Події 30 червня: справу «запорізьких паламарів» повернули до суду першої інстанції, антипрезидентські протести у Єгипті

Акценти
30 Червня 2013, 23:55

30 червня стало відомо, що Апеляційний суд Запорізької області повернув у Жовтневий районний суд Запоріжжя справу «запорізьких паламарів» – Антона Харитонова, Сергія Дьоміна і Євгена Федорченка. Зокрема, апеляційний суд скасував призначене на 15 липня засідання з розгляду апеляції на рішення Жовтневого райсуду, що 2 квітня визнав обвинувачуваних винними в організації вибуху й засудив їх до 14-15 років тюремного ув'язнення.

Згідно із повідомленням родичів засуджених, справу повернуто для усунення порушень у рішенні суду, суть яких не уточнюється. Після виправлення порушень справу повернуть на розгляд в апеляційний суд. У зв'язку із затримкою розгляду апеляції, родичі засуджених мають намір звернутися зі скаргою в Європейський суд з прав людини.

У неділю стало відомо, що колишній співробітник ЦРУ та Агентства національної безпеки (АНБ) США Едвард Сноуден надав у розпорядження німецького видання Spiegel документ, який свідчить про прослуховування офісів Європейського союзу спецслужбами Сполучених Штатів.

Після поширення інформації міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус зажадав від США пояснень з приводу даного повідомлення.

"Франція сьогодні попросила американську влада представити роз'яснення стосовно повідомлень у виданні Spiegel про те, що АНБ шпигувало за інститутами Європейського Союзу. Ми очікуємо від американської сторони відповіді як можна швидше", – йдеться в заяві Фабіуса.

Він також відзначив, що якщо інформація підтвердиться, то це буде абсолютно неприпустимою дією для американської спецслужби.

З аналогічною вимогою раніше виступила міністр юстиції Німеччини Сабіна Лойтхойссер-Шнарренбергер.

Представник офісу директора нацрозвідки США у коментарі журналістам заявив, що США мають намір обговорити з Євросоюзом тему розвіддіяльності. Він також наголосив, що американські спецслужби збирають лише ту інформацію, що й інші країни.

Та у неділю в Єгипті, на річницю інавгурації президента Мохаммеда Мурсі відбулися масові протести. Зокрема, сотні противників президента намагалися взяти штурмом штаб-квартиру асоціації "Брати-мусульмани" в Каїрі.

Як повідомляється, противники президента Єгипту Мухаммеда Мурсі напали на головний офіс ісламістів, розташований у житловому районі Мукаттам, закидавши його камінням і "коктейлями Молотова". Ісламісти, що охороняли резиденцію, обстріляли демонстрантів з дробовиків. Учасники акцій протесту також відповіли вогнем з рушниць, в результаті чого зав'язалася перестрілка.

Аналогічна ситуація склалася і в місті Тух, розташованому в 40 км на північ від єгипетської столиці. Там маніфестанти також намагалися штурмувати офіс "Братів".

Крім того, в Бені-Суейфі на південь від Каїра невідомі відкрили вогонь по протестуючих, в результаті чого один з них загинув, ставши першою жертвою "революції 30 червня".

За даними Міністерства охорони здоров'я, всього в сутичках по країні постраждали 75 осіб.

Фронт національного порятку виступив із заявою, в якій опозиціонери зазначили, що "єгиптяни не покинуть вулиці і площі міст країни доти, поки не впаде режим "Братів-мусульман". Як наголошується в оприлюдненому опозиційними силами комюніке, "народ вимагає відставки президента Мухаммеда Мурсі і відсторонення ісламістів від влади". За останніми даними, в акціях протесту по всьому Єгипту беруть участь понад 17 млн осіб. Тільки в Каїрі на вулиці вийшли понад чотири мільйони демонстрантів. Також поідомляєтсья про затримання озброєних прихильників єгипетського президента.

Позначки:
90