“Санкції негайно!”. Яка реакція світу на визнання “Л/ДНР”, про що сьогодні каже Росія та якої підтримки очікувати

22 Лютого 2022, 13:37

Що каже Росія

Російська Дума одноголосно ратифікувала визнання так званих республік на Сході України після вчорашньої промови та заяви президента РФ Владіміра Путіна про оголошення їхньої незалежності.

У повідомленні російського видання "РІА новини" повідомляють, що так звані "республіки" визнають в межах однойменних областей. Про це заявив голова комітету Держдуми у справах СНД Лєонід Калашніков.

За його словами, в угоді цього чітко не прописано, але "мається на увазі", що "Л/ДНР" простягатиметься на всі території Донецької та Луганської областей. Як будуть встановлюватись кордони – справа ватажків терористичних утворень, каже Калашніков.

Читайте також: Путін визнав "Л/ДНР" і пригрозив Україні

Постійний представник РФ при ООН Василь Небензя нібито відмітає всі звинувачення Заходу і каже, що визнання "Л/ДНР" ніяк не відобразиться на Мінських домовленостях.

За його словами, ці події між собою не пов‘язуються, бо республіки вже оголосили про свою незалежність на момент, коли уклали "Мінськ". А той факт, що Росія визнала терористичні утворення не змінює складу сторін Мінських угод, бо "Росія не є стороною угод". Про це Небензя повідомив під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН.

У договорах Росії про дружбу, співпрацю та взаємну допомогу з так званими "Л/ДНР" йдеться, що документи укладаються на 10 років з автоматичним продовженням на п'ятирічні періоди, якщо якась зі "сторін" не заявить про бажання припинити їх дію.

Підтримка міжнародної спільноти

Світова спільнота швидко і гостро засудила дії уряду Росії і обіцяє нові санкції, які вводитимуть додатково або разом в пакеті із тими, що вже були готові в разі повномасштабного нападу. Зокрема, Велика Британія пообіцяла ввести санкції проти Росії – прем'єр-міністр Борис Джонсон у понеділок оскаржив визнання президентом РФ Владіміром Путіним сепаратистських утворень на Сході України.

"Завтра ми оголосимо про нові санкції проти Росії у відповідь на порушення нею міжнародного права та напад на суверенітет і територіальну цілісність України", — повідомила міністерка закордонних справ Британії Елізабет Трасс вчора у Твіттері.

"Це кричуще порушення суверенітету та цілісності України", – сказав Боріс Джонсон.

Британський прем'єр заявив, що це рішення – "відмова від Мінського процесу та Мінських домовленостей" і зазначив, що на його думку, "це дуже погана ознака і дуже темний знак".

Європейський Союз також повинен запровадити санкції проти Росії негайно після того, як вона визнала ОРДЛО незалежними – про це заявили уряди балтійських держав Естонії, Латвії та Литви після заяви Росії.

"ЄС має негайно ввести санкції", – написав у Twitter міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс. Також він повідомив, що сьогодні в Парижі скликано позачергове засідання Ради ЄС із закордонних справ для обговорення ситуації після незаконних дій Росії. Тоді приймуть рішення про введення санкцій проти Росії. "Латвія виступатиме за якнайрішучішу відповідь ЄС і підтримку України", – написав очільник МЗС Латвії.

У спільній заяві президента, спікера парламенту, прем’єр-міністра та міністра закордонних справ Латвії, керівництво країни закликало міжнародне співтовариство "вжити найрішучіших заходів, щоб зупинити агресію Росії та запропонувати допомогу Україні".

Литовський колега Габріелюс Ландсберґіс також повідомив про солідарність з Україною від Литви – у Твіттері він написав, що визнання свідчить про повну зневагу до міжнародного права та статутів ООН. Також він назвав заклик Держдуми Росії визнати окуповані території України відкритою ескалацією.

"Росія має бути визнано такою, якою вона є: державою поза міжнародними правилами та цивілізованими нормами. Я переконаний, що такий курс ескалації повинен зустріти санкції", – йдеться у повідомленні міністра.

Крім того, президент Естонії Алар Каріс закликав Європейський Союз ввести санкції за "грубе і невиправдане топтання міжнародного права". Сьогодні лідер Естонії прибув до України із робочим візитом, де він має зустрітись із президентом Зеленським.

Міністерка закордонних справ Естонії Єва-Марія Ліймец заявила після зустрічі 21 лютого із очільником МЗС України Дмитром Кулебою, що це загроза безпеці всієї Європи, тож відповідь буде у вигляді "найширших санкцій".

Спікерка парламенту Литви Вікторія Чмілітє-Нільсен заявила, що внесе парламентську пропозицію "ніколи не визнавати" будь-яку зміну статусу сепаратистських утворень. 

"Визнання Росією Донецької та Луганської сепаратистських "республік" є нестерпним порушенням міжнародного права. Це також означає односторонній вихід з Мінських домовленостей", – сказав президент Литви Гітанас Науседа, посилаючись на документи про припинення вогню на Донбасі.

Міністри закордонних справ трьох балтійських країн планують разом відвідати Україну пізніше цього тижня на знак солідарності. 

Туреччина закликає своїх громадян на сході України залишити регіон після рішення Кремля. Про це повідомляє Міністерство закордонних справ Туреччини у Twitter. Країна також запропонувала виступити посередником у конфлікті. Президент Туреччини Реджеп Ердоган назвав рішення Путіна "неприйнятним".

Польща також виступила на захист територіальної цілісності України: "У ситуації, коли президент Росії підриває порядок в Європі, встановлений на рубежі 20-21 століть, потрібна велика єдність і тверда позиція з боку НАТО, ЄС і країн нашого регіону. Лише жорстка позиція та політичний захист України можуть зупинити агресора. Санкції негайно!", – написав президент Польщі Анджей Дуда у своєму Твіттері

"Що стосується рішення президента Путіна, ми висловлюємо нашу непохитну підтримку територіальної цілісності України в межах, визнаних міжнародним співтовариством", – написав міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау.

Японія так само підтримує Україну у питанні визнання псевдореспублік. У вівторок країна заявила, що готова приєднатися до США та інших країн G7 у введенні санкцій проти Росії. Таке рішення було "неприйнятним і є порушенням міжнародного права", заявив журналістам прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда. Він також додав, що Токіо готове до жорсткої відповіді.

Міністр МЗС Франції Жан-Ів Ле Дріан теж сказав сьогодні, що дії Росії – порушення міжнародного права та Мінських угод. "Очевидно, що ми будемо ініціювати санкції", – сказав Ле Дріан напередодні зустрічі міністрів закордонних справ Європи в Парижі.

Хто визнав так звані "республіки"

Станом на зараз про ймовірне визнання рішення Думи РФ офіційно заявила лише Сирія. Міністр закордонних справ режиму Башара Асада Фейсал Мекдад заявив, що вони будуть співпрацювати з сепаратистськими урядами, визнаними Росією, повідомляє сирійське державне інформаційне агентство SANA.

За словами міністра Сирії, визнання Росією незалежності "Донецької та Луганської республік" є "кроком до захисту миру у всьому світі, міжнародного права, Статуту ООН та належних міжнародних відносин".

Китай наразі займає невизначену позицію. Пекін стурбований "погіршенням ситуації" в Україні, заявив у вівторок міністр закордонних справ КНР Ван Ї, повторивши заклик до всіх сторін проявити стриманість і вирішувати розбіжності шляхом діалогу.

При цьому, очільник МЗС Китаю сказав у розмові з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, що будь-які занепокоєння країн щодо безпеки мають поважатись.

Про рішення щодо республік не повідомили і в Казахстані. Відкрито проти незаконного визнання українських тимчасово окупованих територій влада не виступила. Однак голова МЗС Казахстану Мухтар Знакюберді на запитання чи направить Казахстан війська до Донецька і Луганська, якщо Росія цього попросить відповів, що країна є членом ООН, тому не має права відправляти туди солдатів. 

Він додав, що його країна "дотримується міжнародного права та правил ООН", а питання про визнання "Л/ДНР" наразі не стоїть на порядку денному.

Марафон "занепокоєть" продовжує й Іран. Речник міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде заявив, що країна уважно стежить за подіями в Україні, закликаючи всі сторони вирішити проблему шляхом діалогу та утримуватися від будь-яких дій, які б посилили напруженість.

Закономірно, що рішення Держдуми РФ підтримали і Південна Осетія та Абхазія – самопроголошені республіки на Південному Кавказі, які де-факто контролюються російьским урядом. Про заяву очільника незвизнаної в Україні Осетії Анатолія Бібілова та Абхазії – Аслана Бжанії пише російський "Інтерфакс".

Що наразі відбувається

Наразі більшість країн повідомляє про беззаперечну підтримку України та обіцяє жорсткі санкції без уточнення, про що саме йдеться. Проте Верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеф Боррель під час брифінгу сьогодні сказав, що за погодженням з державами-членами, він подасть "конкретні пропозиції, які сьогодні передадуть на адміністративну процедуру, яка є досить громіздкою".

"Я сподіваюся, що це не буде більше тижня", – сказав Боррель.

Читайте також: Домовленості Макрона і Путіна не зупинили розгортання інформаційної атаки РФ проти України

За словами Верховного представника, Європейський союз вирішить, які санкції проти Росії запровадити сьогодні вдень. Про це він заявив журналістам сьогодні, пише CNN, так як Боррель скликав екстрену неформальну зустріч міністрів закордонних справ ЄС, щоб обговорити європейську відповідь на поведінку Кремля.

Видання Gazeta Wyborcza також повідомляє, що Boeing RC-135 – американський літак-розвідник, призначений для фото- та електронної розвідки, вилетів вранці з бази на Криті і здійснив завдання над Чорним морем.

Поміж іншого, знову з'являються новини із посиланням на "високопоставлених чиновників". Цього разу CNN з посиланням на чиновника в ЄС пише, що "пакет, представлений сьогодні, повинен бути достатньо важким, щоб справді завдати шкоди, але й щоб зберегти пакет із серйозними наслідками та витратами на випадок ескалації".

Однак дипломат каже, що ми навряд чи побачимо новий пакет санкцій з максимальною шкодою у відповідь на останню агресію Путіна.

Наразі серед реальних кроків – президент США Джо Байден підписав у понеділок указ про введення санкцій проти "Л/ДНР" як швидку відповідь на рішення Путіна визнати регіони незалежними. Указ забороняє "нові інвестиції, торгівлю та фінансування з боку американських осіб у так звані "ДНР" та "ЛНР", повідомляє прессекретарка Білого дому Джен Псакі.

Також німецьке видання "Bild" повідомило, що на тлі ескалації Росії, уряд Німеччини зупиняє процес погодження російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2" до подальшого повідомлення про зміну ситуації. "Шольц дав зрозуміти: сертифікація припинена, тому "Північний потік-2" не може працювати в мережі", – йдеться у повідомленні.