Російські та китайські компанії несуть в Україну корумповану корпоративну культуру

7 Листопада 2013, 12:24

В той час, коли Україна стоїть на порозі вирішення подальшого напрямку інтеграції з Євросоюзом чи Митним союзом, дослідження Transparency International свідчить про високу корумпованість ведення бізнесу міжнародними корпораціями, зокрема, російськими та китайськими.

Звіт містить рейтинг, в якому представлені сто швидкозростаючих компаній, що діють на ринках шістнадцяти країн з економікою, що розвивається (BRICS). Компанії ранжуються від нуля до десяти балів. Найвищий бал отримали компанії з найпрозорішою звітністю, нуль – найзакритіші компанії. Оцінка визначалася на основі трьох показників: звітності про антикорупційні програми компанії, прозорості її організації та розкритті інформації про фінансові операції державним органам. Звіт складався на основі відкритих відомостей.

З негативними показниками в дослідження потрапили деякі російські компанії, що мають бізнес в Україні, зокрема Газпром, «Альфа-груп» (представлена в Україні «Альфа-банк»), «Лукойл» та інші. Експерти оцінили ступінь розкриття інформації про фінансові операції Газпрому в 0 % , що значною мірою зумовило порівняно низький рейтинг. Найнижчі позиції рейтингу російських компаній мають «Северсталь» – 3,0 бали , «Альфа – груп» – 2,7 бали та «Лукойл» – 2,2 бали.

На думку Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна, непрозорий стиль ведення бізнесу є загрозою для української економіки.

«Іноземні компанії, які непрозоро взаємодіють з державними органами, приносять в нашу державу діючі корупційні схеми. На цьому тлі антикорупційні заходи, які вживає уряд, мають всі шанси лишитися ідеальною теорією, яка не має стосунку до реального ведення бізнесу в нашій державі», – пояснив Хмара.

Крім того, більше третини компаній, що потрапили в список – з Китаю. Вони демонструють найгірші результати як серед країн BRICS, так і в цілому по рейтингу: велика частина компаній з нижньої його частини – китайські. Так, виробник автомобілів Chery Automobile отримав 0,0 балів і опинився в самому низу списку разом з мексиканською Mabe. Найкращі показники – у індійської телекомунікаційної компанії Tata Communications, яка отримала 7,1 бали.

Як повідомлялось, у травня Верховна Рада ухвалила закон про відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення, який набирає чинності з 1 вересня 2014 року.

Законом встановлено кримінальну відповідальність юридичних осіб за скоєння корупційних правопорушень їхніми керівниками, посадовими особами або особами, які мають право управляти від імені цих юросіб.

У цьому законі закладені принципи і стандарти Європейського Союзу щодо антикорупційної політики держави.