“Повзуча агресія”. Як Україна протистоїть РФ в Азовському морі

31 Серпня 2018, 14:05

В Україні останнім часом різко загострилася ситуація в Азовському морі. Про незаконні дії Росії періодично повідомлялося ще з весни цього року, однак за останній місяць дедалі частіше з'являється інформація про затримання суден, які прямують в українські порти. Своєю чергою, кораблі РФ також періодично наближаються до узбережжя України.

 

У зв'язку з цим дедалі більшої популярності набуває думка про новий виток ескалації. Відповідне твердження доводять і дані української розвідки про активізацію проросійських бойовиків біля Азовського моря, а також інформація посадовців – про перекидання флоту РФ з Каспійського моря.

 

Водночас командувач Військово-морських сил Збройних сил України Ігор Воронченко наголосив, що РФ продовжує "повзучу" анексію виключної морської економічної зони України. А керівник Українського мілітарного центру Тарас Чмут переконаний, що наразі Азовське море для України вже втрачене, Київ його не контролює. За його даними, українська влада контролює лише 12-мильну зону територіальних вод (десь 22,2 кілометра від берега). На думку Чмута, фактичних наявних сил морської охорони Державної прикордонної служби недостатньо для того, щоб ефективно протидіяти росіянам.

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про те, як українська влада разом зі світовими партнерами намагається протистояти агресії Кремля в Азово-Чорноморському басейні.

 

 


 

Провокації Росії

 

Нещодавно Головне управління розвідки Міністерства оборони України дізналося, що підконтрольні Москві окупанти активізували підготовку підрозділів, дислокованих вздовж узбережжя Азовського моря, а саме – під виглядом тренувань з бойової готовності відбувається підготовка десантних підрозділів, у тому числі призначених для ведення морських операцій. Окрім цього, російсько-окупаційні війська нарощують резерви озброєння, військової техніки, боєприпасів, пально-мастильних матеріалів та іншого військового майна в районах розташування з’єднань і частин 1 АК Збройних сил РФ.

 

Водночас, за інформацією народного депутата та члена Комітету в закордонних справ Світлани Заліщук, Росія перекидає в Азовське море флот із Каспійського моря для посилення своїх позицій у регіоні.

 

Однак однією з найбільших наявних проблем, яку спричиняють незаконні дії РФ у басейні, можна вважати затримку суден, які йдуть, зокрема, до Бердянська та Маріуполя. Так, станом на 21 серпня російські прикордонники затримали понад 150 іноземних суден.

 

За даними BlackSeaNews, середня затримка одного судна становить від 25 до 75 годин, аналітики переконані, що відповідна блокада радше пов'язана з психологічним тиском, аніж з економічним.

 

 


 

Допомога світових партнерів

 

У Сполучених Штатах Америки ще півтора роки тому обговорювалась проблема російської агресії з боку моря, тому за ініціативою посольство України в США було створено групу з аналізу безпекових загроз у Чорноморському басейні, до якої увійшли колишні високопосадовці, військові і політики високого рівня, а також експерти.

 

Водночас Вашингтон готовий передати Україні на безоплатній основі американські військові катери класу Island, які підсилять оборонні спроможності в Чорноморському басейні. На даний момент переговори про передачу катерів перебувають на фінальній стадії.

 

 

На дипломатичному рівні Київ підтримав спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер. Зокрема, він заспокоїв, що ситуація, яка склалася в Азовському морі, "не означає, що Росія готується до агресії, хоча ми завжди повинні бути до цього готові".

 

Волкер наголосив, якщо Кремль вирішить піти на ескалацію, реакція Заходу "буде такою ж, як і раніше: підтримка України санкціями проти Росії і закриття прогалин в обороні країни". Попри це, на його думку, ситуація в басейні є "надзвичайно небезпечною".

 

"Вони (Росія) вважають, що володіють територіальними водами і повинні захищати міст, який побудований в Крим. Інша частина світу розглядає це, як українські прибережні та міжнародні води, і стурбована посиленням військово-морської присутності та зростанням його агресивності в Азовському морі", – зауважив спецпредставник Держдепу.

 

У зовнішньополітичному відомстві США також засудили дії Росії в Азовському морі та Керченській протоці, а також закликав Кремль припинити утиски міжнародних перевезень. Так, у Держдепі підкреслили, що дії РФ перешкоджають морському транзиту і є ще одним прикладом її кампанії з метою підірвати та дестабілізувати Україну, а також нехтування міжнародними нормами.

 

У відомстві наголосив, що США підтримують суверенітет та територіальну цілісність України у межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами.

 

Крім того, експерти у Вашингтоні вважають, що Москва наблизилась до анексії Азовського моря, а Київ майже не має інструментів, щоб цьому перешкодити. Директор Центру Байден, колишній високопосадовець Міноборони США Майкл Карпентер закликав Україну приділити Азовському морю більше уваги.

 


 

Дії України щодо ситуації в Азовському морі

 

Українська влада розуміє, що поведінка Росії в басейні може нести загрозу для України, саме тому президент Петро Порошенко вирішив зібрати засідання Ради національної безпеки та оборони, щоб обговорити питання блокування РФ кораблів в Азовському морі. Він переконаний, що дії Кремля "не залишаться безкарними". Водночас Порошенко доручив Міністерству закордонних справ України підготувати до засідання пакет документів, щоб дії РФ отримали оцінку міжнародної громадськості.

 

Крім того, ще 16 липня він віддав наказ керівництву Збройних Сил України вжити заходів, щоб зупинити російські провокації.  Зокрема, відповідне доручення отримали міністр оборони Степан Полторак, начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко та командування Військово-морських сил України.

 

Того ж дня Муженко заявив, що ВМС збільшать присутність в Азовському морі, а  Генштаб ЗСУ планує посилити охорону морського узбережжя.

 

Згодом керівник виду ЗСУ Ігор Воронченко також додав, що найближчим часом планується збільшення корабельного угрупування, морської піхоти та артилерії на Азовському напрямку для надійного захисту всіх рубежів і мирної виробничої діяльності в акваторії Азовського моря.

 

Читайте також: Гібридна мілітарізація РФ. Що відбувається в Азовському морі

 

Своєю чергою, у Державній прикордонній службі переконані, що огляд РФ суден є політичним та економічним тиском на Україну. Однак у відомстві зазначили, що Азовське море, відповідно до договору від 2004 року між Україною та Росією про співпрацю в Азовському морі та Керченській протоці, є морем внутрішнього користування. Тобто, відповідно до цього договору і Україна, і Росія можуть вільно використовувати весь басейн Азовського моря. У ДПСУ пояснили, що формально російська сторона може оглядати судна.

 

Натомість заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила, що Україна не буде розривати угоду з Росією щодо співпраці в Азовському морі. За її словами, для Києва це безпекове питання, тому планується використовувати наявні інструменти, щоб врегулювати відповідне питання. Зеркаль наголосила, що денонсацію угоди дасть можливість РФ заявити про територіальний спір.

 

Водночас глава МЗС Павло Клімкін зазначив, що ситуація з блокуванням Росією суден вимагає від України готовності дати Москві відсіч.

 

"Росія завжди знаходиться у стані, коли вона готова до подальших мілітарних провокацій, в тому числі й повномасштабних. Якщо ви подивитеся на російське угруповання вздовж нашого кордону, якщо ви подивитеся на те, що там робиться, то, звичайно, ми маємо бути до цього готові", – наголосив він.

 

За його словами, питання щодо воєнного потенціалу і подальших кроків, які Україна може зробити, обговорювалося разом з командувачем Об'єднаних сил Сергієм Наєвим. Однак Клімкін переконаний, що відповідну проблему можна вирішити тільки юридично.