НОВИНИ

"Газова суперечка". Клімкін назвав механізми, щоб змусити Росію заплатити борги

За словами глави МЗС, нинішня ситуація з поставками російського газу в Україну, докорінно відрізняється від тієї, яка була в 2006 і 2009 роках.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна має юридичні механізми, щоб змусити російський "Газпром" виконати рішення Стокгольмського арбітражу щодо компенсації НАК "Нафтогаз". Про це в понеділок, 5 березня, він заявив журналістам.

 

"За правилами арбітражу, вони (Газпром – Ред.) Повинні виплачувати (суму компенсації) відразу. Вони вже порушили правила арбітражу. Вони також порушили правила арбітражу, заявивши про розірвання контрактів (з Нафтогазом – Ред.), оскільки це неможливо з юридичної точки зору", – наголосив глава МЗС.

 

Він також нагадав про Нью-Йоркську конвенцію щодо виконання рішень арбітражу, яка встановлює загальний порядок визнання та приведення до виконання іноземних арбітражних рішень.

 

"Якщо Росія не виконуватиме, підемо в суди – підемо в Нью-Йорк, підемо в Лондон, підемо в усі країни. Я вже дав нашим послам доручення дивитися на активи Газпром по всій Європі. Вони там акуратно все вважають, ми зараз з Мін'юстом говоримо, тобто в нас є система. Зістрибнути від виконання рішення арбітражу зараз Газпрому вже не вдасться", – сказав Клімкін.

 

За його словами, нинішня ситуація з поставками російського газу в Україну, докорінно відрізняється від тієї, яка була в 2006 і 2009 роках.

 

"Тобто Газпром влаштував комедію, і це дуже добре зрозуміли в Брюсселі, в Берліні і у всіх європейських столицях. Ми відразу ініціювали наш механізм (раннього попередження в енергетичній сфері – Ред.) Щодо Угоди про асоціацію, просили скликати тристоронній формат (Україна, ЄС і Росія – Ред.), але Росія не захотіла. Вона просто боїться того, що ми висунемо всі ці докази ", – зазначив міністр.

 

Нагадаємо, 3 березня, президент України Петро Порошенко заявив про подолання критичної ситуації з газопостачанням країни. Також він відзначив, що російський газовий монополіст «Газпром» компенсує високу вартість природного газу, який був 2-3 березня імпортований з країн Європейського Союзу для подолання дефіциту палива в українській газотранспортній системі, що був викликаний неправомірними діями російського постачальника.

 

2 березня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що ситуація з газопостачанням в Україні буде введена в штатний режим орієнтовно 6 березня. 

 

До цього, Національний нафтогазовий холдинг "Нафтогаз України" на тлі відмови російського газового монополіста "Газпром" поставляти в Україну в березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.

 

Раніше президент Петро Порошенко повідомив, що НАК "Нафтогаз України" може звернутися в арбітражний трибунал за додатковою компенсацією через дії "Газпрому" щодо транзиту газу.

 

Як повідомлялося, президент Петро Порошенко в п'ятницю, 2 березня, скликав нараду через рішення російського "Газпрому" розірвати всі контракти з Україною щодо поставок та транзиту газу. 

 

Додамо, наприкінці грудня 2017 року Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо постачання Україні російського газу, яким суд задовольнив основні вимоги української сторони, але, оскільки не всі вимоги були задоволені, за підсумками першого рішення Нафтогаз залишався винен Газпрому близько 2 млрд дол.

 

28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.

 

У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. У Кабміні заявили, що відсутність в загальному балансі російського газу не завдасть істотної шкоди національній економіці. При цьому з метою мінімізації ризиків для роботи української ГТС уряд запровадив режим економії газу впродовж кількох днів.

 

2 березня в «Газпромі» заявили про намір ініціювати в Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання чинних контрактів із Нафтогазом.