Політолог: влада не збирається йти на поступки Майдану

20 Грудня 2013, 16:55

Він відзначив, що генпрокурор під час виступу в Раді тримався впевнено і показав, що розгубленості в силовій опорі політичного режиму немає.

«Наприкінці його виступ вже був емоційним, але впевненим. Це не означає, що він розгубився під тиском психологічної атмосфери в Раді. Він чітко гнув свою лінію», – сказав Карасьов.

На його переконання, цей виступ Пшонки засвідчив, що влада має консолідовану та чітку установку на те, щоб ніяких поступок політичній опозиції в парламенті, тим більше публічно, не робити.

«Ця влада діє за принципом – мінімальні символічні поступки і тільки під серйозним тиском. Інакше – це може бути сприйнято як слабкість, як поразку, як морально-психологічне роззброєння… Покарати  сьогодні силовиків – означає внести сум’яття та невизначеність у лави силової опори політичного режиму, ризикувати лояльністю силової вертикалі до президентської  та політичного  режиму», – відзначив експерт.

На його переконання, сьогодні  на владу немає відповідного тиску для поступок  ні з боку зовнішньополітичних партнерів, ні з боку суспільства, ні з боку Майдану.

«Такого тиску, який може змусити владу визнати свою провину, покарати винних, відправити у відставку силовиків  і зняти напругу в суспільстві – немає. …  Навпаки, є необхідність  продемонструвати непохитність, жорсткість послідовність своєї позиції – те, що влада здаватись не збирається», – сказав він, додавши, що і критичної напруги зараз в суспільстві немає.

Карасьов відзначив, що тиск Заходу на українську владу зменшився, особливо після московських угод президентів Януковича та Путіна. Також він нагадав, що західні політики обціяли серйозно реагувати в разі, якщо буде новий силовий розгін Майдану.

Водночас політолог вважає, що зараз Майдан не заважає владі.

 «Не зрозуміло, що буде з Майданом після свят. Тримати людей дуже важко без постійного оновлення мобілізаційних політичних гасел. Немає цього політичного драйву, немає політичної мети, завдяки якій Майдан можна було б тримати в мобілізованому стані. Тому влада сьогодні теж вичікує, чим закінчиться Майдан – або деградацією, або новою активізацією», – сказав він.

Водночас Карасьов вказав, що  виступ генпрокурора був демонстрацією того, що у владі  ніхто не збирається відступати та здаватися. «Така непоступливість демонструє безсилля опозиції», – сказав він.

Політолог  відзначив, що  політична опозиція може собі дозволити тільки гучні заяви або антиаплодисменти в Верховній Раді. Він  також висловив сумнів щодо ефективності дії заявленою опозицією ТСК  у Раді з розслідування фактів побиття правоохоронцями учасників мирних акцій протесту.

«Парламент вже  закритий до Нового року… В опозиції сьогодні не проглядається ефективної стратегії. Діяти революційно вони не можуть і не хочуть, і ніхто їм не дасть, а еволюційно – через парламент опозиція теж не може діяти», – сказав він.

На його переконання, зараз необхідне  тактичне та стратегічне перезавантажння опозиції як політичної частини Майдану.