Плівки Мельниченка. Суд видав дозвіл на затримання екс-майора, який оприлюднив записи з кабінету Кучми

18 Вересня 2018, 11:59

Печерський районний суд міста Києва за клопотанням прокурора Генеральної прокуратури України арештував нерухомість і банківські рахунки колишнього майора Управління державної охорони (УДО) Миколи Мельниченка і дав дозвіл на його затримання. Про це повідомляє "Судовий репортер" із посиланням на матеріали суду. 

 

Зокрема, екс-майор фігурує у провадженні № 42015000000001762 за підозрою у вчиненні держзради у формі шпигунства, розголошенні відомостей, що становлять держтаємницю, перевищенні службових повноважень, а також відмиванні доходів, одержаних злочинним шляхом за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 328, ч. 3 ст. 365 та ч. 2 ст. 209 ККУ.

 

Зазначається, що справу щодо Мельниченка  відкрили 19 серпня 2015 року.

 

Встановлено, що Мельниченко  у період з лютого до вересня 2000 року, умисно зібрав з метою передачі відомості, що становлять державну таємницю, які містилися у записах розмов між екс-президентом України Леонідом Кучмою та вищими посадовими особами і політичними діячами. Згодом у 2002-2004 роках він передав їх представникам іноземних організацій за відповідну грошову винагороду. Опісля він придбав об’єкти нерухомості, транспортні засоби та інше майно, як на території США так і на території України.

 

Відомо, що у вересні 2006 року і січні 2013 Мельниченко купив в Україні дві квартири, а у жовтні 2013 року житловий будинок та дві земельні ділянки.

 

Так, один свідок підтвердив отримання Мельниченком зі США  близько двох мільйонів доларів. Вказані кошти екс-майор начебто зберігав у сейфі власного офісу за адресою: м. Київ, вул. Ірининська, 5/24, який постійно відвідували його довірені особи, серед яких і сам свідок.

 

За словами свідка, у 2006-2013 роках  була придбана квартира за кошти понад 800 тисяч доларів. У січні 2013 року була куплена квартира на ім’я батька Мельниченка та у подальшому переоформлена на директора ТОВ "Українські інтернет технології", компанія якого афілійовано належала Мельниченку. Водночас дві земельні ділянки та житловий будинок з метою маскування незаконного походження коштів оформлено на кума та довірену особу Мельниченка.

 

 

Нагадаємо, 25 листопада 2016 року винесено постанову про оголошення підозрюваного Мельниченка у розшук, здійснення якого доручено оперативним працівникам СБУ.

 

22 лютого 2017 року підготовлено запит про міжнародну правову допомогу до відділу міжнародних справ кримінально-правового управління Департаменту юстиції США щодо встановлення місцезнаходження екс-майора.

 

14 квітня 2017 року  до робочого апарату Укрбюро Інтерполу Нацполіції України скеровано матеріали про оголошення міжнародного розшуку підозрюваного.

 

Відповідно до інформації, наданої Департаментом контррозвідки СБУ від 11 квітня 2018 року, Мельниченко проживає у місті Метючен, штат Нью Джерсі, США.

 

Ще в листопаді 2016 Печерський суд дав дозвіл на затримання майора. Але термін дії ухвали сплив. 16 травня суд повторно дав дозвіл на затримання з метою приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Строк дії ухвали визначено протягом строку досудового розслідування до 16 листопада 2018 року.

 

Наголошується, що суд арештував дві квартири, житловий будинок і дві земельні ділянки.

 

У свою чергу, досудовим розслідуванням встановлено, що з 2006 року по теперішній час Мельниченко начебто проводив операції з використанням підприємств з ознаками фіктивності для відмивання доходів. Так, з рахунків американської компанії "Traditional Express Van lines INC" у 2006-2013 років на рахунки Мельниченка перераховувались кошти. 

 

Крім того, арештовано кошти на рахунках ТОВ "Новіком Груп" і ТОВ "Батлер", а також особисті рахунки екс-майора у "Приватбанку".

 

Також  суд арештував автомобілі "LEXUS IS 250",  "LEXUS RX 350", "TOYOTA CAMRY 2,4", зареєстровані на дружину Мельниченка.

 

Нагадаємо, що касетний скандал спалахнув після оприлюднення записів із кабінету екс-президента Кучми восени 2000 року, які свідчать про причетність Кучми та низки інших високопосадовців та політиків до вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Записи Мельниченка фігурували у справі за фактом вбивства Гонгадзе, відкритій проти Кучми 21 березня 2011 року. Але в грудні 2011-го український суд зобов’язав прокурора припинити обвинувачення проти Кучми на підставі того, що докази про його причетність до вбивства Гонгадзе недостатні. Суд відхилив записи Мельниченка як докази.

 

Раніше екс-майор заявив, що невизнання Печерським судом Києва його свідчень як доказів при винесенні вироку екс-начальнику Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексію Пукачу є свідченням втручання в процес колишнього президента України Леоніда Кучми та його оточення.

 

Як відомо, 29 січня 2013 року Печерський райсуд Києва засудив Олексія Пукача до довічного ув'язнення, визнавши його винним у вбивстві Гонгадзе.

 

Після оголошення вироку головуючий суддя запитав у Пукача, чи зрозумілий йому вирок, на що той відповів: "Я погоджуся, коли у цій клітці зі мною будуть Кучма і Литвин".