Спостерігачі від СНД та ГУАМ не побачили суттєвих порушень на виборах

29 Жовтня 2012, 16:26

"Ті порушення, які, безумовно, наявні, ми вважаємо, що вони мали перш за все технічний характер, не системний, і не можуть вплинути значною мірою на результати виборів", – сказав голова спостережної місії СНД.

Серед таких порушень Гаркун назвав затримку початку роботи комісій в день голосування на 20 хвилин та встановлення на дільницях на одну скриньку для голосування менше, ніж це передбачено законодавством, що жодним чином не завадило нормальному перебігу голосування.

Він зауважив, що спостерігачі місії відвідали 2608 виборчих дільниць в усіх областях України. За їхніми даними, голосування майже на всіх дільницях починалося вчасно і проходило, за словами  Гаркуна, активно і в спокійних умовах. Також він відзначив, що робота на виборчих дільницях проходила у відповідності до законодавства, а підрахунок голосів відбувався відкрито і прозоро.

"Місія оцінює вибори народних депутатів України як такі, що відповідають національному виборчому законодавству і загальновизнаним демократичним нормам", – констатував  Гаркун і зауважив, що це все ж попередні висновки місії.  Водночас він додав, що місія вноситиме рекомендацію з приводу формування виборчих комісій.

Гаркун наголосив, що спостерігачі вказують на високий рівень замін членів дільничних та окружних виборчих комісій аж до половини їхніх складів. Проте зауважив, що хоча це й чинило певні затримки в роботі, але відкликання і заміна членів дозволена законодавством.  Однак, за його словами, місія, зокрема, відзначає, що виборчі комісії в цілому забезпечили підготовчий етап виборчої кампанії, а процедура складання та уточнення списків виборців давала можливість усім громадянам взяти участь у виборах.

Водночас генеральний секретар Організації за демократію і економічний розвиток ГУАМ Валерій Чечелашвілі на брифінгу заявив, що за оцінками їх місії спостерігачів, вибори до Верховної Ради пройшли відповідно до міжнародних стандартів демократичних виборів, а також згідно із українським законодавством.  

"Вибори у Верховну Раду  були організовані і проведені відповідно до міжнародних зобов'язань і стандартів демократичних виборів, включаючи зобов'язання і стандарти ОБСЄ і Ради Європи, а також національного законодавства, правил і процедур, розроблених Центральною виборчою комісією України", – заявив він.

Представники організації в день виборів відвідали 17 виборчих дільниць у місті Києві.

На всіх із них, за словами  Чечелашвілі, вибори були законними і демократичними. Виявлені в ході спостереження порушення істотним чином на результатах виборів не позначаться, вважають міжнародні спостерігачі.  "Група спостерігачів ГУАМ не має зауважень, які могли б істотним чином вплинути на результати виборів", – зазначив Чечелашвілі.

Нагадаємо,  спостерігачі від ОБСЄ назвали вибори в Україні кроком назад. Глава делегації спостерігачів ПАРЄ звинуватив українську владу в «олігархізації» всього виборчого процесу.

Спостерігачі ENEMO на нинішніх парламентських виборах відзначили більшу кількість порушень, порівняно з виборами минулих років.

Микола Аазаров в моменти оголошення екзит-полів запевнив, що міжнародні спостерігачі не мають претензій до українських виборів.