Революція гідності: культурний вимір

Культура
20 Лютого 2020, 17:40

Художнє висвітлення Майдану почалося не після, а під час Майдану. Учасники тих подій добре пам’ятають мистецький барбакан на Хрещатику. У ті дні створювалися пісні й знімалися фільми. І це був лише початок. Події Революції гідності й донині надихають багатьох. Що можна почути, побачити й прочитати про Майдан сьогодні?

 

Почути

 

Звісно, є люди, які скажуть, що сцена на Майдані була плацдармом для виконавців-початківців і піаром для призабутих зірок 2000-х чи 1990-х, однак не варто забувати, що артистам ніхто до кінця не міг гарантувати безпеку. І якби Євромайдан не вистояв, їм могла б загрожувати кримінальна відповідальність. Митці як індикатори суспільних настроїв транслюють події під іншими ракурсами. Це можуть бути мотиваційні пісні, іронічний текст про реалії або вимоги, записані у віршах. Те, що вони роблять, можна назвати інакомовленням. На Майдані вперше прозвучала пісня «Брат за брата» гурту Kozak System. Композиція, створена Олександром Положинським, закликає до патріотизму та щоденного протистояння: «Свій на свого не здійме руку! Брат на брата не скаже злого! Прийме удар, піде на муку. Брат за брата, свій за свого!». Пісня також була записана польською. Не залишилися байдужими учасники польського гурту Tarakа, які випустили трек «Podaj Rękę Ukrainie» і виступали з ним на сцені Євромайдану в Києві.

 

«Гітарний перебор» журналіста Романа Вітоніва, більше відомого як Майкл Щур, розповідає історію життя Януковича від дитинства на Донбасі до «панського маєтку» в Межигір’ї. У «Чорній пісні» Marija Cheba розказує про дівчину, яка чекає коханого з «поля битви», але недочекалася. Злата Огнєвіч випустила композицію «Pray For Ukraine», яка у квітні 2014 року була викладена на YouTube з відповідним відеорядом.

 

 

Читайте також: Справи Майдану. Що з’ясували слідчі за п’ять років

 

На річницю Революції гідності відомі виконавці Джамала, Андрій Хливнюк та Дмитро Шуров об’єдналися й записали пісню «Злива». «Ми втомились як ніколи від зим, Лий зливо лий…» За цю композицію артисти отримали дві нагороди музичної премії Yuna-2016.

 

А от пісня «Воины света», яку багато хто вважав гімном Майдану, як виявилося, не пов’язана з подіями в Україні. Лідер гурту «Ляпис Трубецкой» Сергій Міхалок заявив, що вона була написана роком раніше. Хоча неофіційне відео з нарізкою кадрів із Євромайдану на сьогодні зібрало понад 24 млн переглядів. 

Крім того, безліч виконавців присвятили пісні Небесній сотні. Композиція «Дерев’яні щити» гурту «Гайдамаки» описує криваві події 18–21 лютого, коли «ми винесли з бою своїх Героїв на їх дерев’яних щитах». Учасники етногурту TaRuta, які самі були в дні розстрілів на Майдані, випустили пісню «Небесна сотня» про смертельний бій українських героїв. Також композиції про Небесну сотню записали Павло Табаков, Анастасія Приходько та Микита Рубченко, львівський гурт ROCKOKO та ін.

 

25 лютого 2014 року, одразу після розстрілів на Майдані, нині народна депутатка Софія Федина виконала пісню «А я живий, матусенько, живий! Бо з нами правда! Їм нас не здолати!».

Гей, пливе кача» з репертуару «Піккардійської Терції» стала жалобним гімном Майдану. Під цю музику українці прощалися з усіма загиблими під час Революції гідності.

 

 

Читайте також: Меморіал vs. розслідування

 

Побачити

 

Короткометражки, документальний телесеріал, портрети жінок-протестувальниць, журналістське розслідування розстрілів на Інститутській та соціальна драма, що розгорнулася на тлі протестів, — це далеко не все, що було знято про Революцію гідності.

 

«Усе палає» («All Things Ablaze»)

Автори: Олександр Течинський, Олексій Солодунов і Дмитро Стойков

За словами творців, фільм не про революцію, яка змінила Україну. Стрічка показує універсальний зразок особливого виду повстань — тих, які закінчуються кровопролиттям. Отримала приз на німецькому кінофестивалі DOK Leipzig як «видатний східноєвропейський фільм».

 

«Молитва за Україну» («Pray for Ukraine»)

Автори: режисер Євген Афінієвський, Pray for Ukraine Production (США), UkrStream.TV, SPN Production, Спільнобачення та ін.

За словами режисера, «Молитва за Україну» — це культурний пам’ятник тим, хто ціною свого благополуччя, здоров’я та навіть життя відстоював свої права та права своїх дітей на гідне майбутнє у власній країні.

У фільмі є історія про хлопчика Ромку, який жив на Майдані й кидав «коктейлі Молотова», а також відеозаписи розмови із Сергієм Нігояном — 21-річним дніпропетровцем, який став першою жертвою розстрілів.

 

«Майдан. Мистецтво спротиву»

Автор: режисер Антін Мухарський (Орест Лютий)

Документальний фільм, який містить багато закадрової музики, людських історій, розказаних від першої особи. Основну історію спротиву розповідає в кадрі сам режисер фільму — телеведучий, актор і письменник Антін Мухарський.

«Мало кому відомий, але доведений документально факт — вогонь української революції запалили митці. Саме вони 1 грудня на Банковій кинули перші «коктейлі Молотова», саме вони почали активну фазу протистояння на вулиці Грушевського 19 січня», — пишуть автори фільму.

 

«Maidan Massacre» («Бійня на Майдані»)

Режисер: Джон Бек Гофманн (США)

Один із небагатьох іноземних фільмів про Майдан.

У своїй стрічці, представленій як журналістське розслідування, автор пробує знайти відповідь на запитання, хто вбивав людей у центрі Києва 18 і 20 лютого 2014 року. Фільм містить кадри розстрілу Майдану, які супроводжуються інтерв’ю з учасниками подій: міліціонером, депутатом-опозиціонером, протестувальниками, членом «Правого сектору», юристом, спецназівцем та американським кримінальним експертом.

Режисер наводить різні версії того, хто стоїть за вбивствами, не стаючи на бік жодної з них, і піддає сумніву ефективність офіційного розслідування вбивств на Майдані. Стрічка завершується кадрами, на яких протестувальники жорстоко б’ють міліціонерів. У цей час закадровий голос представниці Державного департаменту США Вікторії Нуланд розповідає про мирний протест і молитву мітингарів за мир в Україні.

 

«Майдан» («Maidan»)

Автор: Сергій Лозниця

Один із перших фільмів про Майдан, світова прем’єра якого відбулася ще 23 травня 2014 року на Каннському кінофестивалі.

Майже вся стрічка знята статичною камерою зі штатива, тому дещо нагадує зйомки з камер спостереження. Про те, що відбувається на екрані, глядач дізнається зі скупих написів між частинами фільму.

Фільм не отримав жодної нагороди, а частина глядачів була обурена відсутністю контексту та закадрової історії.

 

«Зима, що нас змінила»

Автори: «1+1» і «Вавилон’13»

Це документальний цикл із семи частин. Перша серія під назвою «Небесна сотня» розповідає про загиблих у дні Майдану. Решта про бої на вулиці Грушевського, Автомайдан, резиденцію Януковича в Межигір’ї, Самооборону та пожежу в Будинку профспілок.

Жіночі обличчя революції

Автори: «1+1», Sister’s Production

Ще один документальний фільм виробництва каналу «1+1», який романтизовано розповідає про жінок Майдану.

«Дружина, яка стояла на лінії вогню пліч-о-пліч зі своїм чоловіком. Дівчина, яка закохалася в простого хлопця, а втратила героя. Жінка, яка перетворилася на воїна. Мати, яка опинилася зі своїм сином по різні боки барикад. І мати, яка виховувала свідомого сина, а виховала героя. Героя Небесної сотні… Кожна з них зазирнула в очі смерті, але знайшла в собі сили жити далі. Майдан змінив їхні життя назавжди», — йдеться в анонсі до фільму.

«Сильніше, ніж зброя» («Stronger than Arms»)

Автор: «Вавилон’13»

Перший документальний фільм групи українських кінематографістів Babylon’13, який вийшов у прокат 27 листопада 2014 року. Демонструє розвиток подій в українських реаліях, починаючи від спроби захоплення Адміністрації президента 1 грудня до боїв на руїнах Донецького аеропорту. Отримав премію Національної спілки кінематографістів України як найкращий документальний фільм 2014 року, а колектив кінооб’єднання «Вавилон’13» був удостоєний поважної нагороди 44-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» за видатний внесок в українське кіномистецтво.

 

«Євромайдан. Чорновий монтаж» («Euromaidan. Rough Cut»)

Автори: Роман Бондарчук, Володимир Тихий, Катерина Горностай, Андрій Литвиненко та ін.

Збірка короткометражок від молодих українських режисерів, представлена невдовзі після Майдану на фестивалі Docudays UA. У фільмах показано як буденне життя на Майдані, так і найгарячіші моменти спротиву.

За останні місяці «Євромайдан. Чорновий монтаж» демонструвався в Будапешті, Вільнюсі, Тбілісі, Їглаві та інших містах.

EUROMAIDAN. ROUGH CUT trailer from Docudays UA on Vimeo.

 

 

«Якось в Україні» («Once Upon A Time In Ukraine»)

Автор: Ігор Парфьонов

Художня соціальна драма про Євромайдан, яку представили на німецькому фестивалі Cottbus.

За сюжетом головна героїня Ніна приїжджає до Києва з Криму в пошуках справедливості. Її подругу вбили, а саму Ніну зґвалтував міліціонер. У Києві вона знаходить нових «друзів по революції».

За словами авторів, у фільмі немає декорацій, усі сцени було знято на тлі реальних подій.

 

Спецтема: Майдан. Точка відліку

 

Почитати

 

Якщо фільми (частково) та пісні, присвячені Революції гідності, можна знайти у вільному доступі, то з літературою складніше. Готуючи підбірку, я обійшла близько десятка книгарень у двох містах, щоб побачити, що саме мені запропонують чи порекомендують консультанти. Потім написала представникам видавництв. І зробила це недарма, бо більшість із перерахованих тут назв у магазинах ви не знайдете. У 2014 та 2015 роках світ побачила величезна кількість книжок про події на Майдані: вірші, збірки репортажів, аналітика й художні твори українською, російською та польською мовами. У книгарнях можна знайти до п’яти книжок, виданих у ці роки. Тема Революції гідності, мабуть, не є актуальною для видавців, які орієнтуються здебільшого на комерційний успіх. Деякі книжки залишаються на складах, тому їх легше замовити в інтернет-магазинах. Однак тиражі англійською мовою майже закінчилися.

 

Image result for книги про майдан

 

Оксана Забужко «Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву»

Це хроніка із соціальних мереж. Критерієм відбору текстів була кількість поширень. Їх мало бути щонайменше п’ятсот. Твір охоплює не лише Майдан, а й війну на Сході: тут описано події від листопада 2013-го до липня 2014-го. І подаються вони в хронологічній послідовності, показуючи зміну настроїв та глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. 

Автор проекту Оксана Забужко, упорядник Тетяна Терен, передмову підготувала Світлана Алексієвич. До збірки увійшли матеріали понад 100 авторів..

 

Антін Мухарський «Майдан. (Р)Еволюція духу»

До альманаху «Майдан. (Р)еволюція духу» увійшли 200 світлин, інтерв’ю з очевидцями, статті українських філософів та письменників, революційна поезія. Книжка містить публікації й самого Мухарського. Він також є автором багатьох інтерв’ю, написав текст до мистецького розділу.

 

Олег Виноградов «Слово Майдану»

Збірка складається зі 100 оповідань учасників та очевидців. Це спогади представників майже всіх служб, підрозділів, напрямків і рухів Майдану. Кожен майданівський день, кожну подію, кожен штурм герої книжки бачили по-різному. Передмову написав Євген Нищук.

 

«Євромайдан: хроніка відчуттів»

Письменник Василь Карп’юк упорядкував збірку, авторами виступили Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук. 

Тут зібрані не факти про Євромайдан, а реакція митців, їхні почуття. Тарас Прохасько здебільшого рефлексує в контексті вічних цінностей, добра і зла. Іван Ципердюк сприймає ситуацію найбільш буквально і відверто називає речі своїми іменами. Андрухович у своїх текстах мислить у глобальному контексті. Жадан залишається поетичним, метафоричним і революційним, а Юрій Винничук нещадно іронічний і саркастичний.

 

«Євромайдан. Лірична хроніка»

Упорядником збірки є Василь Карп’юк. До неї увійшли вірші 31 поета українською та російською мовами. Серед авторів Маріанна Кіяновська, Євгенія Більченко, Катерина Калитко, Борис Херсонський, Павло Коробчук, Олексій Бик, Василь Махно, Марічка Гуменюк, Мар’яна Савка, Карина Тумаєва, Василь Кузан, Дмитро Андрощук, Галина Крук, Олена Герасим'юк та інші.

За словами Карп’юка, кожен вірш цінний не лише тому, що стосується Євромайдану, а власне як вірш. Не може одночасно бути 200 геніїв, які напишуть 200 геніальних текстів.

 

«Небесна Сотня: антологія майданівських віршів»

До збірки увійшли вірші як поетів-аматорів, так і відомих авторів. Серед них Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик, Олександр Ірванець та ін.

«Небесна Сотня» оформлена малюнками, які художники поширювали в соцмережах. Обкладинкою книжки послужила картина художниці Марії Федюк, що якнайкраще змалювала бойовий дух героїв на Майдані.

 

Крістіна Бердинських «Є люди»

Теплі історії з Майдану, що «переїхали» на папір з інтернет-простору, опублікувала журналістка Крістіна Бердинських. Авторка почала вести блог-щоденник у Facebook під час Євромайдану, де викладала історії людей, які стояли на головній площі Києва. «Я писала про людей Майдану, бо про них не писали ЗМІ. ЗМІ писали про політиків, про те, хто є лідером Майдану або яким олігархам вигідний чи невигідний Майдан», — пояснила авторка.

 

Христина Лукащук «Казка про Майдан»

Українська письменниця створила казку, у якій пояснює наймолодшим українцям події зими 2013–2014 років у цілком міфологічному ключі: чорні птахи Зла беркути й породжені божими голубами працьовиті українці. 

«Зараз у багатьох виникає питання: як говорити з дітьми про драматичні події, які пережила наша країна, відстоюючи прагнення людей жити в оновленому суспільстві. Про Майдан було і буде багато видань. А це книжка для маленьких, які все бачать, розуміють і по-своєму сприймають», — ідеться в анотації видання.

 

Інфографіка: Справи Майдану

 

Владислав Івченко «2014»

Роман про рік, який розпочався ще восени 2013-го з мітингів і продовжився війною. Ціла низка абстрактних персонажів допомагає поглянути на всі трагічні події з різних боків: тут викладено не лише думки тих, хто за революцію. На противагу їм є герої, яким усе це не до душі та які підтримують політику Росії. Це відкриває перед читачем повноцінну картину подій.