Сюмар: одним із завдань об’єднання “Майдан” має стати захист учасників протестів від репресій

23 Грудня 2013, 14:37

«Один з найбільших викликів 2014 року, які я  бачу – репресії  людей. Влада, яка двічі в ході Майдану робила ставку на страх, навряд чи зробила правильні висновки і вона буде пробувати залякати людей і надалі. Це означає, що будуть переслідування активістів. На них потрібно адекватно реагувати. Треба самоорганізувуватись, об’єднуватись і забезпечувати захист прав людини», – сказала Сюмар.

На її думку, репресії будуть продовжуватись «починаючи від арештів – закінчуючи тітушками, які будуть вриватись у помешкання».

У зв’язку з цим, на її переконання, у рамках Народного об'єднання "Майдан" (НОМ) повинен  бути розгорнутий «максимально широкий правозахисний рух».

Для захисту активістів, на її думку, потрібно не лише правова допомога адвокатів, правозахисників, а також  максимальна публічність цього процесу та присутність у країні правозахисних місій міжнародних організацій.

Другим майбутнім викликом для НОМу Сюмар вважає подолання  внутрішніх суперечок.

«Внутрішні суперечки мусять бути подолані, вони ведуть до найбільшого розчарування. Варто говорити про те, що всі мають відмовитись від частини амбіцій, щоб були встановлені правила гри. Це стосується і політиків, і інших учасників», –  сказала активістка.

Оголошена рада НОМу, згідно з визначенням Сюмар, є організаційною структурою – оргкомітетом, яка має розробити статут організації та визначити цілі.

«Дуже хотілось би щоб рух був не ієрархічною, а мережевою структурою. Рух не повинен ставити перед собою реалізацією чиїхось амбіцій. Це повинна бути енергія людей спрямована на досягнення визначених результатів», – сказала Сюмар.

Вона наголосила на важливості визначення конкретних цілей руху. Серед них, на її думку, мають стати зміна системи в державі – конституційної моделі – для забезпечення балансу влад, підписання угоди про асоціацію з ЄС і чесні вибори 2015. 

«Сьогодні час об’єднуватись і робити конкретні справи, в які кожен з нас вірить. Потрібно знайти кілька точок, які об’єднують всіх і над ними працювати. Тому що ми можемо знайти масу того, що нас роз’єднує. Такі ігри будуть  на втіху тим, хто сидить по інший бік барикад та спостерігає за цим як реаліті-шоу», – додала вона.

Сюмар відзначає, що чесний і прозорий  процес дозволить рухати в країну еволюційним шляхом.

Щодо протестів у 2014 році, Сюмар висловила припущення, що вони будуть продовжуватись, якщо  влада  «робитиме ставку на силу».

«Виглядає так, що енергії конфлікту в суспільстві є дуже багато. Будь-які спроби законсервувати її призводять до того, що кришку зриває. Консервувати конфлікти не можна, їх треба вирішувати.  А вирішувати їх треба за круглим столом шляхом поступок – пару треба випускати. Але цього ніхто не робить. Це та фізика, яка говорить про те, що, на жаль, буде вибухати», – сказала вона.

В той же час Сюмар погодилась з тезою, що мирний протест може  змінити владу.

«Історія багатьох країн це доводить. На жаль, мирний протест вимагає дуже багатьох виснажливих речей. Він є тривалим, надзвичайно ресурсоємким. Зараз оголосити страйк це дуже складно і організаційно, і мотиваційно. Застосування сили веде до ще більшого застосування сили. Людські смерті не повинні  виправдовувати прихід до влади інших людей. Як на мене, лідери опозиції це розуміють», – підсумувала Сюмар.

Нагадаємо, 22 грудня на Майдані в Києві лідери опозиції оголосили  про створення громадської позапартійної організації "  Народне об'єднання "Майдан".