Глави держав і урядів 28 європейських країн прийняли спеціальну заяву, в якій висловили заклопотаність діями секретної служби США і закликали вирішити цю проблему під час переговорів з американцями до кінця року.
Канцлер ФРН Ангела Меркель і президент Франції Франсуа Олланд зустрілися окремо перед початком саміту і виступили з ініціативою вступити у двосторонні переговори з США з метою прояснення та вирішення цієї проблеми.
Прес-конференція за підсумками першого дня саміту відбулася в третій годині ранку за брюссельським часом. Голова Європейської ради Херман Ван Ромпей зачитав заяву, в якій висловлено занепокоєння громадян ЄС шпигунськими діями США , якщо вони дійсно мали місце.
Глави держав і урядів "підкреслили тісні відносини між Європою і США і цінність цього партнерства", йдеться в заяві.
"Вони переконані, що партнерство повинне бути засноване на повазі та довірі, – підкреслюється далі в документі. – Зокрема й у тому, що стосується роботи і співпраці секретних служб. Вони підкреслили, що збір розвідданих – це важливий елемент боротьби проти тероризму. Це стосується як відносин між європейськими країнами, так і відносин ЄС з США. Недолік довіри може завдати шкоди необхідному співробітництву в галузі розвідки".
"Глави держав і урядів взяли до відома намір Франції та Німеччини почати двосторонні переговори з США, щоб до кінця року знайти порозуміння про відносини в цій галузі. Вони відзначили, що інші країни ЄС можуть підключиться до цієї ініціативи", – йдеться в заяві лідерів країн ЄС.
Вони доручили існуючій робочій групі ЄС-США з питань захисту даних звернути увагу на цю проблему і розраховують на швидкий прогрес.
Як пояснив Ван Ромпей, відповідаючи на питання, до заяви приєдналися всі учасники саміту, зокрема прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон.
Водночас, британська The Guardian з посиланням на секретний документ, переданий журналістам колишнім працівником американських спецсслужб Едвардом Сноуденом, повідомила, що Агенство національної безпеки США прослуховувало більше 200 телефонних номерів 35 лідерів країн світу.
Як відомо, наразі США критикують за використання програм стеження за електронним листуванням і телефонними дзвінками після викриттів екс-працівника ЦРУ Едварда Сноудена.
Згідно з матеріалами, які він передав ЗМІ, американські спецслужби отримали доступ до даних про мільйони телефонних дзвінків, а також до серверів найбільших інтернет-компаній.
Крім того, Сноуден надав німецькому виданню Spiegel документ, з якого слідувало, що американські спецслужби прослуховували офіси Європейського Союзу.
Нещодавно також стало відомо, що спецслужби США могли стежити за президентами Бразилії та Мексики.