Столтенберг: Незалежна Україна є ключовим чинником євроатлантичної безпеки

10 Липня 2017, 12:03

У Києві в понеділок, 10 липня, розпочалося засідання Комісії Україна – НАТО. В Україну прибула делегація Північноатлантичної ради Альянсу на чолі з генсеком Єнсом Столтенбергом. Захід приурочений до 20-ї річниці підписання Хартії про Особливе партнерство між Україною та НАТО.

Президент України Петро Порошенко та Єнс Столтенберг виступили під час публічної частини засідання.

Порошенко наголосив, що вага і роль НАТО ще більше зростає в умовах нових викликів міжнародній безпеці в контексті подій, що відбуваються навколо України.

"Триваюча російська агресія побудила НАТО серйозно активізуватися. Я можу навіть висловити припущення, що НАТО прокинулося, і це надало Альянсу друге дихання. Союзники ще більше впевнилися в необхідності об'єднання всіх своїх зусиль для взаємного захисту, важливості підвищення видатків на оборону і збільшення своєї присутності в світі," – сказав він.

Президент нагадав, що після законодавчого закріплення курсу на членство в НАТО пріоритетом України стала інтеграція в євроатлантичний безпековий простір з метою набуття членства в організації.

"І дуже важливо, що це рішення НАТО і 29 країн-членів. Жодна країна світу поза межами НАТО не має права вето або права дозволу для цієї співпраці. Це воля 29 країн і країни-майбутнього члена. Ще раз хочу наголосити – це не означає, що ми будемо негайно подавати заявку про членство – абсолютно ні. Це означає, що нам треба вибудувати реальну програму реформ, активізувати наші зусилля. Для досягнення необхідних стандартів нам необхідна співпраця з нашими партнерами по НАТО. Ми готові до цього, ми маємо дуже амбітну програму реформування сектору оборони і безпеки, яка розроблена за участі наших партнерів із НАТО. Реформування та посилення обороноздатності держави – це першочергове завдання для нашої взаємодії з НАТО на сучасному етапі", – наголосив Порошенко.

У свою чергу, Столтенберг зазначив, що Україна є єдиним партнером, який бере участь у всіх місіях Альянсу, включно з Афганістаном та Косово.

"Ми також тут для того, що продемонструвати солідарність НАТО з Україною та висловити тверду підтримку суверенітету й територіальній цілісності вашої держави. Росія продовжує свої агресивні дії проти України, але НАТО і країни Альянсу стоять на вашому боці. Країни Альянсу не визнаю́ть і ніколи не ви́знають незаконної анексії Криму Росією. Нас і надалі непокоїть ситуація на Сході України, яка вже забрала тисячі життів", – сказав генсек.

Він наголосив, що мінські домовленості мають бути виконані в повному обсязі, а спостережна місія ОБСЄ має отримати повний, безпечний і безперешкодний доступ до всієї України.

"Із 2014 року НАТО суттєво нарощує підтримку України. На саміті у Варшаві рік тому НАТО ухвалило комплексний пакет допомоги Україні, аби допомогти їй забезпечити свою безпеку, допомогти в реалізації широкомасштабних реформ у секторі безпеки та оборони. НАТО і надалі підтримуватиме цю амбіційну програму реформ, яка має зробити вашу країну демократичнішою, витривалішою і більш заможною. Ми вітаємо прогрес України в реалізації цих реформ попри надзвичайно важкі обставини і закликаємо вас продовжувати рухатися цим шляхом", – нагадав Столтенберг.

Він підкреслив, що НАТО – друг України, так само як і Україна є другом НАТО.

"Ми віримо, що незалежна, суверенна та стабільна Україна, щиро віддана демократі та верховенству права, є ключовим чинником євроатлантичної безпеки. Ми вітаємо можливість продовжувати й зміцнювати нашу дружбу і партнерство", – додав генсек Альянсу.

Нагадаємо, Верховна Рада 8 червня прийняла законопроект про відновлення курсу України на членство в НАТО. У квітні президент України Петро Порошенко затвердив річну національну програму під егідою комісії Україна-НАТО на 2017 рік.

У липні 2016 року Порошенко заявляв, що питання членства України в НАТО українці вирішать після проведення реформ в країні. У свою чергу, генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг тоді наголосив, що питання про членство України в НАТО наразі не стоїть на порядку денному. У червні 2017-го президент сказав, що Україні зарано подавати заявку на членство в НАТО, насамперед потрібно виконати всі вимоги й відповідати критеріям.