Суд Зміїний

ut.net.ua
5 Вересня 2008, 00:00

 

Міжнародний суд у Гаазі розпочав розгляд позову Румунії до України стосовно розмежування континентального шельфу й ексклюзивних економічних зон Чорного моря в районі острова Зміїний. Засідання суду продовжуватиметься до 19 вересня.
 
Тяганина триває вже чотири роки, під час яких представники України та Румунії збирали документи. Нарешті дійшли до заслуховування сторін. Кожна з них матиме по три години протягом шести днів, щоб викласти свої аргументи. Рішення – остаточне й таке, що не підлягає перегляду, – суд оголосить через три-шість місяців. Нагадаємо, що спірна територія, де на морському дні кілька років тому були відкриті родовища нафти й газу, становить12 тис. км2. «Суд має визначити, чим є Зміїний – островом чи скелею. При цьому головний акцент Румунія робить на врахуванні острова Зміїний під час делімітації кордону. А Україна наполягає на визначенні кордонів берегів Чорного моря для України та Румунії», – пояснив уповноважений України в Міжнародному суді ООН Володимир Василенко. Якщо вважати Зміїний скелею, тобто не придатною для життя сушею, то розмежування шельфу пройде на користь Румунії. Якщо ж вважати його населеним островом, на чому наполягає українська сторона, то в цьому випадку лінія розмежування доходить до румунського берега в дельті Дунаю – Зміїний розташований на відстані 35 км від узбережжя. Не дивно, що Україна поспішала заселити острів. За розпорядженням президента Віктора Ющенка, на Зміїному почали будувати туристичні об’єкти й навіть банк. Румунія, однак, ще в 2004 році подала позов до Гааги.
 
«Ми з українськими друзями розуміємо одне одного, маємо спільну мету. Хоча ми вже члени НАТО і Євросоюзу, а вони ще ні, ми допомагаємо їм. Але в питанні розмежування шельфу ми не дійшли компромісу», – підсумував Костянтин Гирбя, колишній посол Румунії в Росії і в країнах Закавказзя, а нині – виконавчий директор Університету Чорного моря.