Рай на тиждень

ut.net.ua
13 Червня 2008, 00:00

 

 

 

 

Сьогодні туристичні агенції пропонують путівки чи не в будь-який куточок світу. Хочете в Антарктиду – від $5000, в кенійську савану – $3500, полазити горами Еквадору, зазирнути в діючий вулкан і позмагатися в плаванні з морськими черепахами – всього лишень $4000. А можна й просто повалятися на пляжах Туреччини, Єгипту чи Криму за суму, в десять разів меншу – $400–500. На власні очі побачити історію античності в Греції чи на острові Крит обійдеться в $700–900, прогулятися сучасними галереями мистецтва в Парижі, Римі та Відні за $1000–1500.
 
Екстримали чи класика?
 
Більшість українських туристів віддають перевагу класичному відпочинкові: засмаганню на пляжі чи екскурсіям столицями країн світу. П’ятірка держав-лідерів тримається не перший сезон: Туреччина, Єгипет, Хорватія, Греція та Іспанія. За словами представників турфірм, це пов’язано з наявністю великої кількості чартерних авіарейсів у цих напрямках.
 
Порівняно з минулим роком, ціна путівок у цьому сегменті зросла приблизно на 10–25%, залежно від класу готелю та запропонованих сервісів. Значно подорожчав відпочинок у Хорватії, Туреччині та Єгипті внаслідок напливу туристів із Європи на ці «розкручені» курорти. Ті, хто стомилися від близького зарубіжжя, віддають перевагу екзотичнішим країнам і острівним державам. Наприклад, десятиденний відпочинок на Мальдівах із дайвінгом, рибалкою та катанням на яхті пропонують від $1260. Правда, авіаквиток до цього острова коштує від $6000. Тому відпочинок у цих країнах залишається дорогим, бо не достатньо прямих чартерних рейсів.
 
Справжнім проривом стає Латинська Америка. В країни цього регіону туроператори часто продають комплексні путівки. Двотижнева програма може включати відвідування історичних пам’яток, подорож джунглями, політ на параплані, підйом у гори чи на вулкан, відпочинок на океанських пляжах і багато іншого.
 
Екстремальний відпочинок зі значними фізичними навантаженнями чи не найдорожчий, але найбільш модний. Наші співвітчизники їдуть двома головними напрямками. Перший – Африка, де на левів, носорогів та інших тварин можна подивитися не крізь клітку зоопарку, а в їх природному середовищі. Другий – Карибський басейн – справжній рай для дайверів і шукачів скарбів на затонулих кораблях. Щоправда, з цим можуть не погодитися любителі дайвінгу, які віддають перевагу дешевшим зануренням у Єгипті.
 
Ризики організованого відпочинку
 
Формально після оплати путівки ви можете розслабитися й насолоджуватися відпочинком – усе інше за вас має зробити туроператор. Однак на практиці під час туру інколи виникає низка проблем, які можуть значно зіпсувати відпочинок, якщо їх вчасно не вирішити.
 
Наприклад, на фотографії агент турфірми показує вам шикарний пляж і говорить, що він належить готелю, у якому ви замешкаєте. Але після приїзду виявляється, що такий пляж є, та не для гостей вашого готелю чи за його відвідування треба додатково сплатити чималі гроші. Якщо ви відпочиваєте на кримському узбережжі, то таку неприємність можна залагодити за домовленістю з місцевою адміністрацією. А от за кордоном це зробити важче. Тому варто самому відвідати веб-сайт запропонованого готелю й пересвідчитися, що задекларовані в путівці послуги дійсно наявні.
 
Складніше, коли ваше місце в готелі зайняте іншими відпочивальниками. З минулого року такі ситуації все частіше трапляються з нашими туристами в Єгипті та Туреччині. В такому разі місцевий представник може запропонувати інший готель або кімнату. Іноді заміна навіть краща, ніж зазначено у путівці, іноді навпаки – далеко від моря, поганий сервіс і харчування.
 
Кожен туроператор повинен мати страховку про відповідальність перед клієнтом у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості туристичних послуг (обумовлених договором) із вини партнерів туристичного підприємства з організації обслуговування. Тому сміливо вимагайте компенсації. В більшості випадків сторона, яка приймає, намагається піти на поступки, щоб не мати проблем зі страховою компанією.
 
Але найбільш непереборний ризик – зміна погоди. Дощі, холодне море чи стихійне лихо можуть зовсім зіпсувати відпочинок. У цій ситуації марно вимагати компенсації в турфірми. Єдиний вихід – заздалегідь подивитися прогноз погоди на обраному курорті, бажано врахувати статистику за кілька останніх років. Чим стабільніша погода в певний час року, тим менша вірогідність потрапити в халепу.
 
Страхуваннябез страху
 
Часто путівку продають разом зі страховкою, та варто перевірити її умови. Наприклад, може з’ясуватися, що страховка не розповсюджується на випадки, пов’язані з екстремальним відпочинком: заняття спортом, дайвінгом, рафтінгом, стрибки з парашутом тощо.
 
Стандартний страховий поліс передбачає, що ви самі оплачуєте медичні й інші витрати, а страхова компанія їх компенсує при наданні відповідних документів. Проблема в тому, що під час надзвичайної події у вас може не бути при собі достатньої суми грошей в іноземній валюті. Тому краще обрати сервісне обслуговування – коли страхувальник безпосередньо оплачує медичні й інші послуги в межах страхової суми. Додатково можна застрахуватися від втрати багажу, спортивного знаряддя, евакуації (наприклад, якщо ви плануєте подорожувати в гори, тайгу, пустелю чи інші важкодоступні місця).
 
Вартість стандартного страхового пакета коливається від 40 до 100 грн, для екстремального відпочинку ціна страховки збільшується мінімум у 1,5–2,5 рази.

[636]

 
САМ СОБІ ТУРОПЕРАТОР