Саудівська Аравія планувала замовні вбивства в Ірані – The New York Times

12 Листопада 2018, 10:46

Високопоставлені чиновники Саудівської Аравії, близькі до спадкоємця принца Мухаммеда бін Салмана, в березні 2017 року обговорювали з невеликою групою бізнесменів замовні вбивства громадян Ірану. Про це повідомляє американське видання The New York Times з посиланням на  три джерела.

 

Так,  в Ер-Ріяді бізнесмени розробили план використання приватних розвідників на спробу саботувати іранську економіку.

 

Учасники зустрічі запропонували бізнесменам виділити два мільярди доларів, щоб привернути до вбивств приватні розвідувальні компанії. 

 

Як зазначає видання, бізнесмени, які мали розвідувальні знання, бачили  "іранський план" як прибуткове джерело доходу, та як способу підірвати країну, яку вони та саудівці вважали "глибокою загрозою".

 

Наголошується, що зустріч організував лівано-американський бізнесмен  Джордж Найдер. Іншим учасником був громадянин Ізраїлю Джоель Замел, що має глибокі зв'язки з розвідувальними службами. Цікаво, що Найдер та Замел є свідками у слідстві спецпрокурора США  Роберта Мюллера.  "У 2016 році компанія, що належить Замелу, Psy-Group, розгорнула кампанію Трампа у плані маніпулювання соціальними медіа", – йдеться у повідомленні.

 

Зокрема, серед тих, кого планували вбити саудівці був Касем Сулеймані, іранський військовий діяч, генерал-майор і командувач спецпідрозділом "ель-Кудс" (Єрусалим) в складі Корпусу вартових Ісламської революції, призначеного для реалізації військових і таємних операцій за межами Ірану. Порадившись з адвокатом, бізнесмени відмовилися брати участь у вбивствах.

 

 

У свою чергу, представник уряду Саудівської Аравії і юристи Надера та Замела відмовилися від коментарів.

 

Також на зустрічі був присутній генерал Ахмед аль-Ассірі, якого звільнили у жовтні 2018 роки за організацію вбивства саудівського журналіста-опозиціонера Джамаля Хашогджі в Стамбулі. Перед звільненням, генерал Ассірі вважався одним із найближчих радників Мухаммеда. У 2016 році він став публічним обличчям кампанії Саудівської Аравії в Ємені, даючи брифінги про стан війни. Він часто їздив у Вашингтон, де саудівські лобісти залучили його до аналітичних центрів, щоб дати оптимістичні оцінки про прогрес кампанії. 

 

Крім того, видання відзначає, що план Надера та Замела розпочався ще у 2016 році, коли вони почали обговорювати кампанію економічної війни проти Ірану, подібну до тої, яка була здійснена Ізраїлем та США протягом останнього десятиліття, спрямовану на примушення Ірану припинити свою ядерну програму . Вони обговорили такі операції, як створення фейкових облікових записів соцмереж, щоб викликати заворушення в Ірані; фінансування іранських опозиційних груп; оприлюднення обвинувачень проти вищих іранських чиновників.

 

Водночас Надер і Замел вважали, що перемога Хілларі Клінтон у виборах 2016 року означала б продовження іранської ядерної угоди, підписаної екс-президентом Бараком Обамою.  Перемога Дональда  Трампа змінила ситуацію.

 

Нагадаємо, 2 жовтня  в генеральному консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі зник саудівський журналіст Джамаля Хашукджі. 6 жовтня турецькі правоохоронці почали кримінальне розслідування його зникнення, вони підозрюють, що журналіста вбили на території диппредставництва.

 

За даними ЗМІ, щонайменше п'ятеро людей, яких турецька поліція назвала підозрюваними у справі про зникнення журналіста Джамаля Хашукджі, пов'язані з наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом. 

 

20 жовтня влада Саудівської Аравії повідомила, що журналіст The Washington Post Джамаль Хашукджі помер від задушливого захоплення ззаду або задушення руками. 

 

23 жовтня стало відомо, що тіло убитого саудівського журналіста Джамаля Хашукджі було виявлено на території резиденції саудівського генконсульства в Стамбулі.

 

Згодом у резиденції генконсула Саудівської Аравії в Стамбулі під час обшуку виявили сліди кислоти та інших хімікатів, які, ймовірно, використали для розчинення тіла Хашукджі.

 

Крім того, міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр заявив, що вже звільнили п'ять ключових чиновників, причетних до смерті журналіста Джамаля Хашукджі, ще 18 людей заарештовані.