НОВИНИ

Лутковська: створювати орган з розслідування катувань у міліції передчасно

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська вважає, що створювати орган, який би займався розслідуваннями катувань правоохоронними органами, наразі передчасно. Про Лутковська заявила на засіданні круглого столу «Незвортність покарання в контексті нового КПК».

«Як на мене, створенням тільки одного органу, який буде займатися розслідуванням катувань, ми не вирішимо проблему. Це треба робити системно: по-перше, це підготовка правоохоронних органів, по-друге, відповідна робота з судами і зміна законодавства, що, власне, і відбулося, і вже потім говорити про створення ефективного органу щодо проведення таких розслідувань», - сказала Лутковсяка.

За її словами, вона має «певну пересторогу» стосовно створення такої інституції.

«Зараз ми кажемо про те, що неефективне розслідування питання катувань і необхідний новий орган, неефективне питання розслідування корупційних вчинків - потрібен новий орган, завтра ми скажемо, що у нас неефективно розслідуються крадіжки і нам потрібен новий орган. Що будемо мати? Через деякий час кожен буде знаходитися в якомусь органі, незалежно від того, коли він народився», - додала омбусмен.

Лутковська вважає, що необхідно починати з відповідної підготовки працівників правоохоронних органів.

«Якби кожен працівник правоохоронного органу перед призначенням на посаду проходив психологічний тест, якби був належний контроль з боку керівництва, якби нормально працювала система внутрішньої безпеки, тоді ми могли б говорити, що ми створили всі передумови для того, щоб не застосовувалося катування під час попереднього слідства, і в разі, якщо застосування катування віддбулося, відповідно, тоді є ефективний орган, який цим питанням займається», - сказала Лутковська.

На її переконання, головна проблема на сьогодні полягає у тому, що свідчення, які видобуваються за допомогою катувань, є доказами в межах кримінального провадження.

Омбудсменвважає, що необхідно працювати із судовою гілкою влади для того, щоб судді припинили сприймати такі докази як належні докази у кримінальному процесі.

«У зв'язку з цим новий КПК робить крок в іншому напрямку, і він значно кращий, ніж те, що було на сьогодні», - додала Лутковська.

Як повідомлялось, президент Віктор Янукович 14 травня підписавновий Кримінально-процесуальний кодекс, який Рада прийняла у цілому в ніч із 12 на 13 квітня.

15 травня цього року Європейський суд з прав людини зобов'язав Українутерміново реформувати правову систему, щоб забезпечити викорінення практики катувань осіб, які утримуються під вартою.

Нагадаємо, раніше міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко прогнозував, що після схвалення проекту нового Кримінально-процесуального кодексу не буде випадків застосування катувань в органах міліції.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.