Святу 8 березня виповнилося 100 років

8 Березня 2011, 10:46

Сторічний ювілей Жіночого дня проходить майже непомітно у країнах, що започаткували день солідарності трудящих жінок. З іншого боку, Міжнародний жіночий день є справді інтернаціональним, адже його відзначають у понад 100 країнах світу.

В Україні, Росії, Білорусі та низці інших країн пострадянського простору 8 березня традиційно є вихідним днем. Напередодні свята українок привітав президент Віктор Янукович, який побажав сонячної весни, добра, щастя і здорових дітей.

У Європі вперше Міжнародний жіночий день відзначили 19 березня 1911 року в Австрії, Данії, Німеччині та Швейцарії. Тоді близько мільйона демонстрантів вийшли на вулиці, щоб вимагати для жінок виборче право, право на рівну оплату праці та право посідати державні посади.

В Америці жінки почали демонструвати свою солідарність ще раніше, у 1909 році. До цього їх закликала Соціалістична партія Америки. Свято солідарності протривало до початку Першої світової війни. Офіційно США визнали Міжнародний жіночий день лише у 1975 році, коли його проголосила таким Організація Об'єднаних Націй.

Навіть президент США Барак Обама закликав своїх співвітчизників відзначити Міжнародний жіночий день. Щоправда, американки тепер більше переймаються захистом прав жінок за кордоном.

Така організація, як «Жінки для жінок», запланувала спеціальні акції для жінок в країнах, розорених війною: Афганістані, Іраку, Косові, Руанді, Судані та кількох інших. Однією з акцій буде «Долучайся до нас на мосту». Очікується, що акції на мосту пройдуть в 48 країнах світу.

Одночасно генсек ООН Пан Гі Мун зазначив, що в багатьох країнах жінки як і раніше є громадянами «другого сорту».

«Занадто багато дівчаток як і раніше позбавлені можливості отримання освіти, передчасно кидають навчання або закінчують школу, маючи обмежені навички і ще більш обмежені перспективи», – вказав він.

В ознаменування 100-річчя Міжнародного жіночого дня 8 березня Європейський парламент на пленарному засіданні в Страсбурзі обговорить два проекти резолюцій. Один з документів буде присвячений завданням ЄС у галузі забезпечення рівності статей, в другому мова піде про боротьбу з бідністю серед жінок.

У 1910 році в Копенгагені на II Міжнародній конференції жінок-соціалісток за пропозицією Клари Цеткін про встановлення Дня боротьби за права жінок була ухвалена резолюція про те, щоб щорічно проводити Жіночий день, який, насамперед, буде служити агітацією за надання жінкам виборчого права. В1914 році вперше повсюдно Міжнародний жіночий день провели 8 березня, тому що він збігся з неділею, тобто, з неробочим днем.

Позначки: