Події 2 квітня: РНБО попереджає, що сепаратисти хочуть обрати свого президента, Конгрес США ухвалив закон про санкції проти Росії та фіндопомогу Україні

3 Квітня 2014, 00:27

Сепаратисти за підтримки Росії мають намір до кінця квітня обрати президента південно-східних регіонів України. Про це під час прес-конференції заявив секретар РНБО Андрій Парубій.

"На кінець квітня планується обрання, як паралельного органа влади, президента південно-східної республіки під загальною концепцією, що південний схід хоче в Росію", – повідомив Парубій.

За його словами, РНБО прогнозує активізацію сепаратистських настроїв на південному сході 1 і 9 травня.

Крім того, Парубій повідомив, що російські провокатори зараз продовжують вести роботу на рівні сільських і міських рад, переконуючи їх у необхідності проведення референдумів і приєднання до Росії.

Політична частина Угоди про асоціацію з Європейським Союзом може набути чинності вже на цьому тижні. Це станеться після ратифікації заключного акта Європарламентом, що може статися вже поточного тижня. Про це 2 квітня на прес-конференції в Києві заявив перший радник, керівник секції економічного, регіонального та соціального розвитку Представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора.

"21 березня Рада міністрів Європейського Союзу ухвалила рішення підписати Угоду про асоціацію з Україною… Заключний акт має набрати чинності як тільки буде ратифікований парламентом. Сподіваємося, що це станеться цього тижня, і, якщо я не помиляюся, угода набуде чинності найближчим часом", – сказав чиновник.

Як повідомлялось, комісар ЄС з питань розширення та політики добросусідства Штефан Фюле вважає, що економічну частину угоди про асоціацію між Україною та ЄС можуть підписати вже в червні.

ГПУ оприлюднила інформацію про розслідування розстрілу людей на вулиці Інститутській у Києві. Зокрема, достеменно стало відомо, що наказ на застосування зброї до мітингувальників у Києві 20 лютого віддавав екс-президент Віктор Янукович через свою Адміністрацію, МВС та СБУ. Про це повідомили у прес-службі ГПУ з посиланням на слова в.о. генпрокурора Олега Махніцького.

Як зазначили у прес-службі, наразі встановлено, що по мітингувальниках стріляли працівники спецпідрозділу "Берут", які з дня створення цього спецпідрозділу (1992 рік – ред.), мали можливість та повноваження застосовувати вогнепальну зброю, зокрема автоматичну та снайперські гвинтівки.

Як повідомили в ГПУ, розслідуванням встановлено, що прицільний вогонь із снайперської гвинтівки СКС (самозарядний карабін Сімонова-ред.) вівся із будівлі готелю "Україна". Що стосується наявності снайперів в інших будівлях, зокрема Жовтневому палаці, готелі "Козацький", Будинку профспілок, то дані перевіряються. Водночас  у відомстві зазначили, що наразі перевіряється інформація про можливе залучення та причетність до розстрілу на Майдані бійців інших спецпідрозділів українських силових структур, зокрема бійців "Альфи", які входять до складу СБУ.

Також Олег Махніцький повідомив, що співробітники Генпрокуратури, СБУ та МВС затримали трьох співробітників спецпідрозділу "Беркут" за підозрою в масовому розстрілі людей на вулиці Інститутській в Києві 20 лютого. За його словами, затримані є співробітниками київської спецроти "Беркута", так званої "чорної роти". Вони підозрюються в масовому вбивстві людей.

У середу правоохоронці проводили спецоперацію, масштабні слідчо-оперативні дії, відкрито кримінальне провадження. Внаслідок цих дій і затримані співробітники "Беркута", які звинувачуються безпосередньо у вбивстві. Наразі встановлено низку інших осіб, які підозрюються в причетності до подій 20 лютого. Зокрема, відпрацьовуються дев'ять осіб, троє з яких вже затримані, а з шістьома проводяться слідчі дії.

За інформацією Генпрокуратури, це київська спецрота, наказ їй віддавався її ж керівником, він також затриманий. За даними Генпрокуратури, вказівки давалися за такою схемою: "президент – Адміністрація президента – МВС – СБУ" і далі вниз. За протоколом, троє з зазначених осіб були затримані в Києві. У свою чергу щодо ще чотирьох осіб проводяться дії щодо затримання. Затриманим інкримінується стаття, згідно з якою їм загрожує максимальне покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

Нагадаємо, за даними медичної служби Майдану, під час сутичок 20 лютого в Києві було вбито більше 70 осіб. Більшість людей були вбиті снайперами прицільними пострілами у серце, голову та шию. Причому снайпери стріляли по людях, які не мали ані зброї, ані засобів захисту. 

Палата представників конгресу США прийняла законопроект про надання фінансової допомоги Україні в розмірі $1 млрд у вигляді кредитних зобов'язань і введення санкцій проти Росії у зв'язку з ситуацією в Криму. Під санкціями мається на увазі заморожування активів під юрисдикцією США і відмова у видачі американських віз.

За ухвалення законопроекту проголосували 378 членів палати, проти – 34. Раніше законопроект був схвалений сенатом Конгресу США.

Після схвалення в палаті представників законопроект буде направлений на підпис президентові США Бараку Обамі. Прихильники законопроекту зазначають, що президент, швидше за все, підпише його, після чого документ стане законом і набере чинності.

Нагадаємо, 27 березня Конгрес США схвалив допомогу Україні на $1 млрд і санкції проти Росії. У Сенаті документ приймали більшістю без підрахунку голосів у Палаті представників. За її версією, майже в той же час проголосували 399 конгресменів, 19 були проти.

Як повідомлялось, США вже домовились з європейськими партнерами про введення широких економічних санкцій проти банківського і енергетичного секторів Росії.

Раніше США офіційно ввели санкції проти російських чиновників, причетних до загострення політичної ситуації в Україні, сепаратистів Криму та Віктора Януковича та кума Владіміра Путіна Віктора Медведчука.

Також 20 березня стало відомо, що Білий дім розширив санкційний список щодо російських чиновників. До нього потрапили люди із найближчого оточення президента РФ Владіміра Путіна.

Рада Європи пояснила Путіну, що мова російської нацменшини в Україні його захисту не потребує. У Раді Європи ввважають, що Україна виконала практично всі зобов'язання щодо захисту російської мови, як мови національної меншини. Про це йдеться у заяві Комітету експертів Європейської хартії регіональних мов і мов меншин.

"Що стосується російської мови, то більшість зобов'язань, обраних Україною в рамках Хартії, виконані або частково виконані. Разом з тим, деякі зобов'язання в рамках Хартії все ще мають бути реалізовані для білоруської, болгарської, кримсько-татарської, гагаузької, німецької, грецької, угорської, молдавської, польської, румунської та словацької мов, а також ідиш", – йдеться в заяві, яку цитує ЛігаБізнесІНФОРМ.

Також підкреслюється, що захист мов меншин в Україні залишається на високому рівні, при цьому останнім часом були відзначені деякі поліпшення відносно використання мов меншин у ЗМІ.

Що стосується російської мови, то, на думку експертів, певні недоліки є в питаннях використання російської мови в судовій системі та в органах влади. Разом з тим, що стосується інших мов меншин, то тут потрібні поліпшення.

Так, незважаючи на наявність національних шкіл, де викладання ведеться українською та мовою меншин, комітет зазначає, що навчання існує всіма мовами меншин, захист яких взяв на себе Київ у рамках Хартії. Крім того, згідно із заявою, за винятком російської, угорської та румунської мов інші мови меншин не використовуються місцевими та регіональними органами влади.

Генсек НАТО заявив, що Росія припуститься історичної помилки, якщо наважиться вдертися далі в Україну.

«Російські збройні сили мають дуже високий рівень готовності. Це викликає серйозну стурбованість. Якби Росія наважилася вдертися далі в Україну, я б назвав це історичною помилкою», – наголосив Расмуссен.

Він вкотре закликав російську сторону відвести війська від кордону з Україною і таким чином досягти деескалації.

Нагадаємо, раніше головнокомандувач сил НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав сказав, що Росія має всі необхідні сили на українському кордоні, які потрібні, якщо вона вирішить почати вторгнення в країну. За його словами, Росія може досягти своєї мети через три-п’ять днів.

Також стало відомо, що США розпочнуть експорт газу до Європи 2015 року. Нинішні дії Росії проти України роблять нагальним питання зменшення залежності ЄС від російських енергоносіїв, тому США почнуть експортувати газ до Європи у 2015 році. Про це заявив Державний секретар США Джон Керрі на Раді ЄС-США з енергетики за участі Верховного представника Європейського Союзу з питань зовнішньої та без пекової політики Кетрін Ештон та Комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Еттінгера.

«США та Європа мають ще багато чого зробити для диверсифікації поставок енергоносіїв. Ми над цим дуже важко працюємо у США. Через наш новий статус, як газовидобувальника і затвердження сімох ліцензій на експорт газу – це допоможе постачати газ на міжнародні ринки. Ми чекаємо цього, і почнемо це робити в 2015 році», – сказав Керрі.

За його словами, США постачатимуть більше газу, ніж вся Європа споживає сьогодні.

«І завданням буде впоратись із нагальними викликами, які існують нині в Україні, – а вони мають критичний характер, а також у важливому для нас всіх питанні кліматичних змін… Ми будемо партнерами, і це партнерство між Сполученими Штатами та Європою є абсолютно важливим», – сказав американський держсекретар.

США тимчасово зупиняють ряд проектів в рамках російсько-американського співробітництва. Про це йдеться в повідомленні Державного департаменту Сполучених Штатів.

"У зв'язку з останніми подіями, США тимчасово призупинили реалізацію кількох проектів у рамках російсько-американської двосторонньої президентської комісії, а також у деякі спільні дії правоохоронних органів", – йдеться в повідомленні.

"Фінансування цих заходів буде використовуватися для поповнення пакету допомоги Україні", – заявили в Держдепі.

Також у повідомленні йдеться про те, що США підтримають економічні реформи в Україні та вирішення її нагальних проблем, у тому числі боротьбу з корупцією та повернення виведених з країни активів.

Швейцарія ввела обмеження на фінансові операції для 33 російських чиновників. На території Швейцарії введені обмеження на фінансові операції 33 офіційних осіб з Росії, щодо яких Європейський союз раніше ввів санкції. Про це йдеться у повідомленні Державного секретаріату економіки Швейцарії (СЕКО).

Як наголошується в матеріалах СЕКО, йдеться не про санкції, а заходи, націлені на те, щоб виключити можливість обходу санкцій. Заходи набрали чинності у середу о 18:00.

"Зазначені особи не зможуть перевести в Швейцарію свої активи, які є у них за межами ЄС. А переведення активів з країн ЄС вже виключено, адже вони заморожені згідно з санкціями ЄС", – йдеться в повідомленні відомства, яке в даній ситуації виступає виконавцем рішення, прийнятого урядом.

У списку є спікер Держдуми Сєргєй Наришкін, голова Ради Федерації Валентина Матвієнко, віце-прем'єр РФ Дмітрій Рогозін тощо.

Комісія МВС дійшла висновку, що Музичко застрелився сам. Про це йдеться у висновку службового розслідування обставин загибелі, опублікованому на сайті МВС.Згідно з висновком комісії, розслідування встановло: Музичко дійсно сам випадково вистрелив у себе, а правоохоронці під час затримання діяли відповідно до законодавства.

«За результатами службового розслідування порушень службової дисципліни та інших нормативно-правових актів, які регламентують діяльність органів внутрішніх справ у діях працівників ГУБОЗ МВС України не встановлено», – йдеться у висновку.

Також члени комісії рекомендували завершити службове розслідування і вважати невірогідними дані, які призвели до його відкриття. Копію висновку та матеріали службового розслідування рекомендовано надіслати Генеральній прокуратурі для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.

Українському бізнесменові Дмитру Фірташу пред'явлено звинувачення в дачі хабара індійським чиновникам для отримання дозволів на розробку родовищ титану в Індії. Про це повідомляється у прес-релізі міністерства юстиції США.

У рамках справи про розслідування міжнародної корупційної схеми під слідством перебувають шість осіб, включно з Фірташем, угорським підприємцем Андрашем Кноппом,  громадянином України Суреном Геворгяном, індійським політиком Рамачандра Рао і двома комерсантами з Індії та Шрі-Ланки.

Розслідування показало, що починаючи з 2006 року, в якості хабарів індійським чиновникам було передано близько $ 18,5 млн в обмін на отримання дозволу на розробку гірничодобувної шахти в індійському штаті Андхра-Прадеш.

Щорічний прибуток від проекту міг досягти $500 млн. Частина титану, що видобувається, мала продаватися фірмі Company A, що базується в Чикаго.

Слідство встановило, що Фірташ вів переговори з індійськими чиновниками і давав розпорядження про виділення їм коштів в обмін на преференції у наданні дозвільних документів. Крім того, за його вказівкою, як стверджується, підробляли документи на передачу цих грошей з метою маскування незаконних виплат під звичайні комерційні платежі.

Розслідування було проведено силами підрозділу ФБР в Чикаго, розгляд ведеться фахівцями суду північного округу штату Іллінойс.

Позначки:

читати ще