Скандали навколо “Правого сектора”: авто Януковича, картини й ікони Медведчука та “холодна війна” з МВС

1 Квітня 2014, 14:40

Побиття лідера гурту «Тінь сонця»

16 лютого під час виступу гурту «Тінь Сонця» у львівському спорткомплексі «Спартак» близько 20 молодиків, які стверджували, що представляють «Правий сектор», зчинили бійку після відмови музикантів допустити їх до мікрофона. Вони просили лідера гурту Сергія Василюка сказати зі сцени, щоб люди долучалися до «Правого сектору», а коли отримали відмову, зчинили бійку.

Наступного дня «Правий сектор» виступив із офіційною заявою, у якій підтвердив причетність його представників до конфлікту і приніс вибачення Василюку та іншим музикантам гурту.

Лідер гурту «Тінь Сонця» Василюк пізніше у Facebook так прокоментував інцидент: «На війні буває все – і звинувачувати «Правий сектор» в цілому за вчорашні "неприємності" на львівському концерті ніхто не збирається. Керівництво "Правого Сектору", а також особисто Дмитро Ярош вже принесли нам вибачення. Вибачатись нема за що – на превеликий жаль, життя відразу не розкриває карти і не говорить, хто надійний і адекватний побратим, а хто – ні».

Вбивство Сашка Білого

Активіст «Правого сектора» Олександр Музичко, більш відомий як Сашко Білий, сам потрапляв у скандали. Зокрема найбільше розголосу набув випадок, коли він прийшов на засідання президії Рівненської обладміністрації з автоматом Калашникова і зажадав провести повну люстрацію влади в області. "Ніхто нам не заборонить зброю носити. Чи не ви його нам давали і не вам його відбирати. Хочете забрати?! Спробуйте!" , – заявив Сашко Білий і витягнув мисливський ніж.

 

Цей випадок особливо смакували російські ЗМІ, черговий раз розповідаючи страшилки про екстремістів і бандєровцов.

А 27 лютого року Музичко прийшов до прокурора Рівненської районної прокуратури Андрія Таргонія, який розслідував справу про вбивство жінки, зі зброєю, словесно принизив його та вдарив.

"Треба мені було просто постояти і подивитися, як народ палить районну прокуратуру і тоді б ніхто не сказав, що я злий і не хороший, а всі б побачили народний гнів", – заявив після інциденту Музичко.

25 березня стало відомо, координатор «Правого сектору» на Західній Україні Олександр Музичко  був смертельно поранений під час затримання працівниками МВС, оскільки відкрив вогонь у бік правоохоронців. Згодом у МВС припустили, що Музичко застрелив себе сам. У "Правому секторі" заперечили інформацію про можливість «самогубства» Музичка.

Через цей інцидент між «Правим Сектором» і МВС розпочалась «холодна війна».

У МВС наполягали, що Музичко був членом організованої озброєної злочинної групи, яка вчиняла кримінальні правопорушення на території одразу Рівненської та кількох інших областей. 8 березня слідчі відкрили кримінальне провадження за фактами хуліганства та погроз чи насильства щодо працівника правоохоронного органу. Музичка оголосили у розшук, а його затримання планувалося кілька разів.

Водночас у «Правому секторі» заявили, що це замовне вбивство.«Ми будемо мстити Арсену Авакову за смерть нашого побратима. Розстріл Сашка Білого – це замовне вбивство міністра. Адже повідомлень, повісток стосовно будь-яких кримінальних справ Музичко не отримував, і його нікуди не викликали,-  заявив координатор "Правого сектору" на Рівненщині Роман Коваль.

Аваков у свою чергу заявив, що приймає виклик «Правого сектору» і його позиція до тих, хто порушує громадський порядок, буде досить жорсткою

У зв'язку з цим багато хто звернув увагу на запис Музичка на власній сторінці у соціальній мережі, датований 13 березня.

«Керівництво генпрокуратури і МВС України прийняло рішення про моє фізичне знищення або захоплення і видачу мене Росії, для того, щоб потім все звернути на спецслужби РФ. Для проведення цієї операції вже створений спецзагін. Ми володіємо на 100% достовірною інформацією. Це моє звернення прошу вважати офіційним зверненням до СБУ України. Звертаюсь також до своїх побратимів, до всіх українців, націоналістів-патріотів: я не боюся смерті і живими не здамся!», – написав Музичко.

Пізніше Коваль заявив про те, що ”незадовго до загибелі Музичка Тетяна Чорновіл, нібито від імені Турчинова, пропонувала йому $20 тис. за те, що він на чотири місяці зникне з України”. Сма ж голова Антикорупцiйного бюро Чорновол підтвердила, що зустрічалася з Сашком Білим (Олександром Музичком) і просила його «залягти на дно» й не провокувати Росію.

28 березня Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію з розслідування обставин загибелі Олександра Музичка, відомого як Сашко Білий.

Штурм Верховної Ради

Вже після смерті Музичка відбулась ще одна незрозуміла ситуації із штурмом Верховної Ради. Так 27 березня ввечері під стінами парламенту близько тисячі людей вимагали відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Так активісти називали Авакова винним у вбивстві одного з лідерів «Правого сектора» Музичка. Дехто з присутніх вимагав штурму будівлі.

Після розмов з депутатами та їхньої обіцянки створити парламентську комісію з розслідування загибелі Музичка – мітингувальники розійшлися.

Прес-служба «Правого сектора» повідомила, що пікетування Верховної Ради було попереджувальною акцією. Пізніше виступило проти захоплення будівлі Верховної Ради.

А наступного дня керівник «Правого сектора» у Київській області Ігор Мазур заявив, що розцінює спроби штурму Ради як провокацію. «Але окремі громадяни побігли вперед. Коли ми сюди підійшли, то скла (у будівлі парламенту близько центрального входу) вже було вибито», – пояснив Мазур.

Використання автопарку Януковича

Минулого тижня ЗМІ поширили інформацію, що до Рівного на похорони Олександра Музичка лідер "Правого сектору" Дмитро Ярош приїхав на автомобілі, який дуже нагадував модель з автопарку сина Віктора Януковича. Мова йшла про тюнінговану GMC Savana. За деякими даними, таке авто коштує більше мільйона гривень. 

У свою чергу, в "Правому секторі" підтвердили інформацію про використання авто.

"Даруйте, а ПС у революційний час мав купувати машини? Це по-перше. По-друге, везти Яроша у неброньованому авто – це злочин недбальства. Якось не дуже хочеться найближчим часом бути і на його похоронах", – йшлося у повідомленні.

31 березня представники «Правого сектору» все-таки передумали використовувати авта екс-президента й передали Державній автомобільній інспекції України автомобіль із автопарку Януковича. 

"Правий сектор" ніколи не приховував, що, маючи потребу в транспортних засобах, узяв у користування автомобіль з автопарку Януковича. Але йшлося не про ексклюзивний броньований суперкар, як про це писали деякі ЗМІ, а про міні-бус Chevrolet, що використовувався у сфері обслуговування «Межигір’я». Тепер ми повернули його державі", – наголосили в політраді "Правого сектору".

Крадіжка у «Ведмежій діброві» Медведчука

23 березня "Правий сектор" узяв під свою охорону у Закарпатській області дачу проросійського політика, кума президента Росії Віктора Медведчука, який очолює проект "Український вибір".

27 березня "Правий сектор" зняв з-під охорони "Ведмежу діброву". Та вже 30 березня інвестиційна компанія "Спорт-Тур" – формальний власник цієї ні то бази відпочинку – звернулася до міліції з заявою про крадіжку 28 картин і 6 ікон на суму більше 10 млн. гривень.

"Під час проведення інвентаризації майна бази відпочинку…, що належить ТОВ "Інвестиційна компанія "Спорт-Тур", виявлено колосальний матеріальний збиток", – йшлося у повідомленні.

За даним фактом почали кримінальне провадження за ч.5 ст. 185 Кримінального кодексу України ("Крадіжка").

Проте наступного дня керівник «Правого сектору» Закарпаття Олександр Сачко спростував викрадення картин. Він наголосив, що комплекс «Ведмежа діброва» знятий з-під охорони «Правого сектора» в присутності комісії, у складі якої були представники товариства «Спорт-тур».

«Комплекс був переданий комісії у повному обсязі та без зауважень, про що був складений відповідний акт прийому-передачі, підписаний всіма членами комісії. Під час спільної охорони об’єкт був відкритий для вільного доступу громадян та преси. Будь-які заяви про зникнення матеріальних цінностей, протистояння з правоохоронними органами та, тим більше, застосування різних видів зброї є нісенітницею та слід розцінювати як провокацію», – заявив Сачко.

«Правий сектор» опублікував відео, відзняте 27 березня, на якому видно, що з-поміж інших робіт, картину Йосипа Бокшая «Рання осінь», яка є пунктом № 12 у переліку творів, що були, процитуймо заяву «Спорт-туру», «вкрадених» з маєтку.

 

Стрілянина біля готелю «Дніпро»

31 березня ввечері на Хрещатику сталася стрілянина. Міліція затримала підозрюваного. Ним виявився активіст "Правого сектору".

За словами сотника Майдану Анатолія Ведмедя, відбувся конфлікт учасника "Правого сектора" та активіста Самооборони Майдану. За словами Ведмедя, під час конфлікту один з них вихопив пістолет, другий – газовий балончик і бризнув йому в обличчя. Другий почав стріляти.

За даними столичної міліції, через стрілянину постраждало троє людей: двоє з них –  з Києва та Київської області, один – з Криму. Вони отримали поранення гомілки, грудної клітини та попереку. Серед поранених був перший заступник голови КМДА Богдан Дубас, який нібито опинився на місці події випадково. Чиновнику надали медичну допомогу та відпустили. Ще двоє поранених перебувають у лікарні.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков уточнив, що поранення в грудну клітину отримав боєць третьої сотні Олександр Левкуша, якому робили операцію.

Вже після цього у "Правому секторі" зробили заяву, що їхній представник справді причетний до стрілянини. Водночас, прес-секретар організації Артем Скоропадський цю інформацію заперечив.

Також нагадаємо, що Аваков після стрілянини на Хрещатику назвав "Правий сектор" бандформуванням і віддав наказ про блокування організації. Також він висунув ультиматум "Правому сектору" до ранку 1 квітня покинути готель "Дніпро" і здати зброю. Вранці «Правий сектор» покинув готель «Дніпро» без зброї.

Після обшуку міліція знайшла в готелі зброю. За фактом стрілянини відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.115 (умисне вбивство) та ст.15 (замах на вбивство).

Показово, що скандалами навколо "Правого сектора" скористалися вітчизняний криміналітет, самозванна влада Криму та "брати" з Кремля. Зокрема, злочинні угрупування, які здійснювали напади й пограбування людей,  у Чернівцях, Вінниці та Харківщині, вимагали чиновників писати заяви на звільнення, прикривались «Правим сектором». А Сергій Аксьонов, який називає себе головою Ради міністрів Криму, лякав кримчан, що переодягнуті у форму російських військових представники «Правого сектору» спробують зірвати так званий референдум у Криму.

Крім того, глава МЗС Росії Сєргєй Лавров заявив, що дії снайперів під час розстрілу учасників акцій протесту в Києві координував «Правий сектор».

"У нас є численні факти, якими я ділився зі своїми партнерами, про те, чиє посольство регулярно контактувало з "Правим сектором", куди постійно приходили його керівники, чиї представники весь час знаходилися на Майдані в тих приміщеннях, які контролював "Правий сектор" і звідки він керував багатьма безчинствами, включаючи організацію стрільби снайперів", – підкреслив глава МЗС Росії.

Проте керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженка вважає, що зараз владі потрібно шукати компроміс з "Правим сектором" настільки, наскільки це збігається із загальною стратегією країни в умовах російської агресії.