"Корупція властива для країн, що знаходяться у перехідному періоді від тоталітаризму до ринкової економіки. Її не уникнути. Інша справа, що з нею можна і треба боротися. Але для цього потрібна політична воля. Неможливо побороти корупцію на нижчому рівні, коли вона є на вищих щаблях", – зауважив він.
За його словами, є кілька шляхів вирішення цієї проблеми.
"Для початку потрібно добитися виконання нового Кримінально-процесуального кодексу. У ньому достатньо запобіжників проти цієї ситуації. Немає сенсу вибивати зізнання у скоєнні злочину, тому що ці докази не будуть використані судом. У Конституції також записано, що не можна примушувати свідчити проти себе та своїх близьких. Однак кожну хвилину в кожному райвідділі міліції із людей вибивають зізнання. Інакше не можуть виконати план з розкриття злочинів. А без цього не буде надбавок, премій", – додав правозахисник.
Домогтися, щоб правоохоронна система працювала в інтересах людей, важко, переконує Захаров.
"Проблема в тому, що в нашій кримінальній юстиції все тримається одне за одне. Міліцію, прокуратуру, суди, Службу безпеки, систему виконання покарань треба змінювати одночасно. Це можна було б зробити, оскільки вже є новий кодекс. Але як буде в реальності, сказати важко, бо кожен із правоохоронних органів "тягне ковдру" на себе. Дуже сильне прокурорське лобі не захоче, щоб функції прокуратури змінювали. Бо тоді вона не буде "оком государєвим" органом, що виконує спеціальні завдання першої особи держави", – розповів він.
На думку Захарова, влада реформує силові структури так, щоб вони не заважали їм збагачуватися, вести свій бізнес.
"На все інше наплювати. Подивіться на пенсійну реформу. Казали, що зменшиться дефіцит пенсійного бюджету, а цього року навпаки – він збільшився на 7 мільярдів гривень. І справедливішою система не стала – спецпенсії так і лишилися", – зазначив правозахисник.
Як повідомлялось, у жовтні Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що в Україні створювати орган, який би займався розслідуваннями катувань правоохоронними органами, наразі передчасно.
Нагадаємо, Віктор Янукович 14 травня підписав новий Кримінально-процесуальний кодекс, який Рада прийняла у цілому в ніч із 12 на 13 квітня.
15 травня цього року Європейський суд з прав людини зобов'язав Українутерміново реформувати правову систему, щоб забезпечити викорінення практики катувань осіб, які утримуються під вартою.
Раніше міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко прогнозував, що після схвалення проекту нового Кримінально-процесуального кодексу не буде випадків застосування катувань в органах міліції.