Похід на Київ: привиди минулого і провінційні скандали

Політика
23 Травня 2014, 15:30

Найбільше серед таких «діячів» соратників двічі мера Києва Леоніда Черновецького, як-от Ірена Кільчицька, Алла Шлапак тощо. Компанію їм складають перебіжчики з різних політичних сил. А в мери мітять і колишні градоначальники (Олександр Омельченко), і вічні кандидати (Микола Катеринчук).

Повернення «молодої команди»

Як відомо, нинішні вибори до Київської міської ради відбуваються за змішаною (мажоритарно-пропорційною) системою, за якою половина депутатів пройде за списками політичних партій, а інша половина – за мажоритарними округами. Цьогоріч громадяни не побачать у бюлетенях висуванців від Партії регіонів, натомість уважне око помітить досить відомі прізвища колег Леоніда Черновецького, який прославився величезним дерибаном київської землі і не тільки. Колишні члени «молодої команди», що звикли до своєї присутності у Київраді, намагаються повернутися. Причому найбільше їх пробиває собі дорогу в округах Дарницького району міста.

Партія регіонів не висуває своїх кандидатів до київради, однак партнерів і друзів пр серед учасників виборів не бракує

З упевненістю можна сказати, що відкриває парад київських політиків із дискредитованим минулим чи не найодіозніша фігура часів мера-Космоса Ірена Кільчицька, що йде як самовисуванець в окрузі № 37 (Печерський район). Колишня заступниця голови КМДА, яку пов’язують із низкою корупційних схем у сфері медичного забезпечення, торгівлі, соціального захисту населення тощо.

Також намагається втриматися у міскраді Алла Шлапак, колишня співголова фракції «Блоку Леоніда Черновецького». Їй приписують пряме керівництво підкупом киян за допомогою продовольчих пайків, основу яких становила вже відома в народі гречка. Йде як самовисуванець в окрузі № 35 (Печерський район). Можна очікувати, що її участь у виборах буде вдалою. Адже найрейтинговіша партія (УДАР) висунула проти неї маловідому Оксану Подколзіну, котру пов’язують зі ще одним соратником Черновецького – Олександром Супруненком.

Що ж до Супруненка, то він брат екс-зятя Черновецького В’ячеслава, який нині в бігах, колишній депутат від Партії регіонів. Балотується як самовисуванець у 8-му окрузі (Дарницький район). Відомий через скандал із незаконним продажем київських земель. Також його пов’язують із рейдерськими захопленнями, зокрема книгарні «Сяйво».

Читайте також: Місцеві вибори. Знову «гречка»

У тому ж таки Дарницькому районі помічена людина секретаря Київради Галини Гереги – Володимир Гончаров. Балотується в 11-му окрузі як самовисуванець, є менеджером мережі «Епіцентр».
Ще один член «молодої команди» Сергій Кримчак намагається прорватися до Київради в 10-му окрузі (Дарницький район). За часів Черновецького обіймав посаду секретаря Комісії з питань земельних відносин, міського будівництва та архітектури. У липні 2010 року разом зі своїм начальником Олексієм Євлахом затриманий працівниками СБУ за підозрою у зловживаннях при землевідведенні. Пов’язують із Олександром Супруненком.

Не полишає надій потрапити до нового складу Київради і Людмила Качурова. Екс-очільниця Головного управління охорони здоров’я КМДА, член «молодої команди», колишній висуванець ПР. Пов’язують з Іреною Кільчицькою. У 2010-му, коли стали відкривати кримінальні провадження проти людей Черновецького, була затримана за порушення бюджетного законодавства. Згодом їй висунули обвинувачення в підробці службових документів. КРУ після перевірки заявило про виявлені порушення на 58 млн грн. Нині балотується як самовисуванець в окрузі № 17 (Деснянський район).
Іде в Київраду й одіозний Олександр Пабат, колишній лідер блоку «Громадський актив Києва» (ГАК). Після виборів 2006 року певний час намагався грати роль опозиціонера, проте згодом почав співпрацю з прочерновецькою більшістю, причетний до незаконного продажу землі. Балотується як самовисуванець в окрузі № 43 (Святошинський район). Частина його команди прагне пробитися до Київради через маловідому політсилу «Права воля України», котру, за даними ЗМІ, як і свого часу ГАК, спонсорує безпартійний нардеп Василь Хмельницький.

Ігор Баленко, ще один гаківець, власник мережі супермаркетів «Фуршет», балотується в 13-му окрузі (Дарницький район). Під час парламентської кампанії 2012 року помічений у підкупі виборців (роздавав «матеріальну допомогу» і дисконтні картки «Фуршету»). Нині намагається проштовхнути свого сина Артура в окрузі № 5 (Голосіївський район). Обидва висуванці УДАРу.
Пролізти до Київради планує і В’ячеслав Мартинюк, який був головою скандальної 94-ї ОВК, де під час парламентських виборів фактично на користь провладної кандидатки Тетяни Засухи визнали недійсними близько 30 тис. голосів. Нині балотується у 28-му окрузі (Дніпровський район) від Радикальної партії Олега Ляшка.

Читайте також: Sancta simplicitas. Київські вибори, реєстрація: керований бардак

Якщо ж говорити про політичні партії, то більшість, згідно з опитуванням Центру Разумкова, проведеного у квітні, здобуде УДАР (29,2%), друге місце за «Батьківщиною» (12,1%), третє – за ВО «Свобода» (6,2%). 3% бар’єр також можуть подолати Європейська партія України Миколи Катеринчука, Радикальна партія Ляшка і «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка.
Не проходять до Київради ПР, «Демократичний Альянс», КПУ та «Єдність» колишнього очільника столиці Олександра Омельченка. Менш як 1% набирає об’єднання «Самопоміч» мера Львова Андрія Садового.

А мером хто?

Окрім Віталія Кличка, який поступився своїми планами на президентство Петрові Порошенку, очолити місто хочуть нинішній голова КМДА, член «Батьківщини» Володимир Бондаренко, народний депутат Леся Оробець, лідер Європейської партії України Микола Катеринчук і колишній київський градоначальник Олександр Омельченко, який після свого програшу далекого 2006-го досі плекає надії повернутися у крісло міського голови.

Власне, мерська кампанія у Києві пройшла б майже непоміченою, якби не нещодавній скандал зі зняттям Лесі Оробець із виборів. Так, у ніч на 13 травня ТВК скасувала її реєстрацію кандидатом у мери. Підставою для такого кроку було те, що на посаду столичного голови вона балотується як самовисуванець і водночас як позапартійна очолює партійний список. Також була скасована реєстрація екс-очільника КМДА Івана Салія.

Читайте також: Антикорупція та люстрація в програмах кандидатів в Президенти

«Зняття відбулося в останній можливий день (давня фішка – так ще за Кучми знімали)», – зазначила Оробець на своїй сторінці у Facebook. Пізніше вона звинуватила в цьому УДАР і особисто Віталія Кличка. У кандидатів навіть відбулася словесна сутичка в кулуарах Верховної Ради. В УДАРі також заявили, що Оробець була попереджена про можливу проблему з реєстрацією ще за три тижні.
Спираючись на дані останнього соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), Оробець посідала п’яте місце, значно відстаючи від Кличка, трохи менше – від Бондаренка, і серйозної загрози на майбутніх виборах не становила. Знову ж таки можна припустити, що цей скандал більше зіграв на руку самій кандидатці, зробивши її зняття з виборів однією з головних тем дня і збільшивши присутність у медіа-просторі. А вже 15 травня ЦВК поновила реєстрацію Оробець на виборах.

Загалом же, якщо окремі мажоритарні округи в Києві й можуть підкинути сюрпризи, то згідно із соціологічними опитуваннями переможець на виборах столичного мера вже відомий. За даними дослідження КМІСу, що відбувалося на початку травня, за лідера УДАРу готові голосувати 40% респондентів.

Відрив від суперників у колишнього боксера досить серйозний. Так, згідно з тим самим опитуванням друге – четверте місця посіли Микола Катеринчук (6%), Володимир Бондаренко (6%), Олександр Омельченко (5%) і Леся Оробець (2,6%). Екс-депутат (а нині бізнесмен) Геннадій Балашов та Андрій Іллєнко дістали відповідно 1,2% і 1,1%. Решта кандидатів не набрали й 1%.