виключають з парламенту у такі короткі терміни і без вчинення тяжкого злочину. Я попросив українську владу надати пояснення цих дій, які можуть вплинути на основоположний принцип демократії – суверенне право народу обирати своїх депутатів", – зазначив Ягланд.
Депутат німецького бундестагу від фракції "Союз 90/ Зелені" Віола фон Крамон у коментарі Тиждень.ua заявила, що справа Власенка свідчить про довільність політично-мотивованих кримінальних справ.
"Позбавлення парламентського мандата депутата, який є членом Ради з 2007 року і переобраний у 2012 році, звичайно, є кроком у хибному напрямі. У ході візиту пана Кожари до Бундестагу минулого тижня я і мої колеги спробували знову пояснити йому зобов’язання, які повинен виконати його уряд", – заявила Крамон.
У ПАРЄ ж припустили, що Власенка позбавили мандату за захист Тимошенко. Так, співдоповідачі моніторингового комітету по Україні в Парламентській Асамблеї Ради Європи Майліс Репс (Естонія) і Марієтта де Пубракс-Лундін (Швеція), разом з доповідачем з питання "Збереження політичної та кримінальної відповідальності окремих" Пітером Омтзігтом (Нідерланди) висловили своє глибоке занепокоєння і розчарування з приводу скасування депутатського мандата народного депутата від ВО "Батьківщина" Сергія Власенка.
"Це наводить на думку, що пан Власенко був покараний за те, що є політичним союзником і юридичним радником ув'язненого колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко", – йдеться у заяві трьох доповідачів.
Окрім того, у документі наголошується на тому, що Власенко був позбавлений можливості бути присутнім на сесії Парламентської Асамблеї в Страсбурзі в січні цього року на сумнівних підставах, які є неприйнятними "і це тільки додає підстав до нашої заклопотаності".
"Ми можемо тільки погодитися з Кетрін Ештон і Штефаном Фюле, які заявили вчора, що виборці, а не суд, повинні прийняти рішення про склад парламенту, за винятком короткого періоду, передбаченого законом для судового розгляду можливих порушень виборів, які тут непричетні", – йдеться в заяві.
А експерт Європейського політичного центру Аманда Пол висловила думку, що Брюссель "із великим розчаруванням" стежить за подіями в Україні, які повністю йдуть у розріз із заявами українського керівництва.
"Я б сказала, що Брюссель дивиться на події з великим розчаруванням. Відповідь української сторони особливо розчаровує таку людину, як комісар Фюле, який намагався зробити більше, ніж міг. Він втрачає надію, швидше за все, це можна назвати відчаєм", – вважає експерт.
Пол назвала останні події "вкрай негативним розвитком, який повністю суперечить усьому, про що ЄС просив Україну".
Нагадаємо, 6 березня Вищий адміністративний суд достроково припинив повноваження народного депутата від «Батьківщини», захисника екс-прем’єр-міністра Тимошенко Сергія Власенка.
Суд ухвалив таке рішення за позовом голови Верховної Ради Володимира Рибака. Голова ВР звернувся до суду, оскільки Власенко одночасно з повноваженнями народного депутата займався адвокатською діяльністю.
Водночас в опозиції заявляють про фальсифікацію рішення Регламентного комітету ВР, на підставі якого Рибак зробив подання до ВАСУ.