Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Росію позбавили фільмів відомої кінокомпанії, а чоловіка засудили через «неправильний» месенджер. Події технофронту

18 Листопада 2022, 14:12

Цифрова блокада

Блокада у цифровому просторі поширюється і на культуру та медіа. Минулого тижня кіновиробник Warner Bros. заборонив російським телеканалам показувати свої фільми. Заборона стосується каналів російського холдингу «Национальная медиа группа» – мова йде про «Первый канал», СТС, РЕН ТВ, «Домашний», «Пятый канал» та відеосервіс more.tv. Warner Bros. фактично повторила те, що вже зробили Disney, Sony, Paramount та Universal Pictures, які призупинили роботу та ліцензування своїх проєктів у Росії після початку війни.

Припинила працювати в Росії й платіжна система Payoneer. Це сервіс, яким активно користувалися фрілансери, що співпрацювали із закордонними замовниками. У листах до своїх клієнтів компанія заявила, що припиняє роботу в Росії з 16 грудня й закриває облікові записи користувачів. «Кошти, які замовники надіслали після 8 грудня, будуть повернені відправнику», – йдеться у повідомленні компанії. Ще в березні 2022 року компанія Payoneer повідомила про рішення зупинити доступ нових клієнтів з Росії до її сервісів.

Читайте також:  Google запускає освітній хаб в Україні, а в Росії штрафують «Вікіпедію». Технофронт

А влада РФ не полишає свої спроби боротися з компанією Google та її відеохостингом YouTube. Минулого тижня стало відомо, що московський суд зобов’язав Google платити телекомпанії «Звезда» щодня штраф у розмірі 100 тисяч рублів до моменту розблокування її YouTube-каналу. Цікаво, як ця вимога буде реалізована, особливо якщо згадати, що ще навесні російський підрозділ Google оголосив себе банкрутом.

Від технологічного невігластва російської влади страждають і пересічні громадяни. Минулого тижня стало відомо, що Томський районний суд визнав росіянина винним у використанні захищеного месенджера Vipole. Чоловік виявився винним у тому, що використав інструмент, який заблокував «однозначну ідентифікацію користувача мережі «інтернет» та його активність». Виявляється, забороняти провайдеру зазирати собі через плече – злочин у Росії. 

Цифрові атаки

Минулого тижня Держспецзв’язку оприлюднило деякі дані стосовно кібернападів на Україну. Система виявлення вразливостей і реагування на кіберінциденти та кібератаки у третьому кварталі визначила й опрацювала 24 млрд подій.

Загальне число кіберінцидентів порівняно з другим кварталом зросло практично удвічі – з 64 до 115 випадків. Найбільш частими з них були випадки кібершпіонажу, доступу до державних інформаційних сервісів та знищення даних інформаційних систем.

Читайте також:  Китайський виробник припинив постачати смартфони в Росію, а російські виші відключають від Zoom. Технофронт 

В порівнянні з попереднім кварталом кількість подій інформаційної безпеки з високим рівнем критичності зросла у 3,8 рази. Водночас кількість критичних подій, джерелом яких є IP-адреси Росії, зросла у 35 разів. Російських зловмисників цікавили фінансовий та комерційний сектори, українські державні та місцеві органи влади.

Проте від кібернападів потерпає й країна-загарбник. У 2022 році в Росії збільшилась інтенсивність кібератак. Про це розповів представник Національного координаційного центру по комп’ютерним інцидентам. Країна зустрілась з масовими атаками на сервери та відключенням провайдерів від великих магістральних каналів. Не меншою проблемою чиновник назвав припинення роботи закордонних компаній на російському ринку, і викликані цим складнощі через відсутність технічної підтримки.

Позначки: