Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Чи наважиться Росія заблокувати YouTube?

Світ
19 Квітня 2022, 22:09

Боротьба росії проти світового інтернету набуває надзвичайно химерних форм. Блокування основних соціальних платформ та визнання Meta (Facebook) екстремістською організацією з подальшим обмеженням доступу до всіх її проектів здивувало навіть тих, хто звик до ідіотських претензій Роскомнадзора і знає, що у росії можуть посадити до в’язниці за коментар чи перепост.

 

Але у своєму хрестовому поході проти всесвітньої мережі москва ніяк не зробить один дуже важливий крок. Попри море претензій до платформи YouTube — найбільшого відеохостингу, що належить компанії Google — та навіть вимогу додавати помітки про те, що Google та його сервіси порушують закони РФ, YouTube до сих пір не заблоковано для тамтешніх користувачів.

 

За 52 дні війни Роскомнадзор 14 разів висловлював претензії до YouTube. В середині березня був тиждень, протягом якого Роскомнадзор у своєму Telegram-каналі за 5 робочих днів присвятив чотири дописи скаргам на YouTube. Не дивлячись на таку надмірну увагу до сервісу й на рекомендації російських можновладців якомога швидше переносити свої відео на вітчизняні платформи-аналоги, YouTube до сих пір доступний для росіян. 

 

Насправді ж блокування YouTube не вигідне російській владі і, попри погрози, заяви, штрафи та судові позови, москва, скоріш за все, буде тягнути до останнього в намаганні зберегти цей відеохостинг для росіян. Хоча, звісно, не можна виключати, що росія все ж наважиться поставити крапку та остаточно відділить себе від решти світу.

 

Війна між Роскомнадзор та YouTube

 

Організація Роскомнадзор, мета існування котрої якраз і полягає у регулюванні (читай цензуруванні) російського інтернет-простору, з початку війни активно пред’являла претензії до закордонних соціальних сервісів. Основними фігурантами новин від Роскомнадзора були проекти компаній Meta (Facebook) та Google. Кількість дописів, присвячених обом техногігантам, була майже однаковою. Проте з проектами Meta Роскомнадзор розібрався доволі швидко – менш як за місяць з початку війни і Facebook, і Instagram заблокували в росії, а саму компанію визнали екстремістською організацією.

 

Так само багато скарг Роскомнадзор опублікував і стосовно YouTube. Станом на 19 квітня претензії не вилились в аналогічні дії стосовно продукту Google – відеосервіс все ще доступний для росіян. Хіба що блокуються окремі ролики силами самих власників каналів з росії – так сталося з YouTube-каналом «Союзмультфільму», що обмежив доступ до мульфільму 1973 року, в якому цензори побачили паралель з подіями в Україні. 

 

Через тиждень після вторгнення з’явились перші претензії Роскомнадзора. Спочатку вони стосувалися розміщення контекстної реклами про війну в Україні. А через 10 днів після початку війни, 3 березня, Роскомнадзор заявив, що YouTube не повинен показувати відео з дезінформацією, яка поширює фейки про російську армію. 

 

Читайте також: Ідеологічні складники «русского мира»

 

Далі було багато інших новин та усних погроз заблокувати роботу відеохостингу в країні. Так, 14 березня від YouTube вимагалось відновити доступ до каналів з радянськими фільмами та телепередачами; 18 березня Роскомнадзору не сподобалась реклама із закликом виводити з ладу залізничні колії в росії та білорусі. Заява від 19 березня стосувалась цензурування каналів державних російських медій. Була іще вимога відновити доступ до заблокованого відео іністерства оборони РФ.

 

Натомість у YouTube не спостерігали мовчки за потоками фейків з боку росії та ще 10 березня відключили всіх російських блогерів від монетизації, заборонивши їм заробляти на платформі. А уже 9 квітня платформа заблокувала YouTube-канал держдуми росії. 

 

Саме цей крок адміністрації відеохостинга виглядає як найбільш зухвалий акт боротьби з пропагандою країни-агресора. І після цього російські політики заявили про те, що YouTube залишилось лічені години та порадили переїздити на вітчизняні платформи, принаймні, про це сказала представниця російського МЗС Марія Захарова. 

 

Хто кому потрібен більше

 

На хвилі боротьби проти всього американського, в тому числі найбільших соціальних платформ, деякі російські депутати пропонують заблокувати YouTube на 10 років. Принаймні таку ідею висловив депутат держдуми від Криму Алєксєй Чєрняк. Проте його ідея так і залишилась на словах. 

 

Іще одна ідея про те, як росії жити з YouTube, була висловлена депутатом думи, членом комітету з бюджету та податків Євгєнієм Фьодоровим, який запропонував націоналізувати платформу та заставити працювати на російську владу. Його аргумент базується на твердженні про те, що дата-центри YouTube, які обслуговують користувачів з росії, знаходяться в цій країні, тому їх можна націоналізувати. Депутат щиро вважає, що цього достатньо, щоб заставити YouTube працювати на росію. 

 

Проте справжня позиція росії стосовно блокування YouTube прозвучала в інтерв’ю глави Ради з прав людини Валєрія Фадєєва, який визнав, що YouTube – це найбільша пропагандистська платформа, яка допомагає росіянам «просувати власне розуміння цієї війни, свою трактовку, свою правду». Хоча Фадєєв додав, що «YouTube – це інструмент поширення фейків та брехливої інформацію про операцію на Україні». 

 

Читайте також: Орки і люди. Як Толкін допомагає зрозуміти, що не так з Росією і росіянами

 

Позиція Фадєєва, швидше за все, і є головним поясненням того, чому в росії YouTube працює до цього часу і, швидше за все, ще працюватиме. Хоча в разі принципової позиції сервісу і подальшого блокування окремих пропагандистських фейків про війну чи цілих відеоканалів офіційних російських медій чи органів влади блокування найбільшого відеохостингу виключати не варто.

 

Причина, через яку російська влада терпить YouTube – відсутність альтернативи, на яку можна було б замінити платформу. Російський аналог, відеохостинг RuTube, по-перше, не особливо відомий у світі, то ж його не можна розглядати як дієвий засіб для поширення російських наративів про війну. А по-друге, технічно цей сервіс програє YouTube. До прикладу, відомий російський пропагандист Володимир Соловйов вже поскаржився на проблеми з «переїздом» на RuTube.

 

Напівміри від YouTube

 

Не виключено, що російська влада буде шукати компромісу з адміністрацією сервісу – сервіс не блокуватиметься в країні, натомість YouTube не буде занадто жорстоко реагувати на державні YouTube-канали. Іще одним з варіантів розвитку подій в контексті такої поступки може стати блокування російських YouTube для рекомендаційних алгоритмів. Іншими словами – відео будуть знаходитись на платформі, проте вони не будуть рекомендуватися користувачам сервісу. 

 

Чи буде цей підхід ефективним – наразі сказати важко. Адже рекомендаційні алгоритми YouTube – це маловивчений інструмент, хоча компанія сама час від часу розповідає про те, як вони працюють.

 

Читайте також: Західна політика «стримування Росії» була помилковою — пояснюємо, чому

 

Принаймні дослідження компанії Mozilla стосовно того, як працюють ці алгоритми, показало, що серед рекомендацій користувачам часто на очі потрапляють фейки, контент для дорослих чи відео з теоріями змови. Більше того – в рекомендаціях зустрічались і відео, які порушували правила сервісу і які згодом сама адміністрація YouTube видалила. Інші дослідження показували, що YouTube – це ідеальне середовище для екстремістів, ультраправих угрупувань, конспірологічних роликів. То ж ефективність ручного управління YouTube, яке могло б стати напівмірою та однією із версій «пакту про ненапад» між адміністрацією сервіса та урядом росії, не буде способом досягнення справжнього компромісу.

 

Можна сподіватись, що якщо в найближчі тижні ситуація навколо YouTube та його роботи на російському ринку не вирішиться, тобто сервіс остаточно не заблокують з якогось надуманого приводу, YouTube ще довго буде доступний росіянам. В першу чергу, як головна пропагандистська платформа для тих, хто наївно вважає, що відмова від російського телебачення є вакциною проти путінської пропаганди. 

Позначки: