Політолог: звернення до польського Сейму свідчить про державотворчу незрілість ПР і КПУ

17 Липня 2013, 15:08

«Сьогодні парламент генерує парадокс і протиріччя не із соціально-економічних питань, а влада і опозиція часто розходяться у державотворчих питаннях, питаннях державної ідентичності, історичної пам’яті тощо. Такого роду ексцеси з проханням визнати Волинську трагедію як геноцид польського народу – це просто питання державотворчої незрілості політичної сили», – заявив Карасьов.

Він зауважив, що «у будь-якій зрілій країні є партійний консенсус щодо питань державного розвитку і національного будівництва».

«У нас цього немає. Саме тому в Україні часто піднімають питання, які взагалі непотрібно виносити у публічний конфлікт», – додав він.

Однак, Карасьов вважає, що звернення депутатів ПР і комуністів до Сейму Польщі із проханням визнати Волинську трагедію геноцидом польського народу не можна розцінювати як державну зраду.

«Проблема в тому, що поняття "державної зради" як такої в Україні немає, оскільки немає національної державної ідентичності з єдиною історичною політикою, історичною пам’яттю для національних інтересів тощо. Тому це (результат звернення депутата від «Свободи» Ірини Фаріон до СБУ. – Ред.) нічим не закінчиться. І питання не в тому, що хтось комусь підіграє, оскільки СБУ в цьому випадку просто безсильна», – зауважив він.

Політолог вважає, що схожі історичні проблеми мають й інші пострадянські країни.

«Однак, наприклад в Росії ці питання нівелюються жорсткою авторитарною вертикаллю, якої в Україні немає, а тому вона не може докупи звести історичні національні державницькі протиріччя між політичними силами. А можливо, ця вертикаль досить слабка», – пояснив експерт.

За його прогнозами, конфлікт навколо Волинської трагедії додасть політичних дивідендів обом його активним учасникам – регіоналам і свободівцям.

«Одні отримають (підвищення рейтингу. – Ред.) як захисники інтернаціоналізму і своїх виборців, інші – як захисники націоналізму і також своїх прихильників. Але країна при цьому не виграє, тільки послабиться. Тому що держава ніколи не має бути заручником партійної політики», – зазначив Карасьов.

Він вважає, що цю ж тему політики підніматимуть до виборів 2015 року.

«Дискусії навколо цієї теми знову виникнуть до виборів. І, думаю, втратить той, у кого взагалі немає позиції з цього питання. Котра уникає будь-якої конкретики з питань національного, державного і політичного розвитку», – додав експерт.

Нагадаємо, 148 депутатів від Партії регіонів і КПУ надіслали листа до спікера Сейму з проханням визнати Волинську трагедію геноцидом, здійсненим українцями проти поляків.

Депутат польського Сейму Мирон Сич заявив, що депутати ВР від фракції Партії регіонів та КПУ не мають права звертатись до польського парламенту з проханням визнати Волинську трагедію геноцидом.

Водночас екс-президент Леонід Кравчук наголосив, що заяви деяких провладних політиків про геноцид поляків прирівнюються до національної зради.

15 липня народний депутат від "Свободи" Ірина Фаріон направила до СБУ депутатське звернення, в якому просить спецслужбу проаналізувати на наявність ознак державної зради у зверненні 148 депутатів Ради до Сейму Польщі щодо визнання Волинської трагедії геноцидом польського народу. Також свободівка направила депутатське звернення до парламентського комітету з питань регламенту, в якому вимагає перевірити, чи такими діями 148 парламентарів не порушили присяги народного депутата.

За словами Фаріон, трагічність української історії полягає насамперед у тому, що всередині країни завжди перебуває антидержавне і антиукраїнське лобі.

"Тепер воно сягнуло кульмінації – у всій своїй здеградованості, потворності й негідництві. Якщо суспільство не дасть цим виродкам відсічі, то тоді складно собі уявити, що українці матимуть перспективу. Такі депутати, як Калєснічєнко, всі ті 148 негідників мають сидіти за ґратами", – вважає Фаріон.

СБУ обіцяє розглянути звернення Фаріон впродовж 10 днів.