"Є сьогодні Конституція. Давайте виконувати Конституцію. Є українська мова. Російська мова – не є мовою національних меншин. Половина на половину сьогодні розмовляють. І сьогодні треба таки визначитись. Ідуть напрацювання Конституційної асамблеї. В Конституції це питання буде розглядатися", – зазначив він.
При цьому Рибак уточнив, що "якщо розуміння не буде, то треба буде деякі питання виносити на референдум, може бути і мовне питання".
"Але люди повинні знати, яке питання. Перш, ніж виносити на референдум, людям треба пояснити. Може, доведеться спитати у людей це питання по російській мові, але приймати зміни до Конституції повинна Верховна Рада", – заявив Рибак.
Крім того, він назвав доцільним підвищення мінімуму носіїв регіональної мови, необхідного для надання їй такого статусу.
"Я думаю, що можна розглядати питання. Який відсоток – це буде 15%, або 20%, або 30%. Можна, але потрібно тепер уже дивитися й інші мови національних меншин. Вони можуть залишитися за дужками, але потрібно дивитися, тому що можуть виникати тепер уже різні конфліктні ситуації", – заявив спікер.
Нагадаємо, закон «Про засади державної мовної політики» вступив в дію 10 серпня цього року. Відповідно до нього, у разі збору підписів понад 10 відсотків осіб, які мешкають на певній території, місцева рада зобов'язана прийняти відповідне рішення протягом 30 днів з моменту надходження підписних листів.
За час дії мовного закону ряд облрад та міськрад ухвалив рішення про визнання російської мови регіональною. При цьому на Закарпатті два села проголосили регіональною угорську мову, і три села (Закарпаття та Чернівецька обл.) – румунську.