Події 29 жовтня: ЦВК визнало вибори, попередні звіти спостерігачів, Тимошенко оголосила голодування

30 Жовтня 2012, 00:45

29 жовтня заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера заявив, що вибори до Верховної Ради України відбулися.

"Безумовно, голосування відбулося. Український народ висловив своє ставлення, і офіційні результати виборів буде встановлено до 12 листопада, а може й раніше", – сказав Магера. При цьому він нагадав, що в українському законодавстві не визначено порогу явки виборців.

"Немає значення, скільки голосувало людей – чи 50% виборців, чи менше – вибори можна вважати такими, що відбулися", – наголосив Магера.

У понеділок низка міжнародних спостерігачів оприлюднила попередні звіти щодо парламентських виборів в Україні. Так, російські спостерігачі зауважили, що вибори в Україні порівняно з російськими проходять відвертіше з більш конкурентною боротьбою. Своєю чергою, міжнародний спостерігач від СІS-EMO (Росія) Антон Батянов відзначив, що "вибори були прозорими". За його словами, міжнародні спостерігачі під час відвідування дільниць під час голосування не зафіксували порушень, які могли б суттєво вплинути на результати голосування.

Водночас представники Канади висловили своє розчарування виборами. Так, канадський міністр закордонних справ Джон Берд і міністр міжнародної співпраці Джуліан Фантіно у письмовій заяві зауважили, що "розчаровані тим, що нинішні вибори в парламент, як видається, не відповідають тому рівню розвитку демократії, який раніше був досягнутий в Україні".  Вони зауважили, що "Порушення, помічені під час передвиборної кампанії, створили нерівні умови, які могли вплинути на вільне волевиявлення громадян".

Місія спостереження за виборами до Верховної Ради від Світового конгресу українців вважає, що парламентські вибори в Україні не відповідали всім стандартам проведення демократичних виборів. Так, було зазначено, що до недоліків виборчої кампанії можна віднести факт тюремного ув'язнення лідерів об'єднаної опозиції, переслідування незалежних ЗМІ, відсутність прозорості у фінансуванні, використання адмінресурсу, підкуп виборців. Також спостерігачі звернули увагу на такі порушення, як дублювання виборчих урн, дефіцит виборчих бюлетенів на окремих дільницях або їх значно більша кількість, затримка відкриття виборчих дільниць, обмеження доступу до спостерігачів у багатьох випадках, неефективна система відеоспостереження.

У міжнародній місії громадянського суспільства зі спостереження за виборами в Україні зауважили, що день виборів пройшов спокійно. Однак на думку одного із патронатів місії Маркуса Мекеля, вибори в Україні загалом можна назвати вільними, але є великий сумнів, чи є вони чесними. Спостерігачі зазначають, що суперечливий судовий процес й ув’язнення колишнього прим’єр-міністра Юлії Тимошенко, головного політичного опонента чинного президента Віктора Януковича, а також Юрія Луценка несприятливо вплинули на виборчий клімат. Також вони зазначають, що у політичних партій не було можливості проводити кампанію на рівних умовах, особливо у ЗМІ. Фактично більшість українських медіа (за винятком електронних), на думку спостерігачів, здебільшого не спромоглися надати збалансовану інформацію про виборчу кампанію, особливо телеканали, які мали чітку упередженість на користь уряду.

Спостерігачі від ОБСЄ зауважили, що більша частина маніпуляцій відбулася до дня виборів – 28 жовтня.

"Було здійснено, скажімо так, традиційні маніпуляції відомі для усього пострадянського простору. Наприклад, звичайно ж формування виборчих комісій таким чином, що там зрештою виявилось дуже мало представників опозиції або туди ввійшли люди з малих партій, які насправді до виборів не особливо причетні", – зазначила спостерігач від ОБСЄ, Віола фон Крамон. В день проведення виборів спостерігач все ж стала свідком підозрілих подій.

"Ми зустріли автобуси зі студентами, молодиками, які біля восьмої години знову з’являлися біля виборчих комісій. Ми питали, що вони там роблять, а вони відповідали, що приїхали на екскурсію містом. У це важко повірити, і підраховуючи голоси після цього ми зіткнулися з цікавими випадками, коли, наприклад, недійсні бюлетені більшістю голосів виборчої комісії вважалися дійсними та приписувалися, наприклад, Партії регіонів. Були й інші історії, але загалом день виборів пройшов спокійніше, ніж очікувалося", – відмітила фон Крамон. За її словами у будь-якому разі вже зараз можна казати про спотворення волі виборців.

Місія ж спостерігачів від Європарламенту була стурбована відсутністю прозорості фінансування політичних партій в Україні.

Та 29 жовтня екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко оголосила про голодування через фальсифікацію результатів голосування. Про це повідомив її захисник Сергій Власенко. За його словами, Тимошенко заявляє про порушеннями під час формування дільничних комісій, відсутність незалежної судової системи та тотальне використання провладними кандидатами державних коштів на агітацію. Як зазначив Власенко, екс-прем'єр вже в понеділок, 29 жовтня, подала відповідну заяву до Державної пенітенціарної служби. Вона вже відмовилася від їжі і має намір лише пити воду.

Лідери об'єднаної опозиції звернулися до Тимошенко з проханням припинити голодування, оскільки, за їхніми  словами, здоров'я лідера опозиції важливіше.

Позначки: