Президент Петро Порошенко заявив, що відмова Росії виконувати рішення Стокгольмського арбітражного суду дає додаткові підстави подумати про необґрунтованість проекту "Північний потік-2". Про це йдеться на сайті глави держави.
Зазначається, що дана заява прозвучала під час зустрічі з міністром оборони Королівства Швеції Петером Хультквістом.
"Поведінка Російської Федерації після прийняття відповідного рішення Стокгольмським арбітражем, загроза або публічне повідомлення, що вони (росіяни -, Ред.) припиняють постачання газу в Україну, незважаючи на рішення суду, збираються не виконувати рішення суду щодо транзиту і погрожують розривом контракту, хоча це не передбачено контрактом, дає додаткові підстави, щоб продумати, наскільки обґрунтованим з точки зору енергетичної безпеки Європи є проект "Північний потік-2", – підкреслив Порошенко.
За словами глави держави, країни північної Європи впливають на те, щоб не дозволити Росії використовувати інструменти газового шантажу проти ЄС і України.
"Я дуже сподіваюсь, що країни північної Європи – Швеція, Фінляндія, Данія – відіграють дуже важливу роль для того, щоб не дати РФ використовувати інструменти газового шантажу проти ЄС і України", – наголосив він.
Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" поки що не отримував офіційного повідомлення від російського "Газпрому" щодо початку процедури розірвання контрактів на поставки та транзит газу через Стокгольмський арбітраж.
Комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що 34% переплату за імпортний газ у березні буде компенсовувати російський ПАТ "Газпром".
5 березня міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна має юридичні механізми, щоб змусити російський "Газпром" виконати рішення Стокгольмського арбітражу щодо компенсації НАК "Нафтогаз".
3 березня, президент України Петро Порошенко заявив про подолання критичної ситуації з газопостачанням країни. Також він відзначив, що російський газовий монополіст «Газпром» компенсує високу вартість природного газу, який був 2-3 березня імпортований з країн Європейського Союзу для подолання дефіциту палива в українській газотранспортній системі, що був викликаний неправомірними діями російського постачальника.
2 березня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що ситуація з газопостачанням в Україні буде введена в штатний режим орієнтовно 6 березня.
До цього, Національний нафтогазовий холдинг "Нафтогаз України" на тлі відмови російського газового монополіста "Газпром" поставляти в Україну в березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.
Раніше президент Петро Порошенко повідомив, що НАК "Нафтогаз України" може звернутися в арбітражний трибунал за додатковою компенсацією через дії "Газпрому" щодо транзиту газу.
Як повідомлялося, президент Петро Порошенко в п'ятницю, 2 березня, скликав нараду через рішення російського "Газпрому" розірвати всі контракти з Україною щодо поставок та транзиту газу.
Додамо, наприкінці грудня 2017 року Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо постачання Україні російського газу, яким суд задовольнив основні вимоги української сторони, але, оскільки не всі вимоги були задоволені, за підсумками першого рішення Нафтогаз залишався винен Газпрому близько 2 млрд дол.
28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.
У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. У Кабміні заявили, що відсутність в загальному балансі російського газу не завдасть істотної шкоди національній економіці. При цьому з метою мінімізації ризиків для роботи української ГТС уряд запровадив режим економії газу впродовж кількох днів.
2 березня в «Газпромі» заявили про намір ініціювати в Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання чинних контрактів із Нафтогазо