НОВИНИ

Порошенко: Газпром компенсує високу вартість газу, який був імпортований з ЄС для подолання кризи

Україна в період дефіциту газу в ГТС скоротила споживання палива на 12%.

Російський газовий монополіст «Газпром» компенсує високу вартість природного газу, який був 2-3 березня імпортований з країн Європейського Союзу для подолання дефіциту палива в українській газотранспортній системі, що був викликаний неправомірними діями російського постачальника.

 

Про це заявив президент України Петро Порошенко, відвідавши диспетчерський пункт держкомпанії-оператора ГТС «Укратрансгаз».

 

«Ціна, за якою ми повинні були отримувати газ (від «Газпрому» - Ред. ) за рішенням Стокгольмського арбітражу, становила 238,55 дол. за тис. куб. м. Спотова ціна, тобто та ціна, якщо зараз виходити й купувати на ринку, становить від 250-300 до 500 дол. за тис. куб. м. Це ті збитки, які понесла Україна. Вже дано відповідні інструкції - всі ці збитки (а юристи НАК «Нафтогаз України» готують звернення) буде компенсовано постачальником газу російським Газпромом, - зазначив глава держави. «Із кишень українців це подорожчання точно витягуватись не буде», - додав Порошенко.

 

Крім того, за його словами, Україна в період дефіциту газу в газотранспортній системі, викликаного неправомірними діями російського газового монополіста «Газпром», скоротила споживання палива на 12% - до 180 млн куб. м на добу.

 

Нагадаємо, 3 березня, президент України Петро Порошенко заявив про подолання критичної ситуації з газопостачанням країни.

 

2 березня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман повідомив, що ситуація з газопостачанням в Україні буде введена в штатний режим орієнтовно 6 березня. 

 

До цього, Національний нафтогазовий холдинг "Нафтогаз України" на тлі відмови російського газового монополіста "Газпром" поставляти в Україну в березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.

 

Раніше президент Петро Порошенко повідомив, що НАК "Нафтогаз України" може звернутися в арбітражний трибунал за додатковою компенсацією через дії "Газпрому" щодо транзиту газу.

 

Як повідомлялося, президент Петро Порошенко в п'ятницю, 2 березня, скликав нараду через рішення російського "Газпрому" розірвати всі контракти з Україною щодо поставок та транзиту газу. 

 

Нагадаємо, наприкінці грудня 2017 року Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо постачання Україні російського газу, яким суд задовольнив основні вимоги української сторони, але, оскільки не всі вимоги були задоволені, за підсумками першого рішення Нафтогаз залишався винен Газпрому близько 2 млрд дол.

 

28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.

 

У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. У Кабміні заявили, що відсутність в загальному балансі російського газу не завдасть істотної шкоди національній економіці. При цьому з метою мінімізації ризиків для роботи української ГТС уряд запровадив режим економії газу впродовж кількох днів.

 

2 березня в «Газпромі» заявили про намір ініціювати в Стокгольмському арбітражі процедуру розірвання чинних контрактів із Нафтогазом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.