Протистояння олігархів у Раді: групи впливу і перебіжчики з фракцій

24 Березня 2015, 15:15

Інтереси олігархів усе відчутніше впливають на парламентське життя.

Лобі Коломойського

Ще в грудні 2014 року у Верховній Раді виникла права опозиція. Дмитро Ярош, Юрій Береза, Борис Філатов, Володимир Парасюк і Андрій Білецький заявили про створення української опозиції "Укроп".

"Створюється парламентська опозиція – так і називається "Укроп", українська опозиція. На даний момент до нас стали приходити люди з коаліції, які також зацікавлені у входженні в цю групу, бо вони не задоволені тим, що зараз відбувається", – сказав Береза.

Як відомо, Ярош і Береза є членами "Правого сектору". Білецький – колишній командир полку "Азов". Парасюк – активіст Майдану,  Борис Філатов – права рука голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського, бізнесмен і в минулому журналіст, пройшов у парламент як самовисуванець.

Саме присутність Філатова свідчить про те, що «Укроп» може діяти в інтересах Коломойського.

23 березня народні депутати з фракції "Блок Петра Порошенка" Андрій Денисенко, Віталій Купрій, Валентин Дідич та Олександр Дубінін заявили про вихід з фракції.

Нардепи стверджують, що під час лютневих переговорів у Мінську між президентами Росії і України були досягнуті таємні домовленості про зняття Ігоря Коломойського з посади голови Дніпропетровської ОДА.

За словами нардепа Денисенка, в Дніпропетровську 25 березня пройде народне віче "проти перетворення демократичного режиму на авторитарний режим".

БПП заявив про готовність позбавити мандатів цих депутатів.

«Ми вже чули від Купрія та Денисенка безліч голослівних звинувачень проти керівництва держави та колег з ВР. Але найбільш обурливою стала сьогоднішня прес-конференція народних депутатів  В.Купрія, А.Денисенка, О.Дубініна та В.Дідича, де вони намагалися перекласти вину за злочини на загиблого у Волновасі офіцера СБУ, який стояв на сторожі національних інтересів і боронив законність в нашій країні», – йдеться у повідомленні.

Група Єремєєва

27 листопада в Раді створили міжфракційну групу «Воля народу», яку очолив Ігор Єремєєв, відомий нафтотрейдер, що раніше керував групою «Суверенна європейська Україна» і має давній конфлікт із Ігорем Коломойським. «Воля народу» включає депутатів, більшість із яких були в минулому членами Партії регіонів та брали участь у голосуваннях за так звані «закони про диктатуру».

3 березня колишній командир батальйону "Айдар" Сергій Мельничук після виключення з лав «Радикальної партії Ляшка» увійшов до єремєєвської «Волі народу».

Перед тим, 5 лютого Мельничука виключили з фракції РП після низки скандалів, пов'язаних зі зловживаннями та розколом батальйону "Айдар".

Соратники звинуватили його у зраді, в результаті між депутатами кілька разів виникали бійки.

Ляшко заявив: "Мельничук отримав мандат від нашої партії, він став тушкою, тому повинен скласти повноваження".

Натомість Сергій Мельничук в інтерв'ю ВВС Україна стверджував, що саме його ім’я у списку партії дало їй можливість потрапити до парламенту.

"Ще не зрозуміло, хто на чиєму горбу в’їхав до Верховної Ради. Фактично ім’я «Айдару» втримало його відсотки у виборчій кампанії. Це він в’їхав до парламенту на горбу «Айдару».

Протистояння інтересів

Лобіювання олігархічних інтересів уже проявилося.

Зокрема, 13 січня більшість депутатів від груп «Економічний розвиток», «Воля народу» і партії «Народний фронт» не голосували за проект Закону про внесення змін до статті 41 Закону України «Про акціонерні товариства» (щодо кворуму загальних зборів акціонерних товариств з мажоритарними корпоративними правами держави) (№1310). Журналіст і нардеп Сергій Лещенко побачив у цьому підтвердження зв'язків олігарха Ігоря Коломойського з «Народним фронтом», оскільки Коломойський через це втрачає контроль над ПАТ «Укрнафта».

23 березня Коломойський звинуватив Єремєєва у дестабілізації ситуації навколо «Укратранснафти». На думку Коломойського, в змову з Єремеєвим входять деякі посадові особи НАК "Нафтогаз України" і ПАТ "Укртранснафта".