Санкційні виверти
У цьому випуску «технофронту» ми пропонуємо нову рубрику – про те, який прояв мають санкції і для пересічних росіян, і для компаній, які їх запроваджують. Також про те, які нові неочевидні санкції застосували проти загарбників останнього тижня.
Одна історія стосувалася минулого тижня сервісів Amazon та Twitch. Кіберспортсмен Кірілл Малофєєв подав до російського суду на ці дві компанії, і за цим позовом суд арештував майно підприємств. Причина позову – блокування акаунту Малофєєва. Акаунт заблокували після того, як чоловік потрапив у санкційний список США. Справа в тому, що Кірілл є сином Константіна Малофєєва, відомого як «православний олігарх» та засновника пропагандистського медіахолдингу «Царьград». Коментуючи позов, Кірілл заявив, що «Amazon та Twitch почувають себе вищими за російське законодавство, вищими за суверенну державу». Вони нібито порушують контракті зобов’язання, а ці їх дії є цензурою та дискримінують російських кіберспортсменів та їх аудиторію. Поданню позову передувала спроба відновити заблокований акаунт та можливості його монетизації.
Минулого тижня вперше було введено санкції проти російського розробника мікросхем. Мова йде про компанію «ПКК Миландр». Вона «працює чи працювала» у російському секторі виробництва електроніки та займається військовими науково-дослідними та дослідно-конструкторськими роботами. Компанія розробляє інтегральні схеми на основі технологій до 28 нанометрів (процесори рівня тих, які встановлювали в iPhone 5S), серед її клієнтів – компанії, що виробляють обладнання для зв’язку, радіотехнічних систем, бортових обчислювачів та систем телеметрії.
Цифрова блокада
У це складно повірити, але після дев’яти місяців війни проти України ми продовжуємо розповідати про технологічні бізнеси, які лише зараз остаточно покинули російський ринок. Що ж, добре, що вони нарешті на це зважились, хоча мимоволі виникає питання, чому ж вони так довго про це думали.
Отже, технологічна компанія Nvidia остаточно покинула російський ринок та припинила всі фінансові операції. В офіційній заяві фірми сказано, що подальша діяльність компанії в країні може негативно вплинути на її виручку. Nvidia насправді поетапно виходила з ринку країни-загарбника. Спочатку вона припинила продажі на території Росії. Потім перестала продовжувати ліцензії на своє ПЗ, а уже восени запланувала закрити офіс і остаточно залишити ринок Росії.
Читайте також: Росію позбавили фільмів відомої кінокомпанії, а чоловіка засудили через «неправильний» месенджер. Події технофронту
Уже зараз в країні відчуваються проблеми щодо техніки тих компаній, які раніше вийшли з ринку. До прикладу, в Росії спостерігається серйозний дефіцит запчастин до пристроїв Xiaomi, одного з найпопулярніших у Росії виробників смартфонів. Сервісні центри страждають від нестачі екранів та акумуляторів, а споживачам доводиться чекати до 40 днів поставки комплектуючих. Все частішими стали відмови в ремонті смартфонів через дефіцит їх компонентів. Цікаво, що офіційно Xiaomi не полишала російський ринок. Вона скоротила імпорт техніки, проте, на фоні відсутності на ринку своїх головних конкурентів, стала його безумовним лідером. Через те, що росіяни купують Xiaomi-гаджети не лише у офіційних ритейлерів, але й в китайських маркетплейсах, дефіцит техніки стає все більш відчутним і, за оцінками експертів, він триватиме, принаймні, до лютого 2023 року.
За протистоянням російської влади та сервісу YouTube можна спостерігати дуже довго, що ми їз задоволенням робимо і чекаємо того моменту, коли російська влада скотиться у неадекватність настільки, що таки заблокує найбільший відеохостинг. Поки вона продовжує штрафувати компанію Google, яка володіє сервісом YouTube. Минулого тижня арбітражний суд Москви задовольнив позов «Редакції парламентського телебачення» та зобов’язав Google сплатити 1 млрд рублів штрафу та відновити доступ до YouTube-каналу «Дума ТВ». Це після того, як цей же суд зобов’язав Google розблокувати канали телекомпанії «Звезда» та виплачувати відшкодування в розмірі 100 тисяч рублів до моменту розблокування. Наразі поки не схоже на те, що Google та YouTube послухають цей суд, особливо якщо згадати, що ще півроку тому російський підрозділ Google оголосив себе банкрутом.
Цифрові атаки
Українські компанії продовжують страждати від кібератак. «Нова пошта» заявила про зростання їх числа у 5-6 разів з початку вторгнення. 20% бюджету на ІТ компанія витрачає на проактивний захист від кібернападів.
Серйозною загрозою для України з початку війни стали Telegram-канали. Саме через них поширюються фейки та маніпуляції. Служба Безпеки України з початку війни неодноразово зверталась до адміністрації сервісу Telegram із проханням заблокувати канали, що поширюють фейки. У зверненнях фігурувало 1,5 тисячі каналів. Проте керівництво сервісу далеко не завжди дослуховувалось до запитів українських спецслужб. А проблемою в роботі з Telegram стала як відсутність в Україні юридичної особи, що представляла б сервіс, так і відсутність законного механізму блокування каналів.