Розкрадання в оборонній сфері. САП звинуватила НАБУ в порушеннях під час розслідування

3 Квітня 2019, 10:10

Спеціалізована антикорупційна прокуратура звинуватила працівників Національного антикорупційного бюро України в порушеннях закону під час розслідування кримінальних проваджень щодо розкрадань в оборонній сфері. Про це в середу, 3 квітня, повідомляє прес-служба САП.

 

Як зазначається, 2 березня 2016 року детективи НАБУ внесли до ЄРДР відомості про злочин за фактом фіктивного постачання на Харківський бронетанковий завод низкою підприємств запчастин і комплектуючих – усього на 56 млн грн. Спочатку слідство рухалося дуже активно, але починаючи з вересня 2016 року – суттєво сповільнилось.

 

«Не зважаючи на численні вказівки прокурорів САП та проведені наради, позиція НАБУ залишилась незмінною – справа не має перспективи та не буде доведена до суду, оскільки неможливо документально підтвердити постановку та зняття з обліку на Харківському бронетанковому заводі відповідних комплектуючих (лазерних прицілів), які потім фігурантами справи були поставлені на той самий завод вдруге. Проте зауважимо, що на той час у межах провадження силами одного детектива одночасно розслідувалося декілька епізодів, у тому числі про поставку двигунів на Львівський бронетанковий завод, який потім успішно доведено до суду», – йдеться в повідомленні.

 

Водночас у САП відзначили, що з червня 2017 року, у зв’язку зі звільненням детектива, справа взагалі залишилась без належного розслідування.

 

«У жовтні 2017 року, детектив у вказаному проваджені отримав нові вказівки прокурорів зі строком виконання 2 місяці. Проте ці вказівки, в порушення вимог ст.ст. 2, 36 КПК України виконуються й досі. Зазначимо, що під час заслуховувань стану досудового розслідування вказаного кримінального провадження та інших проваджень у сфері оборонно-промислового комплексу і Міністерства оборони України процесуальним керівникам САП не надавалась інформація про листування НАБУ з ДК «Укроборонпром» з питань, що наразі є предметом загальновідомого журналістського розслідування. Цих документів або ж їх копій також не було в матеріалах кримінальних проваджень під час їх вивчення прокурорами САП», – наголосили в прокуратурі.

 

Згідно з повідомленням, відсутність активної позиції щодо розслідування проваджень військової тематики спостерігається і в інших провадженнях: за фактом зловживання службовим становищем з боку посадовців МОУ  та керівництва ДП «Шепетівський ремонтний завод»; за фактом заволодіння службовими особами дочірнього підприємства Укрспецекспорт коштами у розмірі понад 6 млн гривень КП «Шосткінський казенний завод «Імпульс»; за фактом розтрати понад 58 млн грн держкоштів під час закупівлі палива МОУ у «Трейд Коммодіті»; за фактом розтрати службовими особами майна КП «Київський бронетанковий завод»; за фактом розтрати державного майна мобілізаційного резерву, вчиненої службовими особами ДП «Житомирський бронетанковий завод»; за фактом розтрати 382 тис. грн держкоштів посадовцями ДП «Київський бронетанковий завод» шляхом завищення витрат на капітальний ремонт двигунів марки 5Д20-240.

 

У САП наголосили, що така позиція НАБУ під час розслідувань злочинів у сфері обороно-промислового комплексу стала можливою внаслідок системних помилок в організації діяльності органу досудового розслідування.

 

«Саме тому, керівник САП звертається до Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України з вимогою вжити відповідних заходів реагування на виявлені факти порушень законів детективами Національного антикорупційного бюро України. Відповідний лист скеровано на адресу Ради громадського контролю НАБУ», – зазначається в повідомленні.

 

Нагадаємо, журналісти програми «Наші гроші» оприлюднили інформацію про те, що особи з оточення президента нібито заробляли на поставках російських запчастин до військової техніки. За інформацією, син заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор начебто був учасником мільйонних схем з розкрадання коштів в ОПК, зокрема, разом з іншими особами за контрабандними схемами постачав в Україну з РФ запчастини до військової техніки. Журналісти вважають, що українські підприємства ОПК у декілька разів переплачували за запчастини.

 

Президент України Петро Порошенко 26 лютого підтримав відсторонення Олега Гладковського від виконання обов'язків першого заступника секретаря Ради національної безпеки та оборони (РНБО) на час проведення розслідування. 4 березня президент Петро Порошенко підписав указ про звільнення першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського, фігуранта журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі.

 

26 лютого близько 200 активістів "Національного корпусу" приїхали в Козин Київської області до будинку Ігоря Гладковського – сина першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського. Обидва є фігурантами журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі. 27 лютого понад 50 активістів прийшло під будівлю державного концерну "Укроборонпром", протестуючі через розкрадання коштів в оборонній сфері.

 

27 лютого генеральний директор ДК "Укроборонпром" Павло Букін відсторонив від посад директора державного підприємства "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" Олексія Бабіча і директора ДП "Ізюмський приладобудівний завод" Сергія Філоненка відсторонили від посад. 4 березня детективи Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали трьох колишніх посадовців, чинного і колишнього директорів держпідприємства ДГЗП "Спецтехноекспорт", яке входить до складу державного концерну "Укроборонпром", за підозрою в розтраті 2,225 млн дол. США. 6 березня Солом'янський районний суд Києва обрав запобіжний захід у вигляді арешту із альтернативою застави директору державного підприємства "Спецтехноекспорт" Владиславу Бельбасу. Солом’янський районний суд Києва обрав запобіжні заходи колишньому директору та ще трьом колишнім службовцям підприємства "Спецтехноекспорт", причетним до розтрати 55,5 млн гривень державного підприємства. 

 

4 березня журналісти програми "Наші гроші" оприлюднили нову частину розслідування щодо розкрадання в оборонній сфері, у якому йдеться про те, що директор державного концерну "Укроборонпром" Павло Букін і вже звільнений перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський причетні до корупційних схем щодо ремонту літаків за міжнародним контрактом. Своєю чергою, Букін заперечив причетність до корупційних схем щодо ремонту літаків за міжнародним контрактом та запевнив, що деталі не закуповувалися по завищеній ціні. Натомість 5 березня Національне антикорупційне бюро України зареєструвало ще одне кримінальне провадження щодо інформації, викладеної в новому журналістському розслідування про факти корупції в державному концерні "Укроборонпром".

 

7 березня Національне антикорупційне бюро України прийшло з обшуками до колишнього першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського та його сина Ігоря, до Андрія Рогози, Віталія Жукова та інших осіб, які є фігурантами журналістського розслідування щодо розкрадань в державному концерні "Укроборонпром".

 

11 березня журналісти програми "Наші гроші" оприлюднили фінальну частину розслідування щодо розкрадання в державному концерні "Укроборонпром", у якій йдеться про те, що майже всі слідчі органи були проінформовані про корупцію в оборонній сфері, однак за хабарі закривали справи. Своєю чергою, 12 березня перший заступник директора ДБР Ольга Варченко повідомила, що Державного бюро розслідувань розпочало досудове розслідування кримінального провадження за матеріалами журналістів, у яких йдеться про те, що службові особи правоохоронних органів за хабар закривали справи щодо корупції в оборонній сфері. 12 березня директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що Національне антикорупційне бюро України здійснює службове розслідування за фактами можливих неправомірних дій працівників бюро, пов’язаних з фігурантами сюжету програми «Бігус.інфо». Директор НАБУ підкреслив, що Євген Шевченко, який нібито був посередником між фігурантами розслідування та представниками бюро, не є співробітником Антикорупційного бюро.

 

12 березня Ситник заявив, що НАБУ здійснює службове розслідування за фактами можливих неправомірних дій працівників бюро, пов’язаних з фігурантами сюжету програми «Бігус.інфо». Своєю чергою, 13 березня керівник САП Назар Холодницький заявив, що Національне антикорупційне бюро України незаконно приховало від САП матеріали розслідування про розкрадання в державному концерні "Укроборонпром".

 

14 березня НАБУ відсторонило на час проведення службового розслідування двох детективів, згаданих у журналістському розслідуванні BIHUS.info.

 

16 березня президент Петро Порошенко увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України, що передбачає аудит Укроборонпрому.

читати ще

показати ще