Пинзеник попереджає про можливість девальвації гривні

8 Грудня 2011, 16:29

Він вважає, що причиною девальвації може стати збільшення сукупного зовнішнього боргу України і зменшення валютних резервів.

«На сьогодні зовнішній борг досяг $123,4 млрд. З цієї суми $53 млрд необхідно погасити у наступні 12 місяців. А зараз валютні резерви країни становлять лише $33 млрд! Ризики перекредитування (рефінансування) наявних зобов’язань реально загрожують обмінному курсу», – вважає Пинзеник.

Нагадаємо, за даними НБУ, міжнародні валютні резерви Національного банку в листопаді 2011 року скоротилися на 5%, або на $1,75 млрд, тобто до $32,4 млрд.

Водночас екс-міністр упевнений, що девальвація гривні – «це не вирок». За його словами, грамотні дії у фінансовій галузі здатні суттєво змінити ситуацію.

«Пригадаємо ініціативи щодо ринку землі. Але не той варіант, який прагнуть проштовхнути сьогодні. Має бути дозволено продаж землі усім, зокрема юридичним особам, чого нинішній проект не передбачає. Крім того, необхідно скасувати деякі податкові норми, що стосуються перепродажу землі. Наслідком таких дій стане приплив валюти через інвестиції, експорт, зниження попиту на валюту через заміщення імпорту», – упевнений Пинзеник.

Водночас фінансист каже, що за умови попиту на стабільну іноземну валюту, що зростає, курс гривні не має права стояти, оскільки це призводить до втрат валютних резервів.

«Резерви у нашій ситуації – це святе. Втрачати їх не можна. Якби країна мала $300 млрд резервів, можна було б погратися, послабляючи напруження на фінансовому ринку, пробуючи задіювати інші інструменти рішень. Але у нас немає ані першого, ані другого. Складається дивна ситуація: на сьогодні гривня залишається однією з найстабільніших валют у світі. Навіть рубль девальвував за рік на 7%. Євро, долар танцюють щодня. А гривня стоїть. Час заявляти про входження у корзину валют МВФ не юань і рубль, а гривню!», – резюмував Пинзеник.

Проте він не став давати прогноз щодо курсу гривні на найближчий час, зазначивши, що прорахувати його нині непросто.

«Є дуже багато запитань, на які сьогодні немає відповідей. Наприклад, хто скаже, чи буде відновлено кредитування за програмою МВФ, чи будуть рефінансовані, як у попередні роки, старі борги, врегульовано газове питання (причому це стосується і постачання ззовні, і всередині країни, оскільки впливає на попит на валюту)?», – зазначив екс-міністр.

Раніше Пинзеник заявляв, що проблеми в державі залежать не від кредитів і навіть не від їхнього розміру, а від махрового популізму політиків, які не бажають відверто розмовляти із суспільством.